در آستانه سفر بن‌ سلمان به چین؛ پکن به حفظ رابطه نزدیک با ایران تاکید کرد

در آستانه سفر بن‌ سلمان به چین؛ پکن به حفظ رابطه نزدیک با ایران تاکید کرد ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۱۲/۰۲ سیاست

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آستانه، #ایران، #ایران_و_عربستان، #بیژن_زنگنه، #توییتر، #جواد_ظریف، #جین، #خاورمیانه، #رویترز، #سعودی، #شی_جین_پینگ، #عرب، #عربستان، #عربستان_سعودی، #علی_لاریجانی، #مجلس، #محمدجواد، #محمدجواد_ظریف، #وزیر، #وزیر_خارجه، #وزیر_نفت، #ولیعهد، #پکن، #چهارشنبه، #چین، #چینی

رئیس جمهوری چین اعلام کرد دولتش با وجود وضعیت بین‌المللی کنونی همچنان تمایل دارد با ایران روابط نزدیک داشته باشد.
شی جین پینگ روز چهارشنبه در دیدار با علی لاریجانی رئیس مجلس ایران گفت‌: « وضعیت بین‌المللی و منطقه‌ای هرچقدر تغییر کند ، عزم چین برای ایجاد یک رابطه جامع استراتژیک با ایران تغییری نخواهد کرد. »
وی افزود‌: « ما از نقش سازنده ایران در حفظ صلح و ثبات در منطقه پشتیبانی می‌کنیم و مایلیم از نزدیک در مورد مسائل منطقه‌ای تبادل و همکاری داشته باشیم. »
رئیس مجلس ایران به همراه هیئتی بلندپایه شامل بیژن زنگنه ، وزیر نفت و محمد جواد ظریف ، وزیر خارجه ایران راهی پکن شده بود. محمد جواد ظریف درباره این سفر در توییتر خود نوشت که موضوع اصلی گفتگوهای سران دو کشور ، ‌ « نقش ایران در ایجاد راه تازه ابریشم و همچنین تداوم همکاری‌های سیاسی ، امنیتی و اقتصادی بود. »

محمدجواد ظریف ، وزیر خارجه ایران در دیدار با همتای چینی خود در پکن. عکس از رویترز

* * * رئیس جمهوری چین در حالی این سخنان را ابراز کرد که بناست روز پنجشنبه محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی برای دیداری دو روزه راهی پکن شود. ملک سلمان ، پادشاه عربستان نیز سال ۲۰۱۷ میلادی از چین دیدار کرده بود.
چین گرچه به نفت خاورمیانه وابسته است اما طبق سنت سیاسی خود در امور این منطقه دخالت چندانی ندارد.
چین که اخیرا تلاش خود را گسترش حضور اقتصادی در خاورمیانه و بخصوص در میان کشورهای عرب افزایش داده است حالا تلاش دارد از ورود به حیطه درگیری رقبای منطقه ای یعنی ایران و عربستان سعودی پرهیز کند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

آمریکا با مرد نامرئی می‌آید...
donya-e-eqtesad.com ۱۳۹۳/۰۳/۱۹ سیاست
دنیای اقتصاد: در آستانه مذاكرات حساس، دشوار و سرنوشت‌ساز هسته‌اي در شهر وين اتريش، امروز مقامات بلند‌پايه ايران و آمريكا، در شهر ژنو سوئيس با يكديگر د...ادامه مطلب»

حملات تروریستی داعش در تهران ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۶/۰۳/۱۷ تاریخ
حملات ۱۳۹۶ تهران به حملات تروریستی داعش به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم سید روح‌الله خمینی در ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ (۷ ژوئن ۲۰۱۷ میلادی) در تهران اشاره دار...ادامه مطلب»


EOF