برندگان جایزه صلح نوبل خواستار آزادی احمدرضا جلالی شدند

برندگان جایزه صلح نوبل خواستار آزادی احمدرضا جلالی شدند ...
dw.com ۱۳۹۷/۰۹/۲۵ ارتش

کلیدواژه ها:#Dw.com، #آبان، #آذر، #آزادی، #احمدرضا، #احمدرضا_جلالی، #اردیبهشت، #اسلامی، #ایتالیا، #ایران، #بیمارستان، #تاریخ، #تحقیقاتی، #تهران، #جایزه_صلح_نوبل، #جایزه_نوبل، #جلالی، #جمهوری_اسلامی، #حقوق_بشر، #حقوق_بشر_در_ایران، #خانه، #دادستان، #دانشمندان، #دانشگاه، #دانشگاه_تهران، #زندان_اوین، #سازمان_ملل، #سوئد، #طالقانی، #موافقت، #نظامی، #نوبل، #پزشک، #کاهش_وزن

دهها برنده جایزه صلح نوبل در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای ، خواستار دخالت او در پرونده احمدرضا جلالی و آزادی پزشک زندانی درایران شدند. این سومین نامه‌ای است که این گروه ذر یک سال گذشته به رهبران ایران نوشته‌اند.
در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای ، رهبر جمهوری اسلامی ، ۱۲۱ برنده جایزه صلح نوبل از وی خواسته‌اند شخصا در پرونده احمدرضا جلالی ، پزشک زندانی در ایران دخالت کرده و موجبات آزادی این زندانی را فراهم آورد.
به گزارش "کمپین حقوق بشر در ایران" این نامه در تاریخ ۱۹ آذر ۹۷ (۹ دسامبر ۲۰۱۸) نوشته شده و سومین نامه‌ای است که این گروه در یک سال گذشته درباره احمدرضا جلالی به مقام‌های جمهوری اسلامی نوشته‌ است. نویسندگان نامه این بار به‌طور مستقیم از رهبر جمهوری اسلامی درخواست آزادی دکتر جلالی را داشته‌اند. دو نامه قبلی برندگان جایزه صلح نوبل پاسخی از سوی مقام‌های ایران نگرفته است.
برندگان جایزه صلح نوبل در بخشی از نامه خود نوشته‌اند طبق اطلاعات موثقی که به دست‌شان رسیده ، می‌دانند وضعیت پزشکی احمدرضا جلالی در زندان به سرعت رو به وخامت است و او به شدت نیاز به درمان پزشکی دارد. برندگان جایزه صلح نوبل نوشته‌اند: « طبق شواهد و مدارک که ما به آن آگاهی داریم ، او لیاقت یک محاکمه عادلانه را دارد چیزی که حتما به آزادی او خواهد انجامید. »
نویسندگان نامه خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشته‌اند: « ما با احترام درخواست می‌کنیم که شما مستقیما وارد عمل شده و بازگشت دکتر جلالی را به خانه و نزد همسر و بچه‌هایش و ادامه فعالیت کاریش برای منافع بشری مهیا کنید. »
در آبان سال گذشته (۱۳۹۶) برندگان جایزه نوبل در نامه‌ای به غلامعلی خوش‌رو ، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل نوشتند که آنها نمی‌توانند در مقابل بازداشت و حکم اعدام یک محقق ساکت بمانند.
احمدرضا جلالی در ایران در رشته پزشکی تحصیل کرده و در مرکز حوادث طبیعی فعالیت داشته است. او در سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸) برای ادامه تحصیل به سوئد می‌رود و در آنجا در همین رشته مدرک دکترایش را می‌گیرد. جلالی فوق دکترای خود را در رشته پزشکی بحران در دانشگاه پیه‌مونتو ایتالیا گذارند و پس از آن به همراه همسر و دو فرزنش ساکن کشور سوئد شد.
این پزشک و پروهشگر اردیبهشت سال ۱۳۹۵هنگامی که به دعوت دانشگاه تهران به ایران رفت ، بازداشت و سپس به اتهام "محاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیل" به اعدام محکوم شد. دادستان تهران احمدرضا جلالی را به "انتقال اطلاعات مربوط به پروژه‌های به کلی سرّی نظام در حوزه‌های تحقیقاتی ، نظامی ، دفاعی و هسته‌ای در قبال دریافت مبالغی به همراه حق شهروندی کشور سوئد برای خود و خانواده‌اش" متهم کرده است. او از جمله به انتقال اطلاعات به اسرائیل در رابطه با دانشمندان هسته‌ای ایران متهم شده است.
آقای جلالی بیش از یک سال است که در زندان اوین بیمار و با کاهش وزن شدیدی مواجه است. او روز ۲۵ آبان ماه با وخامت حالش به بیمارستان طالقانی منتقل و تحت عمل جراحی از ناحیه شکم قرار گرفت. با این حال مجددا به زندان بازگردانده شد.
با درخواست مرخصی درمانی او پس از عمل جراحی موافقت نشد و خانواده این پزشک زندانی با توجه به کاهش غیرعادی وزن او در یک سال گذشته بارها خواستار انتقال او به بیمارستانی در بیرون از زندان و معاینه کامل پزشکی او شدند که با آن موافقت نشده است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شد. ...
www.parseed.ir ۱۳۸۸/۰۳/۲۲ تاریخ
دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ خورشیدی برگزار شد. موقعیت و شرایط ویژهٔ داخلی و خارجی ایران سبب شد که پیش‌بینی نتیجهٔ انت...ادامه مطلب»

بازخوانی 30 خرداد 1360؛ چرا پارتیزان‌های خلقی علیه مردم ایران دست به ا...
mashreghnews.ir ۱۳۶۰/۰۳/۳۰ تاریخ
در سه سال اول، مشکلاتی نظیر شورش‌های جدایی‌طلب، کودتا، تظاهرات خیابانی و ... باعث ناامنی در فضای داخلی کشور شده بود. یکی از گروه‌های که تا سال 1360 به...ادامه مطلب»

مرگ در حبس؛ از سعید امامی تا سیدامامی ...
isna.ir ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ سیاست
جای مرموزی است. تصور بیشتر آدم‌ها از اتفاقات داخل آن، زاییده فیلم‌ها یا در بهترین حالت، حاصل خاطرات راست و دروغ کسانی است که پایشان به آنجا باز شده اس...ادامه مطلب»


EOF