گزارش سازمان سیا: ایران از برجام عدول نکرده است

گزارش سازمان سیا: ایران از برجام عدول نکرده است ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۱۱/۱۱ سیاست

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #ارتباط، #اروپا، #ای_ایران، #ایالات_متحده، #ایران، #برجام، #تجارت_خارجی، #ترامپ، #تهران، #جهانی، #حسن_روحانی، #دولت، #روحانی، #روسیه، #سرمایه_گذاری، #سیا، #مرجع، #موفقیت، #نظامی، #چین، #کنون، #کنگره

گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا در مورد فعالیتهای هسته ای ایران و پایبندی این کشور به برجام روز سه‌شنبه به اطلاع سناتورهای ایالات متحده رسید. بر اساس این گزارش مسوولان اطلاعاتی آمریکا تصریح کرده‌اند که ایران تا کنون از برجام عدول نکرده‌است اما اگر تهران به منافع تجاری مورد نظر خود نرسد احتمالا از برجام خارج خواهد شد.
این گزارش مفصل توسط جینا هسپل ، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و دن کوتز ، رئیس‌کل تشکیلات اطلاعاتی این کشور به سناتورهای کنگره ارایه شد. این گزارش که درباره تهدیدهای امنیتی متوجه ایالات متحده به کنگره ارایه شده بود تاکید کرده که روسیه ، چین بزرگ‌ترین « دشمنان » این کشور به شمار می‌آیند.
« ایران اگر به منافع تجاری مورد نظر نرسد ، برجام را ترک می‌کند »
در این گزارش همچنین تاکید شده که « به دنبال خروج دونالد ترامپ ، رییس‌جمهوری آمریکا از معاهده هسته‌ای ، ایران تا کنون از شروط برجام عدول نکرده اما پس از خروج آمریکا از این معاهده ‌بین‌المللی تهدید کرده که به برخی بندهای آن عمل نخواهد کرد. اگر ایران به منافع تجاری و سرمایه گذاری مورد نظر از محل ارتباط با اروپا دست نیابد آن موقع شرایط خروج و عقب‌نشینی از برجام را بررسی خواهد کرد. »
گزارش سازمان اطلاعات سیا همچمنین به این نکته اشاره کرده که « ایران در حال بررسی شرایط است تا در صورت نهایی شدن تصمیم برای خروج از برجام بتواند در این زمینه گام‌های عملیاتی بردارد. »

« جاه‌طلبی منطقه‌ای ایران خطری برای آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای »
در این گزارش همچنین اعلام شده « جاه طلبی‌های منطقه‌ای ایران و ارتقای توان نظامی منافع ایالات متحده و هم‌پیمانان منطقه‌اش را در سال‌های آینده تهدید خواهد کرد. »
رهبران سرویس اطلاعاتی آمریکا همچنین گفته اند « چین و روسیه بزرگترین تهدید برای آمریکا به شمار می‌روند و بیش از هر زمان همسو با یکدیگر عمل می کنند. » شواهد و مستنداتی که با سخنان دونالد ترامپ ، رییس‌جمهوری آمریکا درباره تهدیدهای جهانی تناقض دارد. در گزارش آنها همچنین تاکید شده که بعید است کره‌ شمالی بخواهد از مواضع هسته‌ای خود کوتاه بیاید.
« ناآرامی‌های پیش‌رو در ایران »
همچنین در این گزارش آمده است که « در ماه‌های پیش رو انتظار ناآرامی‌های بیشتری در ایران می‌رود. با این حال این اعتراض‌ها احتمالا ناهماهنگ و در فقدان رهبری مرکزی و حمایت گسترده از گروه‌های سیاسی و قومیتی مرجع باقی خواهد ماند. تهران نیز آماده شده است تا بتواند در پاسخ به بازگشت ناآرامی‌ها اقدام‌ تهاجمی‌تری داشته باشد. امکان موفقیت دولت حسن روحانی در انجام اصلاحات اقتصادی نیز اندک است به ویژه با در نظر گرفتن فساد فراگیر ، بانک‌های ضعیف ، و محیط تجاری که مانع سرمایه گذاری و تجارت خارجی می شود. »
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

ترجمه ضمائم برنامه اقدام مشترک(برجام) منتشر شد ...
mehrnews.com ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ اخبار
وزارت امور خارجه شناسهٔ خبر: 2860785 - جمعه ۲۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱ سیاست > سیاست خارجی وزارت امور خارجه سند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به همراه ...ادامه مطلب»

جک استرا: غیررسمی به ایران مشورت می‌دهم ...
tabnak.ir ۱۳۹۵/۱۲/۲۷ سیاست
وزر امور خارجه پیشین انگلیس با مطلوب خواندن سطح روابط لندن- تهران گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درک صحیحی از اوضاع سیاسی و روابط بین الملل ندار...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»


EOF