ایران: طراحی سوخت مدرن ۲۰ درصد برای راکتور تهران آغاز شد 2

ایران: طراحی سوخت مدرن ۲۰ درصد برای راکتور تهران آغاز شد 2 ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۱۰/۲۵ اخبار

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #اروپا، #ایران، #برجام، #تحریم، #تهران، #خبر، #سازمان_انرژی_اتمی، #سازمان_انرژی_اتمی_ایران، #سلاح، #طراحی، #مهندسی_معکوس، #نیروگاه، #ژانویه، #ژنو

علی‌اکبر صالحی ، رییس سازمان انرژی اتمی ایران روز ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) از آغاز اقدامات اولیه برای طراحی سوخت مدرن ۲۰ درصد برای راکتور تهران خبر داد. وی گفت: « راکتور هسته‌ای تهران تاکنون با سوخت قدیم کار می‌کرد اما سوخت مدرن ، بهره‌وری راکتور را افزایش می‌دهد. »
بر اساس تعهدات ایران در توافق هسته‌ای ، این کشور فقط می‌تواند اورانیوم را تا ۳.۶۷ درصد غنی‌سازی و از آن به عنوان سوخت نیروگاه استفاده کند که این میزان غلظت بسیار کمتر از غلظت ۹۰ درصدی است که برای تولید سلاح هسته‌ای به کار می‌روند.
آقای صالحی درباره جزئیات طراحی این سوخت جدید و زمانبدی تولید آن توضیحاتی ارائه نداد.
در چارچوب برجام ایران مجاز است با نظارت گروهی تعیین شده از جانب امضا کننده توافق هسته‌ای و تحت شرایط محدودی ، اقدام به ساخت سوخت برای راکتور کند. طبق این شرایط ، سوخت تولید شده نباید قابلیت تبدیل شدن به هگزافلوراید اورانیوم را داشته باشد. هگزافلوراید اورانیوم به عنوان ماده خام در سانتریفیوژ‌ها برای غنی‌سازی اورانیم به کار می‌رود.
ایران پیش از رسیدن به توافق در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک ، در مقطعی تا ۲۰ درصد غنی‌سازی انجام می‌داد که در جریان توافق موقت اتمی ژنو و با توقف اعمال تحریم های تازه علیه ایران تعلیق شد.
آقای صالحی با اعلام اینکه ایران می‌تواند بخشی از تولیداتش در زمینه‌ هسته ای را صادر کند گفت: « در دانش و صنعت هسته‌ای آن قدر پیشرفت کرده‌ایم که به جای مهندسی معکوس و استفاده از طراحی دیگران ، خودمان می‌توانیم سوخت جدید طراحی کنیم که این دستاوردی بزرگ برای کشور است. »
مقامات ایران در هفته‌های گذشته از تاخیر و اجرایی نشدن اقدامات اروپا برای نجات برجام از طریق ساز و کارهای جدید مالی انتقاد کرده‌‌اند. اما با وجود تهدیداتی مبنی بر خروج ایران از توافق هسته‌ای ، این کشور هنوز به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند باقی مانده است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

واعظی: پهنای باند اینترنت ایران به 12 هزار گیگابیت برثانیه می رسد ...
ion.ir ۱۳۹۵/۰۱/۲۹ اینترنت-آی.تی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پهنای باند اینترنت ایران تا پایان امسال به 12 هزار گیگابیت برثانیه افزایش خواهد یافت. ایران آنلاین /Bit (بیت): بیت...ادامه مطلب»

ترجمه ضمائم برنامه اقدام مشترک(برجام) منتشر شد ...
mehrnews.com ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ اخبار
وزارت امور خارجه شناسهٔ خبر: 2860785 - جمعه ۲۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱ سیاست > سیاست خارجی وزارت امور خارجه سند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به همراه ...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»


EOF