رکوردشکنی اختلاس در ایران: پرونده پتروشیمی سه برابر بدهی بابک زنجانی

رکوردشکنی اختلاس در ایران: پرونده پتروشیمی سه برابر بدهی بابک زنجانی ...
dw.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Dw.com، #احمدی_نژاد، #اختلاس، #اسفند، #اسلامی، #ایران، #ایسنا، #بابک_زنجانی، #بازرگانی، #ترکیه، #تورنتو، #خبر، #خبرگزاری، #خلیج_فارس، #دادستان، #ریال، #شازند، #شانگهای، #شبکه‌های_اجتماعی، #شرکت_ملی_صنایع_پتروشیمی، #شفاف_سازی، #شورای_نگهبان، #شیخ، #صادرات، #فارس، #قانونی، #مجلس، #مجلس_دهم، #مجلس_شورای_اسلامی، #مدیر_عامل، #مرجان_شیخ‌الاسلامی، #مرداد، #مسعودی، #معصومه، #وزارت_نفت، #پتروشیمی، #پیشین، #چهارشنبه، #کانادا، #یورو

دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اختلاس پتروشیمی که از آن به عنوان بزرگ‌ترین پرونده اختلاس در ایران یاد می شود ، روز شنبه ۱۸ اسفند در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی به ریاست قاضی اسدالله مسعودی مقام آغاز شد.
پرونده‌ کلاهبرداری ۶/۶میلیارد یورویی در پتروشیمی ۱۴ متهم دارد. این افراد به "اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور و تحصیل مال نامشروع از طریق ارز حاصل از صادرات به حساب‌های شخصی خود" متهم هستند.
اغلب متهمان این پرونده از مدیران پیشین و فعلی شرکت سرمایه‌گذاری پتروشیمی هستند: رضا حمزه‌لو (مدیر عامل سابق) ، محسن احمدیان (مدیر بازرگانی خارجی سابق) ، عباس صمیمی ، مصطفی طهرانی صفا ، علیرضا علائی رحمانی (از اعضای هیات مدیره) ، علیرضا حسینی (مدیرعامل شعبه شانگهای) ، معصومه دری (مدیرعامل شعبه دبی) و سعید خیری‌زاده (مدیر مالی سابق).
این پرونده ۷۰۰ صفحه دارد و متهم ردیف اول آن ، رضا حمزه‌لو ، مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی است. او از جمله متهم به تشکیل شرکت های دنیز و پلیکان با مرجان شیخ الاسلامی بدون رعایت ضوابط قانونی و "تحصیل مال از طریق نامشروع" به مبلغ هفت میلیون و ۵۶ هزار یورو و هشت میلیون و ۷۱۰هزار و ۳۸۴دلار شده است. محسن احمدیان ، بازنشسته پتروشیمی به دریافت ۱۵میلیون و ۵۰۰هزار یورو متهم شده و عباس صمیمی ، عضو هیات مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی به دریافت ۳۱۸میلیارد و ۶۳۷میلیون و ۲۷۵ هزار ریال.
بازداشت‌شدگان به سوء استفاده از تحریم‌های بانکی و انتقال منابع ارزی حاصل از صادرات محصولات شرکت‌های پتروشیمی به حساب‌های شخصی خود در خارج متهم شده‌اند. نماینده دادستان در جلسه اول دادگاه گفت آنها با تصاحب ارزهای حاصل از محصولات شرکت‌های شاکی در خارج به نفع خود و با عدم تحویل ارزها به صاحبان محصولات پتروشیمی باعث ناترازی موازنه ارزی کشور شده‌اند: « متهمان مبالغ فروش محصولات پتروشیمی را وارد کشور نکرده‌اند و با تصاحب ارزهای حاصل از صادرات آن را به ریال تسویه کرده‌اند. »
مشهورترین متهم پرونده پتروشیمی برای رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ، مرجان شیخ الاسلامی آل آقا مدیرعامل شرکت بازرگانی "دنیز و هترا تجارت" است که در مرداد ماه سال ۱۳۹۶ از ایران به ترکیه و سپس از آنجا به کانادا رفته است. او از طریق قراردادهایی که با زیرمجموعه‌های قرارگاه خاتم‌الانبیا بسته ، متهم به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور و تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغی نزدیک به ۱۶ میلیون یورو است. فردی که از سوی شرکت نفت و گاز سپانیر این قراردادها را با مرجان شیخ الاسلامی بسته ، هم اکنون در بازداشت به سر می برد.
خبرگزاری ایسنا ، روز چهارشنبه ۱۵ اسفندماه ، به نقل از قاضی دادگاه خبر داد که « سه نفر از متهمان این پرونده در خارج از کشور هستند."
روزنامه شرق ، مرجان شیخ‌الاسلامی را مدیرمسئول خبرگزاری میراث و خبرنگار پارلمانی روزنامه همبستگی معرفی کرده که همزمان "مشغول لابی نفتی با بقایی و تیم احمدی نژاد بود."
خانم شیخ‌الاسلامی ، دوبار نامزد نمایندگی مجلس شورای اسلامی شده و صلاحیت او از سوی شورای نگهبان تایید شده بود. او در مجلس ششم در فهرست اصلاح‌طلبان و در مجلس هشتم در فهرست ائتلافی اصولگرایان قرار داشت و هم اینک در تورنتو زندگی می‌کند.
سکوت وزارت نفت
روزنامه شرق می‌نویسد طرح تحقیق و تفحص پیرامون شفاف سازی روابط و عملکرد شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با شرکت بازرگانی پتروشیمی در زمان قبل و بعد از خصوصی سازی و نحوه اخذ تضمین‌ها و مطالبات معوق ، هفت ماه پیش در مجلس کلید خورده بود اما از سوی وزارت نفت بی‌پاسخ ماند. شرق به نقل از "منابع آگاه" و غیررسمی ، علت این سکوت "انتظار برای پایان دوره مجلس دهم" اعلام می‌کند.
علی ابراهیمی ، نماینده شازند به شرق گفته که هفت ماه قبل ، طرح یاد شده را به هیات رئیسه مجلس تقدیم کرد و این طرح در نامه‌ای جداگانه به کمیسیون‌های انرژی و صنایع ارجاع داده شد: « اما از آن زمان تاکنون هیچ پاسخ رسمی در این زمینه دریافت نکرده‌ام »
نماینده شازند معتقد است که طولانی شدن روند پاسخگویی ، نشانه "اشکالات جدی در روابط مالی و سیاست‌گذاری‌های وزارت نفت" و تمایل به عدم بررسی مساله در مجلس دهم است. او هشدار داده که اگر تعلل وزارت نفت ادامه یابد ، محورهای سوالاتش را علنی می‌کند.
شرق از قول "منابع آگاه"می‌نویسد پاسخگویی وزارت نفت می‌تواند جزییات پرونده ۶/۶میلیون یورویی پتروشیمی‌ها را روشن کند. حجم کلاهبرداری در پتروشیمی سه برابر بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت است و این مقایسه ، خودداری وزارت نفت از بیان جزییات پرونده را پرسش‌برانگیزتر می‌کند.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

سخنگوی قوه قضاییه: محمدعلی نجفی به ۲ سال حبس و قصاص نفس محکوم شد ...
isna.ir ۱۳۹۸/۰۵/۱۰ اخبار
سخنگوی قوه قضاییه از محکومیت محمدعلی نجفی به دو سال حبس به جرم حمل سلاح غیر مجاز و قصاص نفس به جرم قتل میترا استاد خبر داد. به گزارش ایسنا، غلامحسین ا...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»


EOF