نفت ایران ۳۰ درصد ارزان شد؛ طلای سیاه در کف قیمت یکسال گذشته

نفت ایران ۳۰ درصد ارزان شد؛ طلای سیاه در کف قیمت یکسال گذشته ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۹/۰۳ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #اتحادیه_اروپا، #ارزان، #اروپا، #اقتصاد_ایران، #ایران، #بازار، #بیمه، #جهانی، #حمل_و_نقل، #دلار، #دولت، #روسیه، #صادرات، #طلای_سیاه، #عربستان، #قالب، #مرز، #میلیون_بشکه، #نفت_خام

قیمت جهانی نفت به پایین ترین حد طی ۱۳ ماه گذشته رسید. بهای هر بشکه نفت پایه وست تگزاس اینترمدیت در ادامه روند نزولی خود که از حدود یک ماه و نیم پیش آغاز شده در جریان داد و ستدهای روز جمعه با بیش از ۱ دلار و ۴۶ سنت کاهش دیگر به ۵۳ دلار و ۱۷ سنت تنزل کرد.
پیشتر و در اواخر ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی قیمت هر بشکه نفت پایه وست تگزاس اینترمدیت از مرز ۵۴ دلار عبور کرده بود و در قالب یک روند صعودی ، اوایل ماه اکتبر گذشته به نزدیکی ۷۷ دلار رسید.
تحلیلگران بازار جهانی نفت ، افزایش عرضه نفت به ویژه توسط آمریکا ، روسیه ، عربستان وعراق و کاهش چشم‌انداز رشد اقتصاد جهان از جمله اتحادیه اروپا را از جمله عوامل ادامه سیر نزولی نفت عنوان می‌کنند.
تولید نفت آمریکا طی سال جاری میلادی با ۲۵ درصد افزایش به روزانه ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه بالغ شده است. همچنین روسیه نیز رکورد تاریخی تولید روزانه ۱۱ میلیون و ۳۶۰ هزار بشکه نفت را شکسته است. تولید نفت عربستان هم به سطح روزانه ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه رسیده است.
در همین حال ، بهای هر بشکه نفت خام صادراتی ایران هم طی معاملات روز جمعه به ۵۶ دلار کاهش یافت. این در حالی بود که این نرخ اوایل ماه اکتبرگذشته از مرز ۸۰ دلار عبور کرده بود. بدین ترتیب قیمت هر بشکه نفت سنگین صادراتی ایران طی کمتر از دو ماه گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است.
دولت ایران در قالب قانون بودجه سال جاری خود ، بهای فروش هر بشکه نفت صادراتی خود را که عمدتا شامل نفت سنگین است ، ۵۵ دلار پیش‌بینی کرده بود.
بدین ترتیب نزدیک شدن قیمت جهانی نفت ایران به نرخ پیش‌بینی شده در قانون بودجه در شرایطی رخ می‌دهد که تحت تاثیر اعمال تحریم‌های نفتی ، تجاری و مالی آمریکا علیه اقتصاد ایران ، صادرات نفت این کشور از دو ماه پیش تاکنون سیر نزولی به خود گرفته و در عین حال فروش نفت ایران با اعمال تخفیف‌های قیمتی و ارائه خدمات حمل و نقل و بیمه ارزان‌تر از معمول صورت می‌گیرد.
صادرات نفت ایران تا پیش از بازگشت موج دوم تحریم‌های آمریکا ، از متوسط ۲.۱ میلیون بشکه در روز به ۱.۶ میلیون بشکه در روز کاهش یافته بود.
رخدادی که می‌تواند کسری بودجه دولت ایران را که طی نیمه اول سال جاری خورشیدی به رقم بی‌سابقه ۳۷ هزارمیلیاردتومان رسیده ، افزایش دهد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

روایت رییس كل بانك مركزی از حاشیه نشین شدن دلار ...
dolat.ir ۱۳۹۵/۱۱/۱۰ اخبار
رییس كل بانك مركزی، دستاوردهای برجام برای اقتصاد ایران را چشمگیر و غیرقابل انكار توصیف كرد و گفت: 60 تا 70 درصد از انتظارات از توافق هسته ای محقق شده...ادامه مطلب»

زنگنه: دوران بخور بخور تمام شده/ نصف نیروهای وزارت نفت مازاد هستند ...
asriran.com ۱۳۹۳/۰۵/۲۳ اقتصاد
زنگنه: دوران بخور بخور تمام شده/ نصف نیروهای وزارت نفت مازاد هستند میزان تولید در چند سال گذشته از زمان جنگ هم بدتر بود / مردم باید باور داشته باشند ...ادامه مطلب»

تبعات اقتصادی تحریم نفتی کامل ایران؛ دلار تا چه نرخی گران می‌شود؟ ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۲/۰۳ اقتصاد
دولت آمریکا روز دوشنبه به طور رسمی اعلام کرد که معافیت‌‌ ۶ ماهه هشت کشور از شمول تحریم خرید نفت ایران با اتمام در دوم ماه می (۱۲ اردیبهشت ماه) تمدید ن...ادامه مطلب»


EOF