جهش ۱۰ درصدی دلار در بازار تهران؛ رئیس کل بانک مرکزی: دولت مقصر است

جهش ۱۰ درصدی دلار در بازار تهران؛ رئیس کل بانک مرکزی: دولت مقصر است ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۱۲/۰۳ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آستانه، #ایران، #بازار، #بانک_مرکزی، #بانک_مرکزی_ایران، #بهمن، #تاریخ، #تهران، #تومان، #دلار، #دولت، #سنا، #عبدالناصر، #مرز

در پی جهش ۱۰ درصدی نرخ دلار طی هفته جاری ، رئیس کل بانک مرکزی ایران ، تصمیم‌های دولت را عامل بروز نوسان در بازار ارز اعلام کرد.
نرخ فروش دلار در جریان معاملات هفته کاری جاری بازار آزاد تهران بار دیگر و پس از چهار ماه از مرز ۱۳ هزار تومان عبور و تا آستانه ۱۴ هزار تومان صعود کرد. در همین حال نرخ دلار در سامانه رسمی سنا نیز از روز شنبه گذشته از مرز ۱۲ هزار تومان فراتر رفت و به نزدیکی ۱۳ هزارتومان رسید.
در واکنش به این رخداد ، عبدالناصر همتی ، رئیس کل بانک مرکزی ایران با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام خود مدعی شد که مصوبه دولت در خصوص آزادسازی تجارت مرزنشینان و ملوانان موجب افزایش تقاضای ارز شده است.
او ضمن این که خواستار اصلاح این مصوبه دولت شد ، نگرانی‌های موجود در خصوص سرنوشت الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی ، ‍پالرمو ‍را نیز از عوامل بی‌ثباتی بازار ارز ایران قلمداد کرد.
معاملات هفته جاری بازار آزاد ارز تهران با نرخ فروش ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومانی دلار آغاز شد. این نرخ در جریان معاملات ظهر روز پنجشنبه تا ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان بالا رفت ولی سپس به ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان کاهش یافت. بدین ترتیب نرخ فروش دلار آزاد طی هفته کاری جاری بیش از ۱۰ درصد افزایش یافت.
در این مدت نرخ دلار در سامانه سنا نیز از ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان تا ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان صعود کرد ولی طی معاملات روز پنجشنبه بار دیگر به ۱۲ هزار و ۹۷۰ تومان تنزل کرد.
نرخ هر دلار آمریکا بر پایه معاملات سامانه رسمی معاملات ارز توسط بانک ها و صرافی‌های مجاز که از سوی بانک مرکزی ایران نظارت می‌شود ، از هفته اول آذرماه گذشته تا شنبه گذشته پائین‌تر از ۱۲ هزارتومان معامله می‌شد وحتی در تاریخ ۲۱ آذرماه دلار آمریکا نرخ کمینه ۹ هزار و ۷۱۰ تومانی را نیز تجربه کرده بود.
همچنین نرخ فروش دلار آزاد در آغاز بهمن ماه ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان بود که در انتهای این ماه به ۱۳ هزار و۴۰۰ تومان رسید.
نرخ دلار آزاد در هفته نخست مهرماه گذشته با ثبت رکوردی تاریخی از ۱۹ هزار تومان گذشت ولی هفتاد روز بعد تا سطح ۱۰ هزارتومان کاهش یافت.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

صعود دلار و سکه به اوج قیمت دو ماه گذشته ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۱۱/۰۹ اقتصاد
نرخ فروش دلاردر برابر ریال ایران به بالاترین رقم طی دو ماه گذشته رسید. قیمت فروش دلار در جریان معاملات روز یکشنبه سامانه نظارت ارز(سنا) با ثبت میانگین...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

حذف صفرهای ریال در گفت‌وگو با چهار اقتصاددان؛ جهش تورم یا بازگشت نرخ‌ه...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ اقتصاد
در حالی که دولت ایران تصمیم گرفته است چهار صفر ریال را حذف کند، اکثر اقتصاددانان ایرانی معتقدند این اقدام دردی از اقتصاد ایران دوا نمی‌کند. علی ربیعی،...ادامه مطلب»


EOF