ظریف: اسرائيل به دنبال جنگ است/ همین امروز آیا کسی به ما سلاح می‌فروشد؟/ اگر مورد حمله قرار بگیریم قرار است با شمشیر از خود دفاع کنیم؟

ظریف: اسرائيل به دنبال جنگ است/ همین امروز آیا کسی به ما سلاح می‌فروشد؟/ اگر مورد حمله قرار بگیریم قرار است با شمشیر از خود دفاع کنیم؟ ...
asriran.com ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ سیاست

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #آلمانی، #اروپا، #اروپایی، #امور_خارجه، #انگلیسی، #ایران، #برجام، #بمباران، #جهانی، #جواد_ظریف، #حقوق_بشر، #خاورمیانه، #داعش، #دولت، #سرمایه_گذاری، #سعودی، #سلاح، #سوریه، #صدام، #صدام_حسین، #ضد_ایران، #عربستان، #عربستان_سعودی، #عصر_ایران، #فرانسه، #فرانسوی، #قتل، #مونیخ، #نتانیاهو، #نظامی، #ورشو، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_امور_خارجه_ایران، #وزیر_خارجه، #یورونیوز

محمد جواد ظریف می‌گوید اروپا باید بیشتر از چیزی که تاکنون انجام داده برای حفظ برجام گام بردارد. وزیر خارجه ایران روز یکشنبه ۱۷ فوریه در سخنرانی خود در اجلاس امنیتی مونیخ به تندی سیاست‌های دولت آمریکا را مورد نقد قرار داد.
به گزارش عصر ایران به نقل از یورونیوز ، ظریف در سخنرانی خود ضمن انتقاد به برگزاری نشست ورشو ، آمریکا را متهم کرد که دیگر کشورها را مجبور کرده در این اجلاس شرکت کنند.
او همچنین در ادامه دعوت مایک پنس از کشورهای اروپایی برای خروج از برجام را یک مضحکه نامید و آمریکا را بزرگ‌ترین منبع بی‌ثبات‌کننده در منطقه خاورمیانه نامید.
« آمریکا مبتنی بر تمرکز بیمارگونه و وسواس روان پریشانه خودش ، برای مدت طولانی مشوق ماجراجویی مخرب و یاغی‌گری دولت‌های اقماری خودش بوده : از تسلیح صدام حسین بر جنگ بر ضد ایران تا حمایت از افراط گری؛ از کمک و معاونت در جرم ویران کردن سوریه و بمباران بیگناهان در یمن تا سرپوش گذاشتن بر حبس یک نخست‌وزیر و مثله کردن یک خبرنگار. »
وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از صحبت‌هایش به ناکافی بودن اقدامات اروپا برای حفظ برجام اشاره کرد و افزود: « اینستکس بسیار کمتر از تعهداتی است که سه کشور اروپایی برای نجات برجام وعده داده بودند.ایران نمی‌تواند به تنهایی هزینه‌های دستاوردهای جهانی را بپردازد؛ چه توافق هسته‌ای باشد و یا مبارزه با قاچاق مواد مخدر و یا قاچاق انسان. اروپا نیز لازم است سرمایه گذاری کند. »
وی همچنین با دفاع برنامه موشکی ایران اظهار داشت: « چه کسی واقعا ناامنی را به منطقه صادر می‌کند؟ و چه چیزی منطقه را بیشتر تهدید می‌کند؟ موشک‌های بیشماری که برای وحشت یمن به کار رفته‌اند؟ و یا موشک‌های دفاعی ایران که تنها و صرفا بر ضد داعش در دفاع مشروع از خود استفاده شده‌اند؟ آیا این ایران است که تهدید به نابودی به دیگران می‌کند و یا نتانیاهو رئیس همه چوپان‌های دروغگو است که آشکارا کشور من را تهدید به جنگ و حمله نظامی کرده است؟ »
ظریف همچنین بعد از پایان سخنرانی‌اش در جلسه پرسش و پاسخ به سوالات جواب داد. او در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال وقوع یک جنگ در منطقه خاورمیانه گفت: « این احتمال بسیار بالا است و قطعا کسانی مانند اسرائيل دنبال به راه انداختن یک جنگ در منطقه هستند. »
ظریف همچنین در پاسخ به سؤالی و در واکنش به تهدید فرانسه در مورد اعمال تحریم‌های موشکی علیه ایران تصریح کرد: « آن زمان (جنگ هشت ساله) که با جنگنده‌های فرانسوی ، تسلیحات شیمیایی آلمانی ، تانک‌های انگلیسی و آواکس‌های آمریکایی و تسلیحات روسی به ما حمله می‌شد ، زمانی که ما را موشک‌باران می‌کردند ، هیچ‌کس کوچکترین ابزار دفاعی به ما نمی‌داد ، نه پدافند و نه موشکی برای پاسخ.
همین امروز آیا کسی به ما سلاح می‌فروشد؟ آیا کسی به ما جنگنده‌ای برای دفاع از خود می‌فروشد؟ اگر مورد حمله قرار بگیریم قرار است با شمشیر از خود دفاع کنیم؟
ظریف در بخش دیگری از جلسه پرسش و پاسخ عنوان کرد: تا زمانی که سرمایه‌گذاران شما با وجود قتل خاشقچی همچنان به عربستان سعودی می‌روند ، نمی‌توانید ادعا کنید که دلیل عدم حضور سرمایه‌گذاران شما در ایران حقوق بشر است... عربستان سعودی از مهمترین حامیان قطعنامه حقوق بشری علیه ایران بود ، آیا این حقوق بشری است که شما می‌خواهید؟
وزیر امور خارجه ایران همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا خطر جنگ در منطقه افزایش یافته ، گفت: قطعا کسانی دنبال این هستند. وی در پاسخ به این سوال که چه کسی؟ عنوان کرد: « اسرائیل. ضمن اینکه این خطر بیشتر هم خواهد شد اگر شما همچنان به نقض قوانین بین‌الملل ادامه دهید. »
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

کمپین حمایت از اعطای جایزه صلح نوبل برای ظریف...
nazarnews.com ۱۳۹۴/۰۵/۳۱ سیاست
نشان نوبل به مرد صلح سال اعطا شود، کسي که ثابت کرد به جاي جنگ و تهديد مي توان با مذاکره، صلح را برقرار کرد . http://www.nazarnews.com/47817 تلاش فعال...ادامه مطلب»

توافق هسته‌ای حریفان ایران را منزوی کرد ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۶/۱۴ اخبار
این دومین گفت‌و‌گویی است که با روزنامه ایران انجام می‌دهد. نخستین گفت‌و‌گو تقریباً دو ماه پیش از توافق وین و در شرایطی انجام شد که بیم و امید‌های فراو...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»


EOF