وزیر خارجه قطر: دوحه می‌تواند پل میان تهران و واشنگتن باشد

وزیر خارجه قطر: دوحه می‌تواند پل میان تهران و واشنگتن باشد ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۹/۰۳ سیاست

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #استانبول، #ایالات_متحده، #ایران، #ایران_و_ایالات_متحده، #بحرین، #تحریم، #تهران، #حاکمیت، #دوحه، #ریاض، #سعودی، #عرب، #عربستان، #عربستان_سعودی، #قتل، #مصر، #واشنگتن، #وزیر، #وزیر_خارجه

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی ، وزیر خارجه قطر روز پنجشنبه گفت که مناقشه ایران و آمریکا این کشور را در موقعیت دشواری میان یک متحد و یک همسایه قرار داده است.
وزیر خارجه قطر افزود:‌ « مناقشه میان ایران و ایالات متحده ما را در وضعیت ناخوشایندی قرار داده چراکه شاهد عدم‌ توافق میان قوی‌ترین متحدمان از یک سو و همسایه‌مان از سوی دیگر هستیم. »
عبدالرحمن آل ثانی همچنین تأکید کرد که کشورش مایل است به روابط خود با ایران ادامه دهد چراکه تهران در زمان تحریم‌ها برای تامین منابع به دوحه کمک کرده است.
وی همچنین از آمادگی کشورش برای میانجی‌گری میان تهران و واشنگتن سخن گفت و افزود: « میان ایران و ایالات متحده کشمکش وجود دارد باید راهی باشد که بتوان برای حل این مساله (میان دو طرف) پلی زد ، اگر قطر بتواند این پل را ایجاد کند چرا که نه؟ »
عبدالرحمن آل ثانی همچنین درباره قتل روزنامه‌نگار معروف سعودی گفت:‌ « کسی که مسئول قتل خاشقجی است باید پاسخگو باشد ، هر کسی که باشد. »
این درحالیست که عربستان پس از قتل جمال خاشقجی ، روزنامه‌نگار سعودی که در کنسول‌گری این کشور در استانبول روی داد با جدی‌ترین بحران سیاسی سال‌های اخیر خود روبرو است.

وزیرخارجه قطر که در کنفرانس گفتگوهای مدیترانه‌ای در رم سخن می‌گفت افزود که کشورش در « کشمکش تلخ با عربستان » نقطه بهبودی نمی‌بیند و مایل است روابط خود با تهران را پس از تحریم‌های مجدد ایالات متحده علیه ایران حفظ کند.
وزیر خارجه قطر همچنین تصریح کرد که امتناع عربستان سعودی و همپیمانانش از پایان دادن به تحریم اقتصادی علیه دوحه عملی « بی‌مبالات » بوده که امنیت منطقه را به خطر انداخته است.
عربستان سعودی به همراه امارات عربی متحده ، بحرین و مصر ، ‌ ضمن متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و رقیب منطقه‌ای عربستان یعنی ایران ، روابط تجاری خود با قطر را در ماه ژوئن سال گذشته میلادی قطع کردند.
دوحه پیوسته این اتهام را رد کرده و گفته است تحریم و به حاشیه راندن این کشور به قصد محدود کردن حق حاکمیت ملی آن انجام شده است.
این درحالیست که واشنگتن ریاض را برای حل مناقشه با قطر حل تحت فشار گذاشته تا کشورهای عرب منطقه بتوانند دوباره به اتحاد برسند؛ اتحادی که واشنگتن آن را برای جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه ضروری می‌بیند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا ...
iranmatlab.ir ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ اخبار
اخبار سیاست خارجی - اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا هیلاری کلینتون که ظاهرا برای انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016 آماده می‌شود ضمن دفاع از ع...ادامه مطلب»

مرگ محمدرضا شاه پهلوی در مصر...
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۵/۰۵ تاریخ
در یازدهم اردیبهشت ۱۳۵۴ پزشک شاه تشخیص داد که شاه مبتلا به سرطان غدد لنفاوی شده‌است. هر چند شاه این موضوع را برای سه سال حتی از فرح نیز پنهان کرده‌بود...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»

پشت پرده دعوت عربستان از ظریف ...
fararu.com ۱۳۹۳/۰۲/۲۴ سیاست
تحلیل واشنگتن پست: عربستان نگران منزوی شدن در منطقه پشت پرده دعوت عربستان از ظریف فرارو- عربستان سعودی روز سه شنبه اعلام کرد وزیر خارجه ایران را به ر...ادامه مطلب»


EOF