ظریف: آمریکا برای ایجاد بی ثباتی دائمی سلاح‌های پیشرفته در اختیار القاعده و داعش قرار می‌دهد

ظریف: آمریکا برای ایجاد بی ثباتی دائمی سلاح‌های پیشرفته در اختیار القاعده و داعش قرار می‌دهد ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۹/۱۳ سیاست

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آذر، #القاعده، #امارات_متحده_عربی، #امور_خارجه، #ایالات_متحده، #ایران، #بازار، #تحقیقاتی، #جنایات_جنگی، #جواد_ظریف، #داعش، #سازمان_ملل، #سازمان_ملل_متحد، #سعودی، #سلاح، #سوریه، #شورای_امنیت، #شورای_امنیت_سازمان_ملل_متحد، #عرب، #عربستان، #عربستان_سعودی، #عمان، #ملل_متحد، #نظامی، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_امور_خارجه_ایران، #کاربر، #گاردین

محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران روز یکشبه یازدهم آذر (۲ دسامبر) در توئیتی ایالات متحده را به تجهیز تسلیحاتی گروه‌های افراطی نظیر داعش و القاعده متهم کرد.
وزیر امور خارجه ایران ضمن به اشتراک گذاشتن گزارش اختصاصی روزنامه بریتانیایی گاردین درباره یمن و نقش عربستان سعودی در انتقال سلاح‌های ایالات متحده به گروه‌های شبه نظامی مرتبط با القاعده ، در حساب توئیتری خود نوشت: « ظاهرا همدستی با سعودی و امارات متحده عربی در جنایات جنگی از طریق ارسال سلاح ، پشتیبانی لجستیکی و اطلاعاتی (برای آمریکا) کافی نیست. این کشور علاوه بر این سلاح‌های پیشرفته را به صورت روزافزون در اختیار افراط گرایانی مانند داعش و القاعده قرار می‌دهد. اول در سوریه و حالا در یمن. هدف: ایجاد بی ثباتی دائمی برای سرپوش گذاشتن بر سیاست‌های شنیع خود. »

روزنامه گاردین روز ۲۸ نوامبر در مقاله‌ای با استناد به گزارش محمد ابوالغیط ، خبرنگار سازمان رسانه‌ای « خبرنگاران عرب برای روزنامه‌نگاری تحقیقاتی » (Arab Reporters for Investigative Journalism) مستقر در عمان ، نوشت: « این گزارش ادعا می‌کند که نه تنها این سلاح‌ها علنا به گروه‌های شبه نظامی وفادار به ائتلاف به رهبری عربستان سعودی تحویل داده می‌شود ، بلکه برای دامن زدن به خصومت‌های قومی در اختیار گروه‌های مختلف قرار می‌گیرد. »
گاردین می‌نویسد که مستندات ارائه شده در گزارش این خبرنگار ، عربستان و دولت‌های تامین‌کننده سلاح برای این کشور را به نقض قانون « کاربر نهایی » در سند‌های فروش تسلیحات متهم می‌کند.
آقای ابوالغیط و تیم وی شواهدی جمع‌آوری کرده‌اند که نشان می‌دهد ، مفاد سندهای امضا شده توسط عربستان و امارات متحده عربی نقض شده است.
شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۶ یک سال پس از آغاز درگیری‌ها در یمن ، به ائتلاف به رهبری عربستان نسبت به « بی مسئولیتی » در قبال انتقال سلاح‌ها ابراز نگرانی کرده وهشدار داده بود که این تسلیحات ممکن است به بازار سیاه منتقل شوند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

"تجهیزات نظامی زیبا" خاورمیانه را نجات نخواهد داد...
dolat.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۶ سیاست
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، طی یادداشتی در نیویورک تایمز به بررسی سفر اخیر ترامپ به عربستان پرداخت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت در یادداشت وز...ادامه مطلب»

کمپین حمایت از اعطای جایزه صلح نوبل برای ظریف...
nazarnews.com ۱۳۹۴/۰۵/۳۱ سیاست
نشان نوبل به مرد صلح سال اعطا شود، کسي که ثابت کرد به جاي جنگ و تهديد مي توان با مذاکره، صلح را برقرار کرد . http://www.nazarnews.com/47817 تلاش فعال...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»


EOF