دولت آمریکا 'عوامل ایرانی حمله با سام‌سام' را متهم کرد

دولت آمریکا 'عوامل ایرانی حمله با سام‌سام' را متهم کرد ...
asriran.com ۱۳۹۷/۰۹/۱۱ اینترنت-آی.تی

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #آنلاین، #ارتباط، #اف_بی_آی، #ایران، #ایرانی، #بدافزار، #بریتانیا، #بی_بی_سی، #بیمارستان، #تحریم، #جرم_در_ایران، #دارایی، #دانشگاه، #دلار، #دولت، #ریال، #سام، #عصر_ایران، #قالب، #هالیوود، #وزارت_دارایی، #چهارشنبه، #کانادا

دادستانی آمریکا دو ایرانی را در ارتباط با حمله‌ای سایبری متهم کرده است که گفته می شود ۳۴ ماه ادامه داشت و سیستم های دیجیتال مدارس ، بیمارستان ها و دانشگاه ها در چند کشور را برای اخاذی قفل کرد و در نهایت میلیون ها دلار به جیب عوامل حمله ریخت.
به گزارش عصر ایران به نقل از بی بی سی ، با این حال دولت آمریکا اذعان می کند که حتی اگر این افراد گناهکار شناخته شوند احتمالا هرگز مجازات نخواهند شد.
اف بی آی گفت: "هرچند عوامل این جرم در ایران هستند و فعلا خارج از دسترس ماموران اجرای قانون در آمریکا ، امکان بازداشت آنها در صورت سفر به خارج وجود دارد ، و آمریکا درحال بررسی سایر روش هاست."
این دو به نام های محمدمهدی شاه‌منصوری و فرامرز شاهسوندی متهم به انجام حمله ای با یک نرم افزار اخاذی هستند - نرم افزاری که فایل ها و سیستم ها را قفل می کند و برای باز کردن این قفل هزینه ای طلب می کند.
برایان بنژکفسکی دستیار دادستانی آمریکا روز چهارشنبه گفت: "ادعاهای طرح شده در اتهام نامه امروز - که اولین در نوع خود است - یک طرح آنلاین برای هک و اخاذی بین المللی که مقر آن در ایران است را تشریح می کند که دست به کار اخاذی دیجیتالی از نوع قرن ۲۱ شده."
به علاوه دو ایرانی دیگر هم به نام های علی خوراشدی زاده و محمد قربانیان از سوی وزارت دارای آمریکایی به خاطر تسهیل تبدیل "بیت کوین" به ریال ایران تحریم شدند.
به دست گرفتن کنترل
گفته می شود که این حملات برای حدودا ۲۳۰ قربانی بیش از ۳۰ میلیون دلار هزینه داشته است چون آنها علاوه بر پرداخت مبالغ طلب شده ، مجبور به گرداندن سازمان های خود علیرغم از کار افتادن سیستم های کامپیوتری بودند.
در اسناد دادگاه از دوازده قربانی از جمله یک بیمارستان در هالیوود که اوایل سال ۲۰۱۶ به دلیل آن حمله مجبور به رد بیماران شد نام می برد.
شهر آتلانتا هم شاهد آلوده شدن سیستم های پنج سازمان دولتی خود به این بدافزار ، معروف به "سام سام" بود. این باعث شد ساکنان شهر از پرداخت قبض برق و آب باز بمانند ، و ماموران پلیس به نوشتن گزارش های دستی روی آوردند.
اف بی آی گفت که این حملات قربانیانی هم در بریتانیا و کانادا داشت.
اف بی آی گفت که بدافزار سام سام از ضعف‌های شبکه کامپیوتری استفاده می کند تا خود را در آن کپی کند و وقتی نصب شد کنترل سرورها و فایل های شبکه قربانی را به دست می گیرد. عاملان حمله سپس خواستار پرداخت هزینه های در قالب "بیت کوین" برای آزاد کردن فایل ها می شوند.
به گفته اف بی آی محمدمهدی شاه‌منصوری و فرامرز شاهسوندی مسئول اجرای این نرم افزار اخاذی بودند.
کارشناسان می گویند تاثیر این حمله نه به خاطر پیشرفتگی و عزم عوامل آن ، بلکه بیشتر به دلیل کهنگی و ضعف مدیریت شبکه های کامپیوتری بود.
شاید مساله مهمتر در این پروند تصمیم وزارت دارایی آمریکا برای اعمال تحریم هایی بر دو نفر به نام علی خوراشدی زاده و محمد قربانیان باشد که گفته می شود به این متهمان در تبدیل "بیت کوین" به ریال کمک کردند.
دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت دارایی آمریکا دو حساب را مشخص کرد که گفت از آنها برای ارسال و دریافت مبالغ استفاده می شد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

93 سفر مقام های دولت تدبیر و امید به شهرها و روستاهای کشور در هفته گذ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۷/۲۵ اخبار
همزمان با سفر رییس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید به استان مازندران، معاونان رییس جمهوری، وزرا و معاونان آنها در هفته ای که گذشت بیش از 93 سفر به ش...ادامه مطلب»

واعظی: پهنای باند اینترنت ایران به 12 هزار گیگابیت برثانیه می رسد ...
ion.ir ۱۳۹۵/۰۱/۲۹ اینترنت-آی.تی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پهنای باند اینترنت ایران تا پایان امسال به 12 هزار گیگابیت برثانیه افزایش خواهد یافت. ایران آنلاین /Bit (بیت): بیت...ادامه مطلب»


EOF