امیدی به پیدا شدن اموال غارت شده کاخ "شمس پهلوی" نیست

امیدی به پیدا شدن اموال غارت شده کاخ "شمس پهلوی" نیست ...
isna.ir ۱۳۹۷/۱۲/۰۲ تاریخ

کلیدواژه ها:#Isna.ir، #اسفند، #البرز، #ایسنا، #حجت_الاسلام، #سپاه، #مروارید، #معماری، #میانه، #میراث_فرهنگی، #نوروز، #پهلوی، #کرج

مهرشهر کرج یکی از آثار معماری ارزشمند کشور را در خود جای داده است ، سازه‌ای به نام کاخ مروارید که در سال 1347 برای شمس پهلوی ساخته و در اسفند 1357 مصادره شد ، این اثر ملی تاکنون روزهای اسف‌باری را پشت سر گذاشته است ، از غارت اموال ارزشمند داخل آن گرفته تا از بین رفتن بنای کاخ .

از سال 57 به بعد این کاخ بین بنیاد مستضعفان و بنیاد تعاون سپاه دست به دست شد تا اینکه در نهایت به میراث فرهنگی رسید البته آن هم با کش مکشی که بر سر صدور مجوز ساخت و ساز در 80 هکتار از این مجموعه به وجود آمد.
در میانه مصادره و این دست به دست شدن‌ها ، اموال ارزشمند کاخ مروارید گم شد و وقتی هم که میراث فرهنگی آن را تحویل گرفت چیزی از اموال به جز چند مبل شکسته و بی ارزش باقی نمانده بود.
پیرو همین موضوع مهم ، سال 93 مدیرکل وقت میراث فرهنگی البرز گفته بود که « پیگیر اشیای داخل این کاخ از طریق عکس‌ها و اسناد موجود در بنیاد مستضعفان ، بنیاد تعاون و مرکز اسناد هستیم تا بتوانیم از روی اسناد و عکس‌ها ، اشیای داخل کاخ را شناسایی کنیم. »

حال چهار سال از آن زمان گذشته اما همچنان خبری از اموال غارت شده کاخ مروارید نیست و مدیرکل میراث فرهنگی کنونی البرز هم می‌گوید بعید است این اموال دیگر پیدا شود.
حجت الاسلام فخر الدین صابری ، مدیرکل میراث فرهنگی البرز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا می‌گوید: بسیاری از اموال کاخ مروارید قبل از اینکه به میراث فرهنگی تحویل داده شود ، به غارت رفته بود. با این اوصاف بازگرداندن مجدد این اموال به کاخ امری بعید به نظر می‌رسد و شدنی نیست.

صابری توضیح می‌دهد: البته اگر به صورت اتفاقی بخشی از اموال این کاخ درجایی شناسایی شود ، فرایند بازگرداندن آنها انجام می‌گیرد ولی نباید در این خصوص امیدوار بود.
این مسئول در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه درایام نوروز امکان بازدید از ساختمان کاخ وجود ندارد ، عنوان می‌کند: در حال حاضر شرایط این کاخ تاریخی برای بازدید عمومی مساعد نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی البرز می‌گوید: گردشگران تنها می‌توانند در ایام نوروز از بازارچه نوروزی‌ای که در محوطه این کاخ برپا می‌شود ، بازدید کنند.
ر
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
با پیکر رضاشاه چه کنیم؟ ...
isna.ir ۱۳۹۷/۰۲/۰۵ تاریخ
«من با آن‌ که مطمئن هستم برای انتشار این نوشته ناسزاهای بسیاری خواهم شنید اما بنابر وظیفه روشنفکری و برای مصالح جمهوری اسلامی و آینده این سرزمین، این ...ادامه مطلب»

دفاع مدیرکل موزه‌ها از اجاره فضای سبز کاخ سعدآباد ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۶/۲۵ اخبار
«محمدرضا کارگر» تاکید می‌کند: به خاطر اجرای کنسرت نمایشی «سی»، هیچ درختی از سعدآباد، کم و یا قطع نشده است. مدیرکل امور موزه‌های کشور به ایسنا می‌گوید:...ادامه مطلب»

محیط زیست در سالی که گذشت؛ حذف 15 پلنگ از طبیعت ایران/ چوپان لرستانی ...
mehrnews.com ۱۳۹۳/۰۱/۰۷ طبیعت
سال که گذشت به تعبیر بسیاری از کارشناسان سالی سیاه برای پلنگ های ایرانی بود چرا که تنها بر اساس آماری که در رسانه ها منتشر شد در این سال 15 پلنگ تلف ش...ادامه مطلب»

۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»

ماجرای آتش‌سوزی خانه قاجاری در کرمانشاه ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۱/۲۹ اخبار
چند روز پس از آتش‌سوزی در راسته بازار «اویی‌آباد» (زرگرها) در کرمانشاه، بخشی از خانه تاریخی «فیض مهدوی» در همین راسته بازار نیز در آتش سوخت. آتشی که ه...ادامه مطلب»


EOF