جاسوسان مزدور آمریکایی در امارات چه می‌کنند؟

جاسوسان مزدور آمریکایی در امارات چه می‌کنند؟...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۱۱/۱۲ ارتش

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آیفون، #اف‌بی‌آی، #امارات_متحده_عربی، #اپل، #ایران، #بهمن، #ترکیه، #حقوق_بشر، #حمایت_ایران، #حوثی، #داعش، #دولت، #رویترز، #قالب، #مریلند، #هکر، #واشنگتن، #پیشین، #چهارشنبه، #کارما

تیمی از جاسوسان و هکرهای مزدور آمریکایی در قالب پروژه ای به نام « ریون » در امارات متحده عربی مشغول فعالیت هستند ، اما برخی از آنها تاکنون به همکاری خود پایان داده‌اند.
خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۰ بهمن با انتشار گزارشی ویژه در این زمینه نوشت این گروه شامل بیش از ۱۲ مأمور مخفی پیشین آمریکا بوده که دولت ابوظبی آنها را برای فعالیت در این کشور استخدام کرده‌ است. این افراد مأموریت داشته‌اند تا برای رصد کردن تحرکات کشورهای دیگر منطقه ، کنشگران حقوق بشر و منتقدان داخلی به مسئولان کشور پادشاهی امارات کمک کنند.
لوری استرود که تاکنون در این گروه به کار جاسوسی و رصد اطلاعات سایبری مشغول بوده به رویترز گفته است که دو هفته پس از ترک سمت قبلی خود یعنی تحلیل‌گر اطلاعاتی آژانس امنیت ملی آمریکا در سال ۲۰۱۴ در امارات متحده عربی به عنوان هکر مشغول به کار شده است. او تاکنون به همراه تیم جاسوسی آمریکایی خود در ابوظبی در یک ساختمان مجلل که « ویلا » نامیده می‌شود اما در واقع تغییر کاربری داده ، مشغول انجام فعالیت‌های جاسوسی خود بوده است. آنها از چند دهه تجربه حرفه‌ای خود برای شنود تلفنی و دستبرد به اطلاعات رایانه‌ای استفاده می‌کرده‌اند.
خانم استرود از طریق یک شرکت خدمات امنیت سایبری در مریلند آمریکا به امارات معرفی شده بود تا خدماتی از قبیل عملیات هک و جاسوسی سایبری را در این کشور انجام دهد. او در مدت سه سال خدمات بسیار ارزشمندی را در این سمت برای دولت امارات انجام می‌دهد. اما در سال ۲۰۱۶ مقام‌های ابوظبی تصمیم گرفتند تا از خدمات « پروژه ریون » در قالب یک شرکت اماراتی به نام « دارک‌‌متر » (DarkMatter) استفاده کنند.
اندکی بعد از آن که این تصمیم دولت امارات عملی شد ، لوری استرود به همکاری خود با این کشور پایان داد زیرا از او خواسته شده بود از هموطنان آمریکایی خود جاسوسی کند. استرود به رویترز گفته است که عبور از این « خط قرمز » برای او مقدور نبوده زیرا دوست نداشته برای آژانس اطلاعاتی کشوری کار کند که از هموطنان خود او جاسوسی می‌کند.

امارات متحده عربی

* * * به نوشته رویترز ، انتشار این اسرار نشان می‌دهد دولت پیشین آمریکا تا چه حد حاضر بوده به سرویس‌های امنیتی خارجی در سرکوب کنشگران حقوق بشر ، رقبای سیاسی ، روشنفکران و روزنامه‌نگاران کمک کند.
رویترز با اعلام این که برخی از مأموران تیم جاسوسان آمریکایی « پروژه ریون » تصمیم به قطع همکاری با امارات گرفته‌اند می‌نویسد که « مرور هزاران صفحه از اسناد و ای میل‌ها » به دست این افراد نشان می‌دهد که فناوری رصد سایبری آژانس امنیت ملی آمریکا برای سرکوب مخالفان بسیار مورد توجه اماراتی‌ها بوده است. رویترز همچنین می‌نویسد با ۹ نفر از کارکنان پروژه ریون که هیچ کدامشان ملیت اماراتی نداشته‌اند در این زمینه گفتگو کرده است.
یکی از ابزارهای مورد استفاده این افراد در جاسوسی سایبری یک پلات‌فرم دقیق جاسوسی به نام « کارما » است که به مأموران ریون اجازه می‌دهد تا به محتویات آیفون صدها کنشگر ، رهبر سیاسی و مظنونان به عملیات تروریستی دست یابند.
رویترز در عین حال می‌نویسد که آژانس امنیت ملی آمریکا در مورد این پروژه توضیحی به این خبرگزاری نداده و سخنگوی شرکت اپل هم از پاسخ دادن به پرسشی در همین زمینه سر باز زده است. از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه امارات پرسش دیگری در همین مورد را بی‌پاسخ گذاشته و سفارت امارات متحده عربی در واشنگتن نیز توضیحی نداده است.
جاسوسی از ایران
لوری استورد به رویترز می‌گوید یکی از موارد استفاده دولت امارات از خدمات طرح ریون احتمالا جاسوسی از ایران بوده است. به گفته او امارات بیشتر قصد داشته تا اطلاعاتی را از شورشیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن به دست آورد. این کشور همچنین تلاش کرده است تا از این خدمات برای جاسوسی از سایر کشورهای خارجی رقیب خود از جمله قطر و ترکیه بهره ببرد.
به گفته این مأمور پیشین سازمان‌های جاسوسی آمریکا ، دولت امارات میزان اهمیت کشورهای خارجی برای هدف‌گیری اطلاعاتی ، آنها را در رنگ‌های مختلفی از روشن تا تیره دسته‌بندی می‌کند. برای مثال در این رده‌بندی یمن با رنگ قهوه‌ای تیره و ایران با رنگ خاکستری مشخص شده است.
برخی مأموران پیشین پروژه ریون می‌گویند توجیه امارات آن بوده است که این کشور با همکاری آمریکا مشغول شناسایی « احتمالات واقعی خطر تروریستی » است. به گفته این مأموران ، دولت امارات با کمک این تیم تاکنون توانسته است دست کم یک شبکه تروریستی داعش را در این کشور منهدم کند.
از سوی دیگر بسیاری از آمریکایی‌ها جاسوسان پیشین این کشور را که برای دولت‌های دیگر مزدوری می‌کنند « خائن » می‌نامند. سازمان اف‌بی‌آی در حال حاضر مشغول تحقیق در مورد آن است که ببیند آیا جاسوسان مزدور آمریکایی در کشورهای دیگر روش های جاسوسی مورد استفاده در آمریکا را لو داده اند یا نه.
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

«هواوی» اتهامات آمریکا را رد کرد ...
aftabnews.ir ۱۳۹۵/۰۳/۱۹ اینترنت-آی.تی
بزرگترین سازنده تلفن های هوشمند در جهان اعلام کرد که بر خلاف آنچه آمریکا مدعی شده، در خصوص ارسال و صادرات تجهیزات به سوریه و برخی کشورهای دیگر هیچ جرم...ادامه مطلب»

اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا ...
iranmatlab.ir ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ اخبار
اخبار سیاست خارجی - اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا هیلاری کلینتون که ظاهرا برای انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016 آماده می‌شود ضمن دفاع از ع...ادامه مطلب»

تبعات اقتصادی تحریم نفتی کامل ایران؛ دلار تا چه نرخی گران می‌شود؟ ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۲/۰۳ اقتصاد
دولت آمریکا روز دوشنبه به طور رسمی اعلام کرد که معافیت‌‌ ۶ ماهه هشت کشور از شمول تحریم خرید نفت ایران با اتمام در دوم ماه می (۱۲ اردیبهشت ماه) تمدید ن...ادامه مطلب»

جزئیات تازه درباره دو ایرانی متهم به جاسوسی از مجاهدین در آمریکا ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۶/۰۱ اخبار
جزئیات تازه‌ای در مورد دو شهروند ایرانی – آمریکایی متهم به جاسوسی در ایالات متحده منتشر شده است. احمدرضا محمدی دوستدار، ۳۸ ساله و مجید قربانی ۵۹ ساله ...ادامه مطلب»


EOF