ترکیه: با ایران می‌خواهیم علیه پ‌ک‌ک عملیات نظامی انجام دهیم

ترکیه: با ایران می‌خواهیم علیه پ‌ک‌ک عملیات نظامی انجام دهیم ...
dw.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۵ ارتش

کلیدواژه ها:#Dw.com، #آستانه، #آناتولی، #ارتش، #اسفند، #ایران، #ایران_و_ترکیه، #ایرانی، #بمباران، #ترکیه، #جمهوری_ترکیه، #حزب_کارگران_کردستان، #حکومت، #خبر، #خبرگزاری_فرانسه، #دیاربکر، #رجب_طیب_اردوغان، #ستاد_کل_نیروهای_مسلح، #سلیمان، #عبدالله_اوجالان، #عراق، #فرانسه، #قتل، #مرز، #مرمره، #مسلح، #نظامی، #وزیر، #پژاک، #چهارشنبه، #ژانویه، #کردستان

وزیر کشور ترکیه گفته که کشورش قصد دارد به طور مشترک با ایران علیه حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) عملیات نظامی انجام دهد. رسانه‌های ایران این خبر را به طور وسیعی منتشر کردند اما درباره واکنش مقام‌های ایرانی چیزی ننوشته‌اند.
سلیمان سویلو ، وزیر کشور ترکیه ، روز چهارشنبه ۱۵ اسفند (۶ مارس) در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی اعلام کرد که ترکیه عملیات مشترکی با ایران علیه پک‌ک (PKK) انجام خواهد داد.
این نخستین بار نیست که مقام‌های ترکیه این موضوع را عنوان کرده‌اند. آنها با مطرح کردن "پژاک" همتای ایرانی پکک بارها گفته‌اند که هر دو کشور باید مشترکا علیه این دو گروه اقدامات مشترک انجام دهند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه سلیمان سویلو ، وزیر کشور ترکیه در صحبت‌های خود به این مسئله هم اشاره کرده است که سازمان‌های اطلاعاتی دو کشور بارها با هم در تماس بود‌ه‌اند.
قبلا هم موضوع عملیات مشترک ایران و ترکیه علیه پکک از طرف مقام‌های عالیرتبه ترکیه مطرح شده است. رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهوری ترکیه بعد از دیدار با سرلشکر محمدحسین باقری ، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعلام کرده بود که مقامات دو کشور درباره اقدام مشترک علیه پکک و پژاک با یکدیگر گفت‌وگو کرده‌اند.
ترکیه کوه‌های قندیل ، محل استقرار پکک را تقریبا هر روز بمباران می‌کند. نیروهای ایرانی هم در قندیل با "پژاک" درگیر شده‌اند.
وزیر کشور ترکیه همچنین گفته است که نیروهای پکک همچنان در ترکیه حضور دارند. سویلو در گفتوگو با خبرگزاری آناتولی درباره تعداد اعضای پکک که در داخل ترکیه حضور دارند اظهار داشت: « کمتر از ۷۰۰ تروریست در ترکیه باقی مانده‌اند. تدابیر شدید اتخاذ شده در مرزها مانع ورود تروریست‌ها به خاک کشور شده ، به طوری که تنها ۱۲ تروریست از ژانویه امسال وارد ترکیه شدهاند. »
تدابیری که سویلو به آن اشاره کرده دیوار امنیتی مرزی ترکیه است که در مرز خود کشیده تا از ورود اعضای پکک جلوگیری کند.
سکوت ایران
باوجود انعکاس وسیع اظهارات وزیر کشور ترکیه درباره عملیات مشترک با ایران علیه پکک ، در خبرگزاری‌های ایرانی هنوز مقامات دولتی و نظامی ایران واکنشی در این باره نشان نداده‌اند.
پکک از سال ۱۹۸۴ در ترکیه جنگ مسلحانه را آغاز کرده است. در نبرد اعضای مسلح پکک با حکومت ترکیه بیش از ۴۰ هزار نفر کشته شدهاند. .
عبدالله اوجالان رهبر این گروه در سال ۱۹۹۹ دستگیر شد و پنج سال بعد در سال ۲۰۱۴ به مناسبت سی‌امین سالگرد نبرد مسلحانه پکک با انتشار بیانیه‌ای از زندان جزیره "ایمرالی" در دریای مرمره پیام داد که ترکیه اکنون در آستانه "تحولات تاریخی" قرار گرفته و جنگ ۳۰ ساله از طریق جایگزینی گفتمان دموکراتیک در حال به پایان رسیدن است.
اوجالان تاکید کرد که "تاسیس جمهوری دموکراتیک ترکیه و رسیدن به دموکراسی بنیادین ، یک آرزوی حصول‌ناپذیر" نیست.
در ژوئیه ۲۰۱۵ اما حادثه‌ای اتفاق افتاد که به روند مذاکرات صلح کردها در ترکیه ضربه زد و تمام آرزوها را نقش بر آب کرد. اعضای پکک دو افسر پلیس ترکیه را به قتل رساندند. در نتیجه ارتش ترکیه مناطقی از شهرهای سوروچ و دیاربکر را بمباران کرد.
اعضای پکک سرزمین ترکیه را به سمت کوه‌قندیل در مرز ترکیه و عراق ترک کردند و از قندیل عملیات خود را در خاک ترکیه ادامه دادند. طبق آمار "گروه بین‌المللی بحران" بعد از شکست مذاکرات صلح در ژوئیه ۲۰۱۵ تاکنون بیش از ۴۲۷۰ نفر در نبردها کشته شدهاند که ۲۴۴۰ نفر از آنان اعضای پکک بودند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

عملیات مشترک علیه پ.ک.ک؛ از ایران انکار، از ترکیه اصرار ...
asriran.com ۱۳۹۸/۰۱/۰۶ ارتش
با وجودی که منابع آگاه نظامی در ایران هفته گذشته خبر حضور ایران در عملیات مشترک با ترکیه علیه گروه پ.ک.ک را تکذیب کرده‌اند، اما وزیر کشور ترکیه بار دی...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

جنگ جهانی اول با ایران چه کرد؟ ...
p.dw.com ۱۳۹۷/۰۸/۲۲ تاریخ
ایران در جنگ جهانی اول بی‌طرف بود، اما به دلیل ضعف قوای دولتی،‌ این بی‌طرفی رعایت نشد و کشور از شمال و جنوب و غرب به اشغال شد. فجایع این جنگ در شمال‌غ...ادامه مطلب»


EOF