هلند ایران را به دست داشتن در دو فقره قتل در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ متهم کرد

هلند ایران را به دست داشتن در دو فقره قتل در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ متهم کرد ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۱۰/۲۰ ارتش

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #اتحادیه_اروپا، #اروپا، #اروپایی، #اسلامی، #ایران، #ایرانی‌تبار، #تحریم، #ترور، #تهران، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #جواد_ظریف، #حزب_جمهوری_اسلامی، #خبر، #خبرگزاری، #خبرگزاری_فرانسه، #دانمارک، #دولت، #رویترز، #فرانسه، #قتل، #لاهه، #مجاهدین، #مجاهدین_خلق، #محمدرضا_کلاهی، #هلند، #هلندی، #وزارت_اطلاعات، #وزیر، #وزیر_خارجه، #پارلمان، #کشورهای_عضو

هلند جمهوری اسلامی ایران را به مشارکت به دو فقره قتل در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ در این کشور متهم کرد.
به گزارش رویترز استف بلوک ، وزیر خارجه و کایسا اولونگرن ، وزیر کشور هلند روز سه‌شنبه در نامه‌ای به پارلمان این کشور اعلام کردند: « دستگاه‌های اطلاعاتی هلند نشانه‌های محکمی از مشارکت ایران در قتل دو شهروند هلندی ایرانی‌تبار دارند...یکی از این قتل‌ها در سال ۲۰۱۵ در شهر آلمیره و قتل دیگر در سال ۲۰۱۷ در شهر لاهه روی داده است. »
به گزارش خبرگزاری فرانسه براساس اسناد منتشر شده از سوی پلیس هلند ، این دو فقره قتل مربوط به علی معتمد ۵۶ ساله در سال ۲۰۱۵ و احمد نیسی ۵۶ ساله در سال ۲۰۱۷ است.
هلند پیش از این دو مامور دیپلماتیک ایران را از خاک این کشور اخراج کرده بود.
این خبر تنها ساعاتی پس از آن منتشر می‌شود که وزیر خارجه دانمارک اعلام کرد کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌ علیه وزارت اطلاعات ایران به جرم دست داشتن در چند مورد قتل در خاک اروپا ، به توافق رسیده اند.
بیشتر بخوانید: وزیر خارجه دانمارک: اروپا وزارت اطلاعات ایران را به اتهام طرح ترور تحریم می‌کند
علی معتمد ، شهروند هلندی ایرانی‌تبار بعد از ظهر ۱۵روز دسامبر ۲۰۱۵ زمانی که ۵۶ سال داشت ، هنگام بازگشت به منزل از محل کار با شلیک گلوله به سرش در شهر آلمیره به قتل رسید. بعدا گزارش شد دادگاهی در هلند با صدور حکمی ، هویت واقعی این فرد را محمدرضا کلاهی اعلام کرده است. محمد رضا کلاهی ، متهم اصلی انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در تهران در ۷ تیر سال ۱۳۶۰ بود.
در نهم ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ ، احمد مولا ابوناهض معروف به احمد نیسی ، که یکی از رهبران سازمان « جنبش آزادیبخش الاحواز » ، از گروه‌های جدایی‌طلب بود ، در شهر لاهه به قتل رسید.
دولت هلند می‌گوید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه وزارت اطلاعات ایران ، با مشاوره‌ و توصیه‌های این کشور وضع شده است.
محمد جواد ظریف ، وزیر خارجه ایران در واکنش به اتهامات مطرح شده از سوی دولت های هلند و دانمارک تاکید کرد که این اقدام دولت های اروپایی نمی تواند باعث شود آنها « از زیر بار مسئولیت پناه دادن به تروریست ها » بگریزند.
وزیر خارجه ایران در صفحه توئیتر خود کشورهای دانمارک ، هلند و فرانسه را به پناه دادن به گروه « مجاهدین خلق » متهم کرده است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

دادگاهی در بلژیک اسدالله اسدی را به اتهام طرح عملیات تروریستی به بیست ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۹/۱۱/۱۷ اخبار
اسدالله اسدی (زادهٔ ۱۳۵۰ شمسی) دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی ایران در وین، اتریش است. وی در ژوئیه ۲۰۱۸ در حالیکه در اتوبانی در ایالت بایرن آلمان در حال...ادامه مطلب»

قطع روابط دیپلماتیک ایران و کانادا...
parseed.ir ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ تاریخ
در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با ۱۷ شهریور ۱۳۹۱، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در ...ادامه مطلب»

کیهان:پشت پرده تأسف‌آور اخراج 2 دیپلمات ایرانی از هلند...
khabaronline.ir ۱۳۹۷/۰۴/۱۹ سیاست
سیاست > احزاب و شخصیت‌ها - روزنامه کیهان در گزارشی آورده است: در سایه سکوت و انفعال و وادادگی سفارت ایران در لاهه و وزارت امور خارجه کشورمان، طرف هلن...ادامه مطلب»


EOF