تغییر اتهام فعالان محیط زیست از جاسوسی به فساد فی‌الارض؛ آیا ارتش نقش داشت؟

تغییر اتهام فعالان محیط زیست از جاسوسی به فساد فی‌الارض؛ آیا ارتش نقش داشت؟ ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۸/۰۴ ارتش

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آبان، #ارتباط، #ارتش، #ارگان، #ایرنا، #تهران، #دادستان، #دادگستری، #دولت، #رادیو، #رادیو_فردا، #سپاه، #شورای_عالی_امنیت_ملی، #علی_شمخانی، #قالب، #محیط_زیست، #مرجع، #نظامی، #وکیل، #چهارشنبه

در ماه‌های گذشته گزارش‌هایی مبنی بر تغییر اتهام فعالان محیط زیست بازداشت شده از « جاسوسی » به « فساد فی‌الارض » و نقش « ارتش » یا نهادی نظامی در این تغییر اتهام منتشر شد.
نقش ارتش در تغییر اتهام این افراد در مصاحبه‌ای از محمد حسین آقاسی ، یکی از وکلای پرونده فعالان محیط زیستی بازداشت شده مطرح شد. وی در این مصاحبه گفته بود که این تغییر عنوان اتهام به خاطر نامه‌ای بوده که « ارتش از طریق شوای عالی امنیت ملی » به دادستان نوشته شده است ، ادعایی که توسط خود وی تکذیب شد.
این وکیل دادگستری امروز در مصاحبه با ایرنا پلاس با تکذیب این ادعای خود گفت: « ارتش مطلقا هیچ‌گونه دخالتی در سرتاسر پرونده نداشته است. ضابط قضایی این پرونده ارگان دیگری است. »
در همین ارتباط دادستان تهران نیز روز چهارشنبه دوم آبان ماه ۱۳۹۷ اعلام کرد که عنوان اتهام ۴ نفر از هشت فعال محیط زیستی بازداشت شده پس از استعلام بازپرس از « مراجع نظامی » تغییر کرده است.
دادستان تهران: اتهام ۴ تن از بازداشت‌شدگان « افساد فی ‌الارض » است؛ ار مراجع نظامی استعلام شد
عباس جعفری دولت آبادی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره آخرین وضعیت پرونده این افراد گفت: « بیست روز پیش تحقیقات در این خصوص به پایان رسیده بود که نواقصی داشت و پرونده به شعبه بازپرسی بازگشت و بازپرس از مراجع نظامی استعلاماتی داشت که جواب روشنی داده شد و تعدادی از این متهمان اطلاعات نظامی را در قالب محیط زیست کسب کرده بودند. » دادستان تهران هیچ توضیحی درباره مرجع نظامی که از آن استعلام صورت گرفته ارائه نداد.
این در حالی است که محمد حسین آقاسی در مصاحبه خود با رادیو فردا در پاسخ به سوالی درباره نحوه وارد شدن ارتش به این پرونده ، ضمن تاکید بر اینکه ضابط این پرونده « سازمان اطلاعات سپاه » است ، گفته بود که توضیحات ارتش احتمالا « بر اساس استعلام دادسرا » بوده است و باعث شده است تا « دادستان تصور کند که باید اتهام عوض شود. »
وی همچنین در این مصاحبه اعلام کرده بود که دبیر شورای عالی امنیت ملی (علی شمخانی) « صرفا این نامه را به دادستان ارجاع داده است » و هیچگونه تصمیمی درباره این موضوع در شورای عالی امنیت ملی گرفته نشده است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

كشف كودتاي عناصر ضد انقلاب براي براندازي جمهوري اسلامي ايران (1361 ش) ...
rasekhoon.net ۱۳۶۱/۰۱/۲۲ تاریخ
تقویم تاریخ: كشف كودتای عناصر ضد انقلاب برای براندازی جمهوری اسلامی ایران (1361 ش) آیت الله ری شهری رئیس دادگاه انقلاب اسلامی ارتش در اطلاعیه ای از دس...ادامه مطلب»

10 نکته درباره دیدار هیات طالبان از سفارت ایران...
asriran.com ۱۳۹۹/۰۹/۱۲ سیاست
ایران از قدرت گرفتن داعش و حضور آمریکا در همسایه شرقی خود یعنی افغانستان نگران است و چه کسی بهتر از طالبان که همزمان با هر دو در جنگ است. عصرایران؛ ر...ادامه مطلب»

سخنگوی قوه قضاییه: محمدعلی نجفی به ۲ سال حبس و قصاص نفس محکوم شد ...
isna.ir ۱۳۹۸/۰۵/۱۰ اخبار
سخنگوی قوه قضاییه از محکومیت محمدعلی نجفی به دو سال حبس به جرم حمل سلاح غیر مجاز و قصاص نفس به جرم قتل میترا استاد خبر داد. به گزارش ایسنا، غلامحسین ا...ادامه مطلب»


EOF