زورآمایی ایران و عربستان در بازار عراق؛ تهران نمایشگاه بغداد را قُرُق کرد

زورآمایی ایران و عربستان در بازار عراق؛ تهران نمایشگاه بغداد را قُرُق کرد ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۸/۲۳ هنر

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #ایران، #ایران_و_عربستان، #ایرانی، #بازار، #بازرگانی، #بغداد، #تحکیم، #تهران، #جهانی، #حمایت_ایران، #خاورمیانه، #خبرگزاری، #خلیج_فارس، #داعش، #رویترز، #سعودی، #سفیر، #سوریه، #شیعه، #عراق، #عراقی، #عربستان، #عربستان_سعودی، #غربی، #فارس، #لبنان، #نخست_وزیر، #نظامی، #نمایشگاه_بین‌المللی، #نمایندگان، #وزارت_بازرگانی، #وزیر، #وزیر_نفت، #کشورهای_حاشیه_خلیج_فارس

حدود ۶۰ شرکت ایرانی در نمایشگاه بین‌المللی بغداد شرکت کردند.
خبرگزاری رویترز در گزارش خود از این نمایشگاه نوشت: « از شرکت‌های فولادی گرفته تا تولیدکنندگان محصولات شیمیایی و فرش با برپایی غرفه‌های خود بازدیدکنندگان را به صرف چای و شیرینی دعوت ‌کردند و سعی ‌کردند تا برای خود آینده تجاری تازه‌ای در این همسایه غربی ایران رقم بزنند. »
فضایی که سال گذشته در انحصار شرکت‌هایی عربستانی بود اما سال جاری آنها عرصه را خالی کردند و عربستان با تغییر استراتژی در صدد گسترش و تحکیم مناسبات اقتصادی از طریق توسعه مذاکرات مقام‌های ارشد دو کشور است.
بر همین اساس ، هفته پیش وزیر نفت عربستان در سفری رسمی به دیدار نخست وزیر و همتای عراقی خود رفت و توافق‌هایی را در راستای مدیریت بازار جهانی نفت رقم زد.
برهام صالح ، رئیس جمهوری جدید عراق نیز قصد دارد تا در چارچوب اولین سفر خود به کشورهای حاشیه خلیج فارس به عربستان نیز سفر کند.
در حال حاضر توسعه روابط سیاسی و اقتصادی عربستان و سایر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با عراق از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. آنها در تلاش هستند تا با افزایش تعامل با بغداد از توان این کشور در تشدید فشار تحریم‌های آمریکا علیه ایران بهره بگیرند و از سهم این کشور در بازار عراق بکاهند.

غرفه تولیدکنندگان فرش ایران در نمایشگاه بغدادعکس از رویترز

* * * عربستان سعودی و ایران طی سال‌های اخیر و از طریق جذب متحدان خاص خود ، رقابتی سیاسی و نظامی را در سوریه ، لبنان ، یمن و حتی عراق دنبال کرده‌اند که تاثیر قابل توجهی بر تغییر معادلات خاورمیانه داشته است.
به عنوان مثال شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران پس از فراغت از جنگ با داعش ، این روزها بدل به نیروی امنیتی فعال در بغداد شده‌اند.
در چنین شرایطی ، ایران حضور پررنگ خود در نمایشگاه بغداد را با حضور سفیر و نمایندگان تجاری خود در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه که روز شنبه برگزار شد ، به رخ رقیب خود کشید.
وزارت بازرگانی عراق هم اعلام کرد که سال گذشته ۶۰ شرکت عربستانی در این نمایشگاه ۱۰ روزه شرکت کرده بودند ولی امسال از حضور انصراف دادند ، در مقابل تعداد شرکت‌های ایرانی فعال در نمایشگاه نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.
فعالان اقتصادی معتقدند که کالاهای ایرانی ارزان‌تر از سایر کالاها به بازار این کشور می‌رسند و از این نظر برای تجار و مشتریان عراقی جذاب هستند. همچنین با وجود اعمال تحریم‌های آمریکا علیه تجارت با ایران ، وجود بازارهای مرزی گسترده میان دو کشور مانع از تاثیرگذاری تحریم‌ها خواهد شد.
فرصت‌هایی که تجار عربستانی از آن برخوردار نیستند. لذا در رقابت حاصل از هزینه حمل پائین بین ایران و عراق و وجود بازارچه‌های مرزی بین دو کشور تاکنون ایران توانسته روند افزایش نفوذ در بازار عراق را حفظ کند ولی عربستان آرام آرام در حال ترک این بازار است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

کمپین حمایت از اعطای جایزه صلح نوبل برای ظریف...
nazarnews.com ۱۳۹۴/۰۵/۳۱ سیاست
نشان نوبل به مرد صلح سال اعطا شود، کسي که ثابت کرد به جاي جنگ و تهديد مي توان با مذاکره، صلح را برقرار کرد . http://www.nazarnews.com/47817 تلاش فعال...ادامه مطلب»

توافق هسته‌ای حریفان ایران را منزوی کرد ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۶/۱۴ اخبار
این دومین گفت‌و‌گویی است که با روزنامه ایران انجام می‌دهد. نخستین گفت‌و‌گو تقریباً دو ماه پیش از توافق وین و در شرایطی انجام شد که بیم و امید‌های فراو...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا ...
iranmatlab.ir ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ اخبار
اخبار سیاست خارجی - اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا هیلاری کلینتون که ظاهرا برای انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016 آماده می‌شود ضمن دفاع از ع...ادامه مطلب»


EOF