کاهش 30 درصدی صادرات ترکیه به ایران / هشدار درباره توقف صادرات ترکیه به ایران

کاهش 30 درصدی صادرات ترکیه به ایران / هشدار درباره توقف صادرات ترکیه به ایران ...
asriran.com ۱۳۹۷/۱۱/۰۴ واردات-صادرات

کلیدواژه ها:#2015، #Asriran.com، #اسلامی، #ایران، #ایران_ممنوع، #ایران_و_ترکیه، #ایرانی، #بازار، #بازرگان، #بازرگانی، #برنامه_ششم_توسعه، #ترکیه، #ثبت_سفارش، #حریت، #دولت، #سیاست، #صادرات، #مجلس، #مجلس_شورای_اسلامی، #ممنوعیت_واردات، #واردات، #وارداتی، #پارلمان، #پارلمان_ایران، #ژانویه

واردات 61 قلم کالای صادراتی ترکیه به ایران ممنوع شده.
یک نماینده انجمن صنفی – بازرگانی ترکیه نسبت به تصویب قانون ممنوعیت ورود 1399 قلم کالای وارداتی به ایران ، و تاثیرات آن بر کاهش صادرات ترکیه به ایران هشدار داد.
به گزارش عصرایران ، " فاتیح چایاباتماز" نماینده انجمن صنعتگران و بازرگانان مستقل ترکیه (موسیاد) در ایران ، در گفتگو با روزنامه "حریت" ترکیه گفت قانون ممنوعیت واردات 1399 قلم کالا به ایران که از سال 2018 به مورد اجرا گذاشته شده ، حدود 30 درصد از صادرات ترکیه به ایران را در این سال کاهش داده است.
او با اشاره به مغایرت این قانون با توافقنامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه که در سال 2015 منعقد شده است ، افزود 61 قلم از کالاهایی که در لیست ممنوعه قرار دارد ، از کالاهایی است که در لیست صادراتی ترکیه به ایران است.
"فاتیح چایاباتماز" نماینده انجمن "موسیاد" در ایران/ عکس آرشیوی

* * * به گفته این بازرگان ترکیه‌ای ، پارلمان ایران قانون "ممنوعیت ثبت سفارش واردات کالاهای خارجی دارای مشابه ایرانی" را در روز 20 ژانویه – 30 دی ماه- به تصویب رسانده و هدف آن حمایت از کالاهای ایرانی در بازار داخلی ایران است ، اما 61 قلم از لیست 1399 کالای ممنوعه شده ، از جمله کالاهایی هستند که ترکیه به ایران صادر می‌کند.
گفتنی است مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه در مصوبه‌ای ثبت سفارش کالاهای مصرفی و مصرفی بادوام خارجی دارای مشابه ایرانی که در داخل کشور با کیفیت مناسب و به میزان کافی تولید شده باشد ، را تا پایان مدت برنامه ششم توسعه ممنوع کرده است.
این بازرگان ترک گفته است در صورت ادامه سیاست واردات ممنوع ، روند کاهشی صاردات ترکیه به ایران در سال 2019 ادامه خواهد یافت و شرکت‌های ترکیه‌ای از این روند متضرر خواهند شد.
او همچنین خواسته است بر اساس توافقنامه تجارت ترجیحی بین دو کشور ، دولت و مجلس ایران در ممنوعیت 61 قلم کالای صادراتی ترکیه به ایران ، تجدید نظر کند چون بر اساس ادعای او در صورت عدم تجدید نظر در این سیاست ، خطر متوقف شدن کامل روند صادرات کالاهای ترکیه‌ای به بازار ایران درپیش است.
ترکیه غالبا کالاهای مصرفی به بازار ایران صادر می‌کند که عمده آنها شامل: پارچه و پوشاک ، مواد غذایی و بهداشتی و محصولات آرایشی است.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

پرفروش‌ترین برندهای بازار ژاپن در نیمه اول سال 2016 ...
car.ir ۱۳۹۵/۰۵/۱۸ خودرو
امروزه ژاپن یکی از چهار تولیدکننده برتر خودرو در دنیاست و از این لحاظ در کنار ممالکی همچون چین، آمریکا و آلمان جای می‌گیرد. این کشور 128 میلیونی از با...ادامه مطلب»

مجلس دولت را به نابودی اسرائیل مکلف کرد ...
entekhab.ir ۱۳۹۹/۱۰/۱۵ سیاست
طرح اقدام متقابل ایران در برابر ترور شهید شهید قاسم سلیمانی با ۱۶ ماده هفته گذشته در مجلس اعلام وصول شد؛ طرحی که در راستای مقابله با تروریسم اقتصادی آ...ادامه مطلب»

پایگاه اطلاع رسانی دولت - متن کامل سیاست های اقتصادی دولت برای خروج غی...
dolat.ir ۱۳۹۳/۰۵/۰۵ اقتصاد
دولت تدبیر و امید با قدردانی از مشارکت، ارایه دیدگاهها و نظرات صاحبنظران درباره گزارش یادشده، بار دیگر از همه نخبگان، اندیشمندان، انجمن ها و نهادهای ت...ادامه مطلب»


EOF