دلار و سکه در سراشیبی؛ نرخ ارز به یک ماه گذشته برگشت

دلار و سکه در سراشیبی؛ نرخ ارز به یک ماه گذشته برگشت ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۸/۲۵ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آستانه، #اقتصاد_ایران، #ایران، #بازار، #بانک_مرکزی، #بانک_مرکزی_ایران، #تحریم، #تورم، #تومان، #جهانی، #دلار، #دولت، #سیاست، #طلا، #مرز، #چهارشنبه، #یورو

قیمت دلار در ایران به پایین‌ترین حد در یک ماه گذشته رسید.
همزمان با ادامه مدیریت بازار آزاد ارز توسط بانک مرکزی ایران از طریق عرضه مستمر ولی محدود ارز ، قیمت دلار در جریان معاملات روز چهارشنبه به آستانه ۱۳ هزارتومان رسید. هر یورو نیز در قیمت‌هایی کمتر از ۱۵ هزارتومان مبادله شد.
در همین حال ، ادامه سیر نزولی طلا در بازارهای جهانی موجب شد تا بهای هر قطعه تمام سکه طلا نیز تحت تاثیر کاهش قیمت دلار به ۴ میلیون تومان برسد.
یک ماه و نیم پیش قیمت دلار آمریکا تا نرخ تاریخی ۱۹ هزارتومان صعود کرده بود و بهای هر قطعه تمام سکه طلا نیز از مرز ۵ میلیون و ۳۵۰ هزارتومان گذشته بود.
در چنین شرایطی ، بانک مرکزی حدود یک ماه و نیم پیش دخالت در بازار آزاد را با وارد آوردن یک شوک قیمتی آغاز کرد. در پی این اقدام نرخ دلار تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان کاهش یافت ولی سپس تا ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان بالا رفت. سپس بانک مرکزی سیاست عرضه محدود و مستمر ارز را در پیش گرفت. سیاستی که اجرای آن موجب شده تا نرخ ارز با وجود بروز نوسان‌هایی ، در مجموع ، سیر نزولی خود را طی یک ماه گذشته حفظ کند.
البته تحلیل‌گران بدبین بازار ارز معتقدند که دخالت بانک مرکزی در بازار ارز کوتاه‌مدت ، مبتنی بر انگیزه‌های سیاسی و با هدف بی اثر جلوه دادن تحریم‌های آمریکا علیه اقتصاد ایران است. لذا با پدیدار شدن اثر واقعی تحریم نفتی ، تجاری و مالی آمریکا در درآمد ارزی دولت و افزایش کسری بودجه ، بانک مرکزی ناگزیر خواهد شد تا عرضه ارز در بازار آزاد را متوقف کند.
در این میان برخی نیز ریزش روز چهارشنبه قیمت‌ها را تلاش موقتی دولت برای اثبات تاثیرگذاری برخورد قهری با تحولات بازار ارز از جمله اعدام روز چهارشنبه دو تن از فعالان عمده بازار ارز ارزیابی کردند.
در همین حال ادامه نزول قیمت جهانی نفت هم تردیدها در مورد حفظ توان ارزی بانک مرکزی برای مدیریت بازار آزاد ارز را افزایش داده است. قیمت جهانی هر بشکه نفت پایه وست تگزاش اینترمدیت به کمتر از ۵۷ دلار رسیده ، نرخی که طی ۱۰ ماه گذشته بی سابقه بوده است.
اما تحلیل‌گران خوشبین بازار هم بر این باورند که روند نزولی حاکم بر بازار ناشی از تخلیه شوک روانی وارد شده به بازار پیش از آغاز تحریم‌هاست. به باور آنها با توجه به روند رشد نرخ تورم ، سیر صعودی حجم نقدینگی در اقتصاد ایران و حتی تاثیرگذاری تحریم‌ها بر کاهش درآمد دولت ، جهش ۳۷۵ درصدی نرخ دلار طی یکسال فاقد منطق اقتصادی بوده است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

حذف صفرهای ریال در گفت‌وگو با چهار اقتصاددان؛ جهش تورم یا بازگشت نرخ‌ه...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ اقتصاد
در حالی که دولت ایران تصمیم گرفته است چهار صفر ریال را حذف کند، اکثر اقتصاددانان ایرانی معتقدند این اقدام دردی از اقتصاد ایران دوا نمی‌کند. علی ربیعی،...ادامه مطلب»

دستگیری صرافان بی‌اعتنایی محض به علم اقتصاد است ...
dw.com ۱۳۹۶/۱۱/۲۶ اقتصاد
در روزهای گذشته، بهای دلار در بازار ارز ایران به بالاترین حد خود رسید. دولت روحانی چاره را در دستگیری صرافان و پلمب کردن صرافی‌ها دید. راهکاری که نه ا...ادامه مطلب»

روایت رییس كل بانك مركزی از حاشیه نشین شدن دلار ...
dolat.ir ۱۳۹۵/۱۱/۱۰ اخبار
رییس كل بانك مركزی، دستاوردهای برجام برای اقتصاد ایران را چشمگیر و غیرقابل انكار توصیف كرد و گفت: 60 تا 70 درصد از انتظارات از توافق هسته ای محقق شده...ادامه مطلب»


EOF