وحید صیادی نصیری به دلیل «عضویت در گروهک تروریستی» بازداشت شده بود

وحید صیادی نصیری به دلیل «عضویت در گروهک تروریستی» بازداشت شده بود ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۹/۲۶ ارتش

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آذر، #آزادی، #اسلامی، #انجمن_پادشاهی_ایران، #ایران، #ایرانی، #ایسنا، #بیمارستان، #تاریخ، #ترکیه، #تهران، #جلب، #جمهوری_اسلامی، #حسینیه، #حقوق_بشر، #حکومت، #خبر، #خبرگزاری، #ذوالاکتاف، #رادیو، #روایت، #زندان_اوین، #زندانی_سیاسی، #شاپور، #شبکه‌های_اجتماعی، #شیراز، #فارسی‌زبان، #فرود، #قم، #لنگرود، #مجازی، #مرداد، #وب‌گاه، #وحید_صیادی_نصیری، #پهلوی، #پیشین، #چهارشنبه

وحید صیادی نصیری ، زندانی سیاسی و کنشگر حقوق بشر که چند روز پیش درگذشت ، به دلیل « عضویت در گروهک تروریستی » زندانی شده بود.
خبرگزاری ایسنا روز یکشنبه ۲۵ اذر با نقل این موضوع از قول « یک مقام آگاه » که هویت او را فاش نکرده ، نوشت که این فرد به دلیل عضویت در « گروهک تروریستی تندر » و « برنامه‌ریزی برای انجام اقدامات ایذایی » دستگیر و به ۵ سال زندان محکوم شده بود.
وحید صیادی نصیری ، زندانی سیاسی و فعال حقوق بشر ۳۸ ساله که در زندان لنگرود قم دست به اعتصاب غذا زده بود ، روز چهارشنبه ۲۱ آذر در بیمارستان درگذشت. مقام‌های قضایی ایران گفته‌اند که او از چند روز پیش از مرگ به بیمارستان منتقل شده بود.
این مقام آگاه به ایسنا گفته است: « نامبرده با سپری کردن یک سال و نیم از مدت محکومیت ، مشمول عفو رهبری شد و در اواخر سال ۹۶ آزاد شد. متأسفانه ، وی پس از آزادی ، مجدداً با اسامی مستعار "آرش صیادی" و "شاپور ذوالاکتاف" شروع به همکاری با گروهک تروریستی تندر کرد که با توجه به برنامه‌ریزی گروهک برای اقدامات انفجاری در تاریخ اول مرداد سال ۹۷ در قم دستگیر و به زندان منتقل گردید. نامبرده به علت بیماری کبدی به بیمارستان اعزام و علی‏رغم تلاش پزشکان ، در بیمارستان پس از هفت روز در مورخ ۲۱ آذر جان باخت. »
وحید صیادی نصیری تنها پس از مرگش شناخته شد و تا پیش از آن نام او در هیچ از فهرست‌های زندانیان سیاسی ایران و نیز شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان دیده نشده بود. هنوز هیچ مقام رسمی در مورد اعتصاب غذای صیادی نصیری اظهار نظر نکرده است ، اما کاربران ایرانی در فضای مجازی از اعتصاب غذای طولانی این زندانی پیشین و بیماری کبدی ناشی از آن خبر می‌دهند. گفته می‌شود دلیل اعتصاب غذای نصیری مخالفت با درخواست او برای انتقال از بند زندانیان خطرناک قم به زندان اوین در تهران بوده است.
وزارت خارجه آمریکا نیز با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به مرگ وحید صیادی نصیری به طور تلویحی رهبر ایران را به دروغ‌گویی متهم کرد. رابرت پلدینو ، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف از مرگ آقای نصیری ، « بی‌عدالتی » روا شده در حق او را از جمله « بازداشت خودسرانه » ، « جرم واهی توهین به رهبری » و « شرایط غیرانسانی نگهداری » ، مصداق بارز « نقض حقوق بشر » توسط حکومت ایران ارزیابی کرده بود.

پیشینه گروه تندر و انجمن پادشاهی
« انجمن پادشاهی ایران » به دست فرود فولادوند ، بازیگر و فعال سیاسی پایه‌گذاری شد. این فرد در سال ۲۰۰۷ به استان حکاری در ترکیه سفر کرد و از آن زمان به بعد ناپدید شده است. روایت غالب آن است که عوامل اطلاعاتی جمهوری اسلامی فرود فولادوند را با ترفند به آن مکان کشانده و پس از دستگیری ، او را کشته‌اند.
پس از مفقودشدن فولادوند ، دو وب‌گاه متفاوت مدعی نمایندگی این گروه شدند و هر کدام دیگری را به دروغگویی و پیروی از « توطئهٔ » حکومت متهم کردند. « تندر » یکی از این دو گروه است.
فولادوند و گروهش به رغم کاربرد نام « پادشاهی » ، ارتباطی با گروه‌های سلطنت‌طلب و هوادار خاندان پهلوی نداشته‌اند.
گروه تندر که در ادبیات رسمی ایران از آن به عنوان « گروهک تروریستی » یاد می‌شود ، در آمریکا فعالیت دارد. ایران انجمن پادشاهی را به دست داشتن در انفجار جلسه « کانون رهپویان وصال » متهم می‌کند. در آن انفجار که در سال ۸۷ در حسینیه سیدالشهداء شیراز روی داد ۱۴ نفر کشته و ۲۱۰ نفر زخمی شدند. در سال ۸۸ سه نفر در پیوند با این حمله اعدام شدند.
گفته می‌شود « جمشید شارمهد » ، رئیس گروه تندر است که در آمریکا به سر می‌برد. به نوشته خبرگزاری ایسنا ، شارمهد مسئولیت انفجار شیراز را پذیرفته بود ، اما به رغم صدور حکم جلب بین‌المللی ، این فرد هنوز به ایران مسترد نشده است.
رزیتا منطقی ، سخنگوی انجمن پادشاهی سال‌ها پیش در مصاحبه‌ای گفت که این انجمن « هرگز مشی مسلحانه نداشته » است. وی همچنین گفت که رادیو و وبگاه تندر هیچ ارتباطی با انجمن پادشاهی ندارند و اداره‌کننده آن ، جمشید شارمهد ، مشکوک به همکاری با جمهوری اسلامی است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

قتل محمدرضا کلاهی عامل انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در هلند ...
tarikhirani.ir ۱۳۹۴/۰۹/۲۴ تاریخ
از کلاهی قاتل تا معتمد مقتول تاریخ ایرانی: در سی‌وهشتمین سالگرد شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و ۷۲ نفر از مسئولان نظام در هفتم تیر ۱۳۶۰، اطلاعات جدیدی از...ادامه مطلب»


EOF