فروغ تاجبخش، از "مادران خاوران" درگذشت

فروغ تاجبخش، از "مادران خاوران" درگذشت ...
dw.com ۱۳۹۷/۱۱/۲۳ ارتش

کلیدواژه ها:#Dw.com، #اسلامی، #انوشیروان، #ایران، #بهمن، #بیمارستان، #تهران، #جمهوری_اسلامی، #خاوران، #خبر، #خرداد، #خمینی، #طوس، #عراق، #فروغ_تاجبخش، #مادران_خاوران، #مجاهدین، #مجاهدین_خلق، #مرز، #مرز_ایران_و_عراق، #مقاومت

فروغ تاجبخش ، مادر انوشیروان لطفی ، یکی از اولین قربانیان اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی ایران در تابستان سال ۱۳۶۷ ، در تهران درگذشت. او از اولین شاهدان اجساد قربانیان اعدام‌های دسته‌جمعی در ایران بود.
فروغ تاجبخش ، مادر انوشیروان لطفی ، روز یکشنبه ۲۱ بهمن (۱۰ فوریه) در بیمارستان طوس تهران درگذشت. خانم تاجبخش که به عنوان "نماد خاوران" شناخته شده بود از نخستین کسانی بود که برای یافتن جسد فرزندش به گورستان خاوران رفت.
انوشیروان لطفی پسر خانم تاجبخش از زندانیان سیاسی چپ و عضو ارشد سازمان فدائیان خلق و از اولین قربانیان اعدام‌های دسته‌جمعی در ایران در تابستان سال ۱۳۶۷ بود. انوشیروان لطفی در سال ۱۳۶۲ بازداشت و پنج سال بعد ، در ۶ خرداد ۱۳۶۷ به همراه تعداد دیگری از زندانیان سیاسی در زندان اولین اعدام شد.
فروغ تاجبخش در میان خانواده قربانیان اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی ایران به "مادر لطفی" مشهور بود.
او بلافاصله پس از شنیدن خبر خبر اعدام انوشیران لطفی به گورستان خاوران رفت و از اولین شاهدانی بود که با کنار زدن خاک توانست جسد فرزندش را پیدا کند.
خانم تاجبخش خود در مصاحبه‌ای در این باره گفته بود: « راهی خاوران شدم ، با دست خاک‌ها را کنار زدم ، خاک را شکافتم و پیراهن چهارخانه پسرم بود. دیگر نمی‌خواستم چیزی را ببینم. »
فروغ تاجبخش به همراه مادر و خویشاوندان دیگر زندانیان سیاسی اعدام شده در سال ۶۷ هر ساله در مراسمی که بر سر گورهای بی‌نام و نشان قربانیان اعدام‌های دسته‌جمعی در گورستان خاوران برگزار می‌شد شرکت می‌کرد.
در این گردهمایی‌ها که همواره با یورش ماموران پلیس و نیروهای امنیتی روبرو می‌شد او نیز مانند مادران دیگر قربانیان مورد ضرب و شتم ماموران قرار گرفته بود.
با تلاش "مادران خاوران" و خویشاوندان قربانیان اعدام‌های سال ۶۷ ایران این پرونده در سطح ملی و بین‌المللی مطرح شد.
فروغ تاجبخش به دلیل شخصیت دلیر ، برجسته‌و تاثیرگذارش در میان خانواده قربانیان اعدام‌های سیاسی از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار بود و به عنوان "مقاومت و ایستادگی" شناخته می‌شد.

یکی از گردهمایی‌های مادران و خویشاوندان زندانیان سیاسی اعدام‌شده درتابستان ۶۷ در گورستان خاوران

* * * در تابستان ۱۳۶۷ چند هزار زندانی سیاسی که دوران محکومیت خود را می‌گذراندند به دستور آیت‌الله خمینی ، رهبر وقت جمهوری اسلامی اعدام شدند. این دستور به بهانه عملیات مسلحانه‌ای بود که سازمان مجاهدین خلق در مرز ایران و عراق انجام دادز شمول اعدام‌ها البته به مجاهدین محدود نماند و با حکم رهبر جمهور اسلامی تمام زندانیانی که "بر سر موضع" بودند به عنوان محارب اعدام شدند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

قتل محمدرضا کلاهی عامل انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در هلند ...
tarikhirani.ir ۱۳۹۴/۰۹/۲۴ تاریخ
از کلاهی قاتل تا معتمد مقتول تاریخ ایرانی: در سی‌وهشتمین سالگرد شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و ۷۲ نفر از مسئولان نظام در هفتم تیر ۱۳۶۰، اطلاعات جدیدی از...ادامه مطلب»

آغاز رسمی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران....
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۶/۳۱ تاریخ
عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ (۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰) حمله به ایران را آغاز کرد. نیروهای عراقی به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده بودند که نواحی بزرگی از غرب ایران را اشغ...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»


EOF