رایزنی‌های وزیر خارجه بریتانیا در تهران ادامه دارد

رایزنی‌های وزیر خارجه بریتانیا در تهران ادامه دارد ...
dw.com ۱۳۹۷/۰۸/۲۹ مردم

کلیدواژه ها:#Dw.com، #آبان، #آزادی، #ارتباط، #اردیبهشت، #استاد، #اسلامی، #امور_خارجه، #ایران، #ایرانی، #برجام، #بریتانیا، #بوریس_جانسون، #تامسون_رویترز، #تحریم، #تعطیلات_در_ایران، #تلگرام، #تهران، #جمهوری_اسلامی، #خاورمیانه، #دلار، #دولت، #دویچه_وله، #رویترز، #سوریه، #شورای_عالی_امنیت_ملی، #عدالت، #علی_شمخانی، #غربی، #فارسی، #فروردین، #لندن، #محمدجواد، #محمدجواد_ظریف، #نازنین_زاغری، #وزارت_امور_خارجه، #وزارت_خارجه_بریتانیا، #وزیر، #وزیر_خارجه، #کالج_سلطنتی

جرمی هانت ، وزیر خارجه بریتانیا برای اولین بار پس از تصدی این سمت به ایران سفر کرده و با مقامات این کشور در حال گفت‌وگو است. هدف این سفر گفتگو در مورد برجام ، بحران سوریه و یمن و آزادی شهروندان دو تابعیتی اعلام شده است.
جرمی هانت ، وزیر خارجه بریتانیا ، روز دوشنبه ۲۸ آبان (۱۹ نوامبر) وارد تهران شد. او پس از ورود با محمدجواد ظریف ، وزیر خارجه ایران و علی شمخانی ، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت‌وگو کرد. قبلا گفته شده بود که هانت در این دیدارها تاکید خواهد کرد که تا زمانی که ایران به تعهدات خود عمل کند ، بریتانیا به برجام متعهد خواهد بود.
در بیانیه وزارت خارجه بریتانیا در باره اهداف سفر هانت از برجام به عنوان "یک رکن حیاتی برای ثبات در خاورمیانه" یاد شده و آمده: « توافق هسته‌ای ، با از بین بردن تهدید ناشی از یک ایران اتمی ، یک رکن حفظ ثبات در خاورمیانه است. این توافق با این حال برای ادامه حیات به صددرصد پیروی نیاز دارد. »
به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید
هانت تأکید کرده بریتانیا تا زمانی که ایران از توافق هسته‌ای پیروی کند ، به این توافق پای‌بند خواهد ماند. او با این حال اضافه کرده: « اگر قرار است چالش‌هایی را که منطقه با آن‌ها مواجه است ، از ریشه مهار کنیم ، باید شاهد پایان اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در دیگر نقاط منطقه باشیم. »
به گفته دفتر وزارت خارجه بریتانیا جرمی هانت در دیدار خود با مقام‌های ایرانی در مورد نقش ایران در بحران سوریه و یمن گفتگو خواهد کرد. او همچنین قصد دارد موضوعات حقوق بشری از جمله آزادی فوری شهروندان دوتابعیتی بریتانیایی را که در ایران زندانی شده‌اند ، مطرح کند.
هانت عنوان کرده: « من با پیامی روشن برای رهبران ایران به این کشور می‌روم: به زندان انداختن انسان‌های بیگناه نمی‌تواند و نباید به عنوان یک اهرم دیپلماتیک استفاده شود. »
بازداشت شهروندان دو تابعیتی
جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته شمار زیادی از شهروندان ایرانی دارای تابعیت دوگانه را با اتهاماتی نظیر "جاسوسی" برای کشورهای غربی و دولت‌های "متخاصم" زندانی کرده است.
نازنین زاغری به اتهام "فعالیت برای براندازی نرم" و "همکاری با رسانه‌های معاند" به تحمل پنج سال حبس محکوم شده است. او فروردین سال ۹۵ زمانی که همراه با دختر خردسالش پس از گذراندن تعطیلات در ایران قصد خروج از کشور را داشت ، در فرودگاه امام‌خمینی بازداشت شد.
زاغری که به عنوان مدیر پروژه برای بنیاد تامسون رویترز کار می‌کرده است ، این اتهامات را رد کرده است. بنیاد تامسون رویترز از خبرگزاری رویترز مستقل است و از جمله در زمینه آموزش خبرنگار فعالیت می‌‌کند. این بنیاد اتهام‌های نازنین زاغری را بی‌اساس خوانده است.
عباس عدالت ، استاد کالج سلطنتی لندن که دارای تابعیت ایرانی بریتانیایی است ، بهار امسال در حالی که برای انجام پژوهش‌های دانشگاهی به تهران سفر کرده بود ، توسط مأموران امنیتی بازداشت شد. او یکی از فعالان ضد جنگ و ضد تحریم ایران بوده و مقالاتی نیز به قلم او در این زمینه در مطبوعات خارجی منتشر شده است.
کمال فروغی نیز یک شهروند ایرانی بریتانیایی دیگر است که هنگام دستگیری به عنوان مشاور امور تجاری در تهران کار می‌کرده است. او در اردیبهشت سال ۱۳۹۰ بازداشت و به اتهام جاسوسی و در اختیار داشتن نوشیدنی‌های الکلی به هشت سال زندان محکوم شده است.
روزنامه "تلگراف" سال گذشته گزارش داده بود دولت بریتانیا در تلاش برای پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند (۵۲۷ میلیون دلار) به ایران در قبال آزادی نازنین زاغری است. این روزنامه به نقل از منابع آگاه نوشته بود این پول قرار است به عنوان بدهی بریتانیا به ایران در یک معامله اسلحه در دهه ۱۹۷۰ میلادی پرداخت شود.
در پی انتشار این گزارش سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هر گونه ارتباط میان پرداخت بدهی دولت بریتانیا به ایران را با آزادی نازنین زاغری تکذیب کرده و این موضوع را "خلاف و مردود" خواند. مقامات دولت بریتانیا نیز بارها چنین ارتباطی را رد کرده‌اند.
سال گذشته بوریس جانسون ، وزیر خارجه وقت بریتانیا نیز در سفری به تهران خواستار آزادی شهروندان دو تابعیتی بریتانیایی ایرانی به دلایل انسان‌دوستانه شده بود. با این حال این سفر نتیجه‌ای را در راستای آزادی این افراد به همراه نداشت.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

قطع روابط دیپلماتیک ایران و کانادا...
parseed.ir ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ تاریخ
در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با ۱۷ شهریور ۱۳۹۱، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در ...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

دیدار هیات دیپلماتیک ژاپن با ناصرالدین شاه ...
bbc.com 27/09/1880 تاریخ
روابط ایران و ژاپن (به ژاپنی: 日本とイランの関係) گذشته از سوابق تاریخی، با بستن یک قرارداد دوستی در سال ۱۳۰۸ (خورشیدی) به صورت رسمی برقرار شد. در روابط ایران ...ادامه مطلب»

حملات تروریستی داعش در تهران ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۶/۰۳/۱۷ تاریخ
حملات ۱۳۹۶ تهران به حملات تروریستی داعش به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم سید روح‌الله خمینی در ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ (۷ ژوئن ۲۰۱۷ میلادی) در تهران اشاره دار...ادامه مطلب»


EOF