آلمان دو هفته دیگر تحریم تسلیحاتی عربستان را تمدید کرد

آلمان دو هفته دیگر تحریم تسلیحاتی عربستان را تمدید کرد ...
dw.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ سیاست

کلیدواژه ها:#Dw.com، #آلمان، #آلمانی، #آنگلا_مرکل، #اتحادیه_سوسیال_مسیحی، #ارتباط، #اروپایی، #استانبول، #اسفند، #اسپانیا، #برلین، #بریتانیا، #تحریم، #حقوق_بشر، #خبر، #دارایی، #دولت، #سخنگوی_دولت، #سعودی، #سلاح، #سیاست، #صادرات، #صدراعظم، #عربستان، #عربستان_سعودی، #فرانسه، #فرانسوی، #قتل، #وزیر، #پارلمان، #ژانویه

دولت ائتلافی آلمان بر سر چگونگی صادرات اسلحه به کشورهای مستبد و دیکتاتور اختلاف نظر دارد. بنابه اطلاعاتی که هفته‌نامه اشپیگل به دست آورده آلمان تحریم فروش سلاح به عربستان را به مدت دو هفته دیگر برای دومین بار تمدید کرد.
فروش و صادرات سلاح آلمان به کشورهای مستبد و دیکتاتور یکی از بحث‌های داغی است که امروز در جامعه آلمان ادامه دارد. به ویژه پس از قتل فجیع جمال خاشقچی ، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول این گونه بحث‌ها بیشتر مطرح شد و دولت آلمان را هم در ارتباط با فروش اسلحه به عربستان تحت تاثیر قرار داد.
آلمان در نوامبر ۲۰۱۸ تصمیم گرفت فروش سلاح به عربستان را موقتا متوقف کند. مهلت تعیین شده برای صدور اسلحه به عربستان یک بار هم در ژانویه ۲۰۱۹ به مدت دو ماه یعنی تا دهم مارس تمدید شد. آلمان عربستان را از "متحدان استراتژیک" خود می‌داند.
هفته نامه اشپیگل اطلاعاتی به دست آورده است که طبق آن دولت ائتلافی آلمان قصد دارد برای بار دوم تحریم فروش سلاح به عربستان را به مدت دو هفته دیگر تمدید کند. اشپیگل می‌نویسد آنگلا مرکل ، صدراعظم و اولاف شولتس ، معاون صدراعظم و وزیر دارایی آلمان بر سر تمدید دو هفته‌ای فروش سلاح به عربستان توافق کردند.
اشتفان زایبرت ، سخنگوی دولت آلمان روز جمعه دهم اسفند (اول مارس) توافق سران دولت ائتلافی را تائید نکرد اما گفت که مذاکره بر سر آن در برلین ادامه دارد و دولت آلمان از "فشار زمانی" بر سر این موضوع اطلاع دارد. او خبر داد که در طول ماه مارس تصمیم ‌گرفته خواهد شد.
مخالفت کشورهای اروپایی با تصمیم آلمان
از توقف فروش سلاح آلمان به عربستان عملا شرکت‌های اروپایی متضرر شدند که قطعات صنایع اسلحه‌سازی آلمان را تامین می‌کنند. شرکای آلمان از جمله فرانسه ، بریتانیا و اسپانیا اعلام کردند که آلمان به تنهایی نمی‌تواند درباره توقف فروش سلاح به عربستان تصمیم بگیرد.
طبق اسنادی که اشپیگل به دست آورده حدود ۵۰ قرارداد شرکت‌های فرانسوی در حال حاضر قابل اجرا نیست و به همین خاطر شرکای اروپایی آلمان ازتصمیم این کشور مبنی بر قطع موقت فروش سلاح به عربستان ابراز نارضایتی کردند.
به نوشته اشپیگل دولت ائتلافی آلمان درباره فروش سلاح به کشورهای مستبد از جمله عربستان سعودی نظر واحدی ندارد.
مارتین شولتس ، وزیر دارایی آلمان از حزب سوسیال دمکرات ، یکی از احزاب تشکیل دهنده دولت می‌گوید که عربستان نیازی به سلاح آلمانی ندارد. شولتس تاکید می‌کند: « تا زمانی‌که عربستان حقوق بشر را زیر پا می‌گذارد و در یمن به جنگ ادامه می‌دهد ، آلمان فروش سلاح به این کشور را متوقف خواهد کرد. »
برخلاف شولتس اما سران اتحادیه سوسیال مسیحی آلمان از جمله رالف برینک‌هاوس ، رهبر فراکسیون این حزب در پارلمان ، بر این باور است که در ارتباط با سیاست دفاعی و همچنین صادرات اسلحه باید از سیاست و قوانین مشترک اروپایی پیروی کرد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

حمله بی‌سابقه زیگما گابریل به ترامپ/ آلمان علیه ایالات متحده فراخوان د...
khabaronline.ir ۱۳۹۶/۰۳/۱۱ سیاست
بین الملل > اروپا - حاشیه‌های اجلاس جی7 هنوز در کانون توجه است. گابریل، وزیر خارجه آلمان طی اظهاراتی اروپا را به ایستادگی در برابر سیاست‌های ترامپ فر...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»


EOF