عراق می‌خواهد پول واردات گاز از ایران را با دینار بپردازد

عراق می‌خواهد پول واردات گاز از ایران را با دینار بپردازد ...
dw.com ۱۳۹۷/۰۸/۲۹ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Dw.com، #آبان، #ارتباط، #اروپایی، #امور_خارجه، #ایران، #ایسنا، #بازرگانی، #بخش_خصوصی، #برهم_صالح، #تجهیزات، #تحریم، #خبر، #دلار، #دولت، #دینار، #ریاض، #سعودی، #صادرات، #عراق، #عراقی، #عربستان، #عربستان_سعودی، #فدراسیون، #لندن، #میدان، #واردات، #وارداتی، #وزارت_نفت، #وزارت_نیرو، #وزیر، #وزیر_نفت، #یورو

در پی اجرایی شدن دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران ، عراق تمایل خود را به پرداخت دینار در معاملات با ایران مطرح کرد. عربستان‌سعودی نیز با استقبال گرم از رئیس جمهوری عراق پیشنهاد کرد در پرونده برق به این کشور کمک کند.
اگرچه در قرارداد میان ایران و عراق مقرر شده است که پول حاصل از صادرات گاز ایران به عراق با یورو پرداخت شود ، عراق خواستار بازپرداخت بدهی‌های خود به ایران با دینار عراق شده است. در صادرات برق به عراق نیز این کشور باید بدهی خود را از طریق دلار به ایران بپردازد.
سید حمید حسینی ، دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق ، روز دوشنبه ۲۸ آبان (۱۹ نوامبر) در ارتباط با این خواست عراق گفت: « عراقی‌ها اصرار دارند که پول گاز و برق ایران را که قبلا در قرارداد‌ها به یورو و دلار بود به دینار بدهند دلیل‌شان هم این است که این امر بهانه‌ای برای اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا نشود. »
به گزارش سایت "رویداد ۲۴" سید حمید حسینی تصریح کرد که بانک‌های اروپایی در عراق برای تبدیل دلار به یورو همکاری نمی‌کنند و به همین علت است که مقام‌های عراقی از ارسال یورو به ایران خودداری می‌کنند.
استفاده از شرایط تحریم برای تاخیر در پرداخت‌ها
صادرات برق ایران به عراق نزدیک به ۱۵ سال است که انجام می‌شود. به گفته دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق ، در طی این سال‌ها زمانی که عراق با مشکلات نقدینگی مواجه بوده پرداخت‌های خود به ایران را با تاخیر انجام داده است. حسینی گفت: « امسال نیز (عراق) یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار به ایران بدهکار بوده است که نتوانسته این پول را به ایران پرداخت کند. البته مقام‌های عراقی گفته‌اند این مبلغ را در حساب‌های عراقی ذخیره نگه داشته‌اند و تمایل دارند تا این مبلغ را به دینار عراق بپردازند. »
حمید رضا صالحی ، دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی ، در ارتباط با معاملات برق و گاز با عراق و تعلل در پرداخت‌های این کشور به ایران ، وزارت نیروی ایران را مقصر خواند و خاطرنشان کرد که "بدهی‌های عراق به ایران بیشتر می‌شود و وزارت نیرو در امر تجارت آن‌چنان که باید موفق عمل نکرده است".
صالحی با اشاره به شرایط تحریم‌های آمریکا علیه ایران ، دیپلماسی ایران را در رابطه با این کشور "ناموفق" خواند و گفت که شرایط فعلی باعث شده "عراق دست بالا را برای ایران بگیرد".
به گفته صالحی حال صحبت از آن است که بخش خصوصی به عنوان کارگزاری وارد میدان شود تا پول ایران را از عراق بازپس گیرد.
امیر حسین زمانی‌نیا ، معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل ، نیز با اشاره به اختلاف میان ایران و عراق در باره نحوه پرداخت پول صادرات گاز ، از مخالفت شرکت ملی گاز ایران با پیشنهاد پرداخت با دینار خبر داد. او گفت که مذاکراتی در این زمینه با مقامات عراقی در حال انجام است. زمانی‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد که "طبق قرارداد عراقی‌ها باید پول گاز را با یورو پرداخت کنند".
در پاسخ به فشار‌های آمریکا به عراق برای قطع واردات گاز از ایران سخنگوی وزارت نفت عراق اعلام کرد که دولت عراق جایگزین دیگری برای گاز طبیعی ایران ندارد و این کشور نمی‌تواند از هیچ کشور همسایه چنین گازی را وارد کند.
عراق ۶۰۰ میلیون مترمکعب گاز از ایران وارد می‌کند که برای تولید برق در این کشور به کار گرفته می‌شود. علاوه بر آن عراق ۱۳۰۰ مگاوات برق نیز از ایران وارد می‌کند.
استقبال گرم عربستان از رئیس جمهوری عراق
برهم صالح ، رئیس جمهوری عراق ، روز یکشنبه ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر ) در سفر به عربستان سعودی مورد استقبال گرم پادشاه عربستان سعودی و سایر مقامات عالی‌رتبه این کشور قرار گرفت. ملک سلمان ، پادشاه عربستان ، در هنگام ورود رئیس جمهوری عراق به فرودگاه ریاض در مراسم استقبال از او شرکت کرد.
دلیل سفر دوروزه برهم صالح به عربستان مذاکره با مقامات این کشور عنوان شده است. گفته شده که انتقال انرژی به عراق از موضوع‌های محوری گفت‌وگوهای دو کشور است.
به گزارش روزنامه "العرب" ، چاپ لندن ، عربستان طی مذاکره یاد شده اعلام آمادگی کرده که در موضوع برق به عراق کمک کند و تجهیزات لازم را برای ترمیم و آماده‌سازی انتقال برق در مرزهای میان دو کشور به طور رایگان در اختیار عراق قرار دهد.
در این سفر محمد الحکیم و صالح عبدالله ، وزرای امور خارجه و صنعت عراق ، علی فرحان ، استاندار استان انبار ، فالح الزیادی ، استاندار استان مثنی ، و شماری از مشاوران و کارشناسان عراقی ، برهم صالح را همراهی می کنند.
استقبال ویژه پادشاه و مقامات عربستان سعودی از رئیس جمهوری عراق ، در زمانی که مناسبات میان عربستان و ایران با مشکلات زیادی همراه است ، حائز اهمیت خاص است.
به گزارش "العرب" به نقل از منابع دیپلماتیک عراق ، برهم صالح در این سفر درخواست رسمی عراق را برای بررسی امکان جایگزین کردن برق وارداتی از ایران به جای برق وارداتی از عربستان مطرح کرده است.
آمریکا مهلتی ۴۵ روزه‌ به عراق داده است تا جایگزینی را برای واردات برق و گاز مورد نیاز این کشور از کشورهای دیگر به جای ایران فراهم کند. در پایان این مدت باید واردات انرژی و سوخت عراق از ایران متوقف شود.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

گشایش‌های تجارت خارجی ایران یک ماه و نیم پس از اجرای برجام آغاز بهار ت...
ion.ir ۱۳۹۴/۱۲/۱۲ واردات-صادرات
یک ماه و نیم از آغاز اجرایی شدن برجام و فرو ریختن دیوار تحریم‌ها علیه ایران می‌گذرد، در این مدت بسیاری از کشورها از گسترش روابط اقتصادی خود با ایران ا...ادامه مطلب»

طلب ۵ میلیارد دلاری تهران در بانک مرکزی عراق! ...
baharnews.ir ۱۳۹۸/۱۱/۱۱ اقتصاد
گروه اقتصادی: در حالی که همزمان با افت فشار گاز صادراتی ایران به عراق، بغداد از آغاز رایزنی برای یافتن جایگزین گاز ایران خبر داده، تهران می‌گوید که طل...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»


EOF