یک هفته پس از تحریم‌ها؛ دلار و سکه ارزان شد

یک هفته پس از تحریم‌ها؛ دلار و سکه ارزان شد ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۸/۲۳ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #ارزان، #اروپایی، #اعتراض، #اقتصاد_ایران، #امامی، #ایالات_متحده، #ایران، #بازار، #بانک_مرکزی، #بانک_مرکزی_ایران، #برجام، #تحریم، #تهران، #تومان، #جهانی، #حمایت_ایران، #خاورمیانه، #خبرآنلاین، #دلار، #رشد_اقتصادی، #صادرات، #طلا، #طلا_و_جواهر، #یورو

یک هفته پس از آغاز دور دوم تحریم های آمریکا علیه اقتصاد ایران ، نه تنها قیمت ارز و سکه طلا در ایران کاهش یافته بلکه بازار جهانی نفت و طلا نیز شاهد افت قیمت‌ها هستند.
هر دلار آمریکا روز دوشنبه و در جریان مبادلات بازار آزاد ارز تهران در محدوده ۱۳ هزار و ۹۰۰ تا ۱۴ هزارتومان معامله شد که در مقایسه با اوج قیمت هفته گذشته که حدود ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان بود ، نشان از کاهش قیمت داشت.
هر یورو نیز طی معاملات روز دوشنبه در مقابل ۱۵ هزار و ۸۰۰ تا ۱۵ هزار ۹۰۰ تومان مبادله شد. قیمت یورو نیز در روز آغاز دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران حدود ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان بود.
هر قطعه تمام سکه طلا موسوم به طرح امامی هم روز دوشنبه ۴ میلیون و ۳۳۰ هزارتومان مبادله شد. بهای هر قطعه تمام سکه طلا هفته گذشته تا ۴ میلیون و ۷۰۰ هزارتومان افزایش یافته بود.
در همین حال ، محمد کشتی آرای ، رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ایران در گفت‌و‌گو با خبرآنلاین دلیل نزول قیمت ارز را سیاست‌های فعلی بانک مرکزی ایران عنوان کرده است.
به نظر می‌رسد منظور آقای کشتی آرای از سیاست‌های بانک مرکزی ، عرضه محدود ارز در بازار باشد. او همچنین دلیل دیگر کاهش قیمت سکه طلا را نیز کاهش بهای جهانی طلا اعلام کرده است.
چرا که همزمان با سیر نزولی قیمت‌ها در بازارهای موازی ایران ، بازارهای جهانی نیز در برابر تحریم‌های جدید آمریکا علیه اقتصاد ایران با خونسردی ظاهر شده‌اند.
طی یک هفته گذشته قیمت جهانی طلا نیز نزدیک به ۲۶ دلار کاهش یافته ، به طوری که طی معاملات روز دوشنبه بازار جهانی هر اونس طلا یکهزار و ۲۰۲ دلار به فروش رسید.
در همین مدت بهای جهانی نفت هم سیر نزولی داشته است. قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت در یک هفته گذشته بیش از ۲ دلار کاهش یافته و به ۶۱ دلار رسیده است.
کارشناسان معتقدند کاهش رشد اقتصادی کشورهای اروپایی ، اعطای تخفیف به هشت کشور توسط آمریکا برای خروج موقت از شمول تحریم خرید نفت ایران و نیز ادامه رشد تولید و صادرات نفت آمریکا از منابع شیل ، چشم‌انداز قیمت در بازار نفت را نزولی کرده است.
ایالات متحده آمریکا از روز ۵ نوامبر گذشته موج دوم تحریم‌های خود علیه اقتصاد ایران شامل تحریم‌های نفتی ، تجاری و مالی را به اجرا گذاشت. پیش‌تر و در ۸ ماه می گذشته آمریکا در اعتراض به آن چه که حمایت ایران از گروه‌های تروریستی منطقه خاورمیانه اعلام کرد ، به طور یکجانبه از برجام خارج شد. همزمان موج اول تحریم‌ها علیه ایران را که شامل تحریم تجارت میان دو کشور و معامله دلار و طلا از سوی ایران بود را به اجرا گذاشت.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

تبعات اقتصادی تحریم نفتی کامل ایران؛ دلار تا چه نرخی گران می‌شود؟ ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۲/۰۳ اقتصاد
دولت آمریکا روز دوشنبه به طور رسمی اعلام کرد که معافیت‌‌ ۶ ماهه هشت کشور از شمول تحریم خرید نفت ایران با اتمام در دوم ماه می (۱۲ اردیبهشت ماه) تمدید ن...ادامه مطلب»

حذف صفرهای ریال در گفت‌وگو با چهار اقتصاددان؛ جهش تورم یا بازگشت نرخ‌ه...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ اقتصاد
در حالی که دولت ایران تصمیم گرفته است چهار صفر ریال را حذف کند، اکثر اقتصاددانان ایرانی معتقدند این اقدام دردی از اقتصاد ایران دوا نمی‌کند. علی ربیعی،...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

روایت رییس كل بانك مركزی از حاشیه نشین شدن دلار ...
dolat.ir ۱۳۹۵/۱۱/۱۰ اخبار
رییس كل بانك مركزی، دستاوردهای برجام برای اقتصاد ایران را چشمگیر و غیرقابل انكار توصیف كرد و گفت: 60 تا 70 درصد از انتظارات از توافق هسته ای محقق شده...ادامه مطلب»


EOF