اعدام غفور حسن‌پور عضو سازمان چریک‌های فدایی خلق

اعدام غفور حسن‌پور عضو سازمان چریک‌های فدایی خلق ...
1host2u.com ۱۳۴۹/۱۲/۲۶ تاریخ

کلیدواژه ها:#1host2u.ir، #آبان، #آزادی، #ارتباط، #اسفند، #اسکندر_رحیمی، #اشرف، #الله، #انقلاب، #انقلاب_ایران، #انگلیسی، #ایران، #ایرج، #تاریخ، #تهران، #توده، #جبهه_ملی، #حزب_توده، #حمید_اشرف، #خانه، #خبر، #خسرو، #دانشگاه، #سیاهکل، #سیاوش، #شاه، #شهریور، #عابدین، #عباس_دانش، #علی_اکبر_صفایی_فراهانی، #غفور_حسن‌پور، #فردوسی، #فوزیه، #قیام، #قیام_سیاهکل، #لاهیجان، #مارکسیسم، #مجلس، #معین، #میدان، #هوشنگ، #پهلوی، #چریکهای_فدایی_خلق، #چیتگر

غفور ( ایرج ) حسن پور اصیل شیرجو پشت
تولد : 1321 در لاهیجان اعدام : 1349/12/26 در میدان تیر چیتگر تهران / نام پدر : کریم / تحصیلات: فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی از دانشگاه پلی تکنیک تهران گرایش اعتقادی: مارکسیسم لنینیسم فعالیت: عضو سازمان چریک‌های فدایی خلق
زندگی و فعالیت
غفور حسن پور اصیل شیرجو پشت معروف به ایرج متولد سال 1321 در شهر لاهیجان است. حسن پور را باید یکی از اعضای فعال و سازمان دهنده ، سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران برشمرد. حسن پور سمپات محمد مجید کیان زاد (ناصری) و عضو گروه اول ( گروه جزنی - ضیاء ظریفی ) می‌باشد. شروع فعالیت حسن پور مصادف با اوایل دهه چهل شمسی و پس از ورود او به دانشگاه پلی تکنیک تهران در سال 1341 می‌باشد. حسن پور از طریق محمد الهی پناه و در زمان اوج فعالیت‌های جبهه ملی و با مطالعه آثاری مانند اطاعت کورکورانه نوشته خسرو روزبه که توسط الهی پناه در اختیارش قرار گرفته بود به حزب توده و مسائل سیاسی گرایش پیدا کرد. به واسطه علاقمندی حسن پور به مسائل سیاسی روز ، حسن پور علاوه بر مطالعه کتب امانی که از دفتر سازمان نگهبانان آزادی می گرفت و همچنین مطالعه نشریه پیام دانشجو و گوش دادن به نطق‌های مظفر بقائی رهبر حزب زحمتکشان ایران و از طریق ارتباط با محمد الهی پناه و شعاع الله مشیدی ، اقدام به فراگیری زبان انگلیسی نمود و کتب زیادی را در خصوص مسائل اقتصادی و اجتماعی مطالعه کرد. او همچنین از بانیان و فعالان انجمن صنفی دانشگاه پلی تکنیک بود.
آغاز فعالیت مشترک با چریک‌های فدایی خلق
در سال تحصیلی 46 - 45 در حالی که حسن پور سال آخر دانشکده بود به دعوت کیان زاد برای شرکت در جلسه‌ای به منزل ناصر طلوعی در حوالی میدان فوزیه می‌رود. حسن پور و طلوعی در این ملاقات با حسن ضیاء ظریفی آشنا می‌شوند. قرار این جلسه را بیژن جزنی به ظریفی داده بود. این دیدار آغاز فعالیت حسن پور با سازمان چریکهای فدایی خلق به‌شمار می‌آید. بعدها به پیشنهاد ضیاء ظریفی ، حسن پور گروهی را در لاهیجان تشکیل می دهد که اعضای آن عبارت بودند از: ابوالقاسم طاهرپور ، رحمت پیرونذیری ، گداعلی بوستانی ، رضا عابدین پور و اسکندر رحیمی همچنین به در خواست کیان زاد ، حسن پور ابتدا اتاقی در خیابانی به موازات خیابان شاه اجاره کرد که بعد از دستگیری ضیاء ظریفی تخلیه گردید. بعد از آن خانه‌ای در خیابانی به موازات خیابان ژاله و در حوالی مجلس شورای ملی و یک تک اتاق نیز در خیابان معین السلطان اجاره می‌کند. در خانه شماره 4 حوالی مجلس او با اسم مستعار سیاوش با ناصر ( علی اکبر صفایی فراهانی ) ، اکبر ( محمد صفاری آشتیانی ) و حسن ( محمد چوپان زاده ) و در تک اتاق خیابان معین السلطان نیز توسط محمود ( کیان زاد ) با هوشنگ ( حمید اشرف ) آشنا می‌شود. غفور حسن پور از جمله افرادی بود که بعد از دستگیری گروه رهبری نقش بسزایی در بازسازی گروه ایفاء نمود. در این خصوص عباس جمشیدی رودباری می گوید: (( اعضای گروه سیاهکل تقریباً همه به استثنای افراد قدیمی گروه جزنی ( صفاری ، صفایی و صادقی نژاد ) توسط حسن پور رشد یافته و عضوگیری شدند از این دیدگاه حسن پور فعال‌ترین عضو گروه سیاهکل به حساب می‌آید. ))
هستهء اولیه گروه جنگل
بعد از دستگیری‌های گسترده گروه رهبری در سال‌های 47 - 46 ، حسن پور از جمله افرادی بود که تصمیم به سازماندهی مجدد افراد گرفت. در این راستا او گروهی را در شهریور ماه 47 تشکیل داد که از 3 تیم تشکیل شده بود. این 3 تیم عبارت بودند از: 1- تیم اسلحه که در این تیم خودش ، اسکندر رحیمی و رحمت پیرونذیری حضور داشتند. 2- تیم شهر که اعضای آن عبارت بودند از هاشم فاضلی ، مهدی سامع و حسین صفایی و 3- تیم کوه که در این تیم حمید اشرف ، ابراهیم نوشیروان پور کوچکسرایی و عباس دانش بهزادی بودند.از یک دیدگاه می‌توان عنوان کرد که این گروه هسته اولیه گروه جنگل بود که بعدها با اضافه شدن افرادی چون علی اکبر صفایی فراهانی و ... تبدیل به گروه جنگل شد.
مرگ
حسن پور در تاریخ 23 آبان ماه 1349 زمانی که در حال خدمت به عنوان افسر وظیفه در نیروی شاهنشاهی بود دستگیر شد. برعکس آنچه رایج شده‌است دلیل دستگیری او در رابطه با گروه جنگل نبود بلکه دستگیری او به علت اعترافات مهدی فردوسی و مسعود نوابخش بود. حسن پور بعد از تحمل چند ماه شکنجه جان فرسا در زندان رژیم پهلوی سر انجام در 26 اسفند ماه 1349 همراه با 12 رفیق دیگرش که بعد از قیام سیاهکل دستگیر شده بودند در میدان تیر چیتگر تهران به جوخه اعدام سپرده شد. مادر غفور حسن پور پس از شنیدن خبر تیرباران فرزندش چنین می‌گوید: « انقلاب ایران همچون درخت تناوری است که ریشه‌های قطورش در دل خاک وطن جای دارد. پسر من و نظایر پسر من تنها شاخه‌های این درخت تناور هستند و دشمن تنها می‌تواند شاخه‌های این درخت را بزند ولی ریشه همچنان پا برجاست و با زدن هر شاخه ، شاخه‌های بسیار خواهد رویید. پس من از مرگ فرزندم دلگیر نیستم ، امید من به شاخه‌های جدید است. » [نیازمند منبع]
وصیتنامه
اینجانب غفور حسن پور وصیتی ندارم. یک عدد ساعت سیکو که از من در این بازداشتگاه گرفتند به مادرم بدهید و نیز تعدادی کتاب و اثاثیه در خانه در خیابان فخر رازی ، کوچه دیده بان ، شماره 130 دارم که تحویل مادرم گردد در این لحظه آخر فقط به فکر پدر و مادرم و خواهر و برادرانم و به فکر وطنم و به فکر هزاران دهقان گرسنه می باشم.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

بازخوانی 30 خرداد 1360؛ چرا پارتیزان‌های خلقی علیه مردم ایران دست به ا...
mashreghnews.ir ۱۳۶۰/۰۳/۳۰ تاریخ
در سه سال اول، مشکلاتی نظیر شورش‌های جدایی‌طلب، کودتا، تظاهرات خیابانی و ... باعث ناامنی در فضای داخلی کشور شده بود. یکی از گروه‌های که تا سال 1360 به...ادامه مطلب»

چرا فردوسی و شاهنامه ی او در جهان بی همتاست ؟ ...
shahnamehpajohan.ir ۱۳۹۵/۰۹/۲۶ هنر
مرتضی ثاقب فر چکیده : انگیزه در نوشتن این جستار (مقاله) اظهار نظری است که در نشستی ، از دو زبان شناس گرامی ایرانی شنیدم که این سخن را که « فردوسی آفری...ادامه مطلب»

بازداشت قطب زاده به اتهام طرح کودتا و ترور روح‌الله خمینی ...
1host2u.com ۱۳۶۱/۰۱/۱۷ تاریخ
قطب‌زاده بعد از آنکه در آبان ۱۳۵۹ با فشار مردم و روحانیون آزاد شده بود بار دیگر در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۳۶۱ این بار به اتهام طرح کودتا و تلاش برای قتل رو...ادامه مطلب»


EOF