رئیس «اینستکس» در تهران؛ نحوه اجرای ساز و کار تجاری ایران و اروپا در دستور کار

رئیس «اینستکس» در تهران؛ نحوه اجرای ساز و کار تجاری ایران و اروپا در دستور کار ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۱۲/۲۱ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آلمان، #اتحادیه_اروپا، #اتریش، #اروپا، #اروپایی، #امور_خارجه، #انگلیس، #ایران، #ایران_و_اروپا، #ایرانی، #اینستکس، #برجام، #تحریم، #ترامپ، #تهران، #توییتر، #خبر، #سامان، #سفارت_آلمان_در_تهران، #سفیر، #شریعتی، #عباس_عراقچی، #علی_شریعتی، #فرانسه، #مبادلات_تجاری، #وزارت_امور_خارجه، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_امور_خارجه_ایران

پر فیشر ، مدیر سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا ، موسوم به « اینستکس » به ایران آمد. بنا بر اعلام سفارت فرانسه در ایران او با روسای نمایندگی‌های سه کشور آلمان ، فرانسه و انگلیس در تهران دیدار کرده و قرار است با مقام‌های ایرانی نیز در مورد « چگونگی عملیاتی کردن اینستکس » گفت‌وگو کند.
عباس عراقچی ، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران هفته پیش از سفر یک هیات بلندپایه سازوکار تجاری ویژه اروپا به تهران خبر داده بود. حالا پر فیشر ۶۹ ساله که پیشتر ریاست Commerzbank (کامرتس‌بانک) آلمان را بر عهده داشته راهی تهران شده است. او ۲۹ سال در مناصب مختلف این بانک فعالیت کرده بود. مقام‌های آمریکایی پیش از این تهدید کرده بودند که ممکن است عوامل اجرایی اینستکس را تحریم کنند.
سفارت فرانسه در ایران از استقبال رئیس تازه منصوب شده اینستکس در سفر به تهران توسط روسای نمایندگی‌های دیپلماتیک سه کشور اروپایی خبر داده و در حساب رسمی توییتر خود نوشت: « قدمی مهم جهت گفت‌وگو با همتایان ایرانی در خصوص نحوه اجرای ساز و کار تجاری ایران و اتحادیه اروپا »
در همین حال میکائیل کلور برشتولد سفیر آلمان در ایران نیز در حساب رسمی خود به استقبال از رئیس اینستکس اشاره کرده و نوشت: « استقبال روسای نمایندگی‌های دیپلماتیک سه کشور اروپایی E3 از رئیس تازه منصوب شده اینستکس در تهران. »
دیدار جمعی از فعالان اقتصادی ایران با فیشر
علی شریعتی ، صادر کننده و فعال سیاسی نیز در توییتر خود نوشته بود: « ساعتی دیگر پِر فیشر سرپرست کانال ویژه مالی اروپا و ایران (اینستکس) به همراه هیات همراه با جمعی از فعالان اقتصادی ایران در محل سفارت آلمان در تهران دیدار خواهد کرد. »
وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی آلمان ، فرانسه و انگلیس یازده بهمن‌ ۹۷ اعلام کردند کانال ویژه پرداخت اروپا و ایران تحت عنوان « سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا » به نام اینستکس INSTEX به ثبت رسمی رسیده است.
این سازوکار در گام نخست تجارت کالاهای اساسی (مواد غذایی و دارو) را تحت پوشش قرار می‌دهد ، اما به‌تدریج دامنه‌اش گسترش خواهد یافت.
عباس عراقچی ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران نیز هفته پیش در سفر به اتریش جزییات بیشتری از این سازوکار مالی را بازگو کرد و گفت: « اینستکس محدود به غذا و دارو نیست اما شاید نقطه شروع اینستکس از کمک‌های انسانی باشد تا اینکه زمینه تجارت با ایران فراهم شود. »
ایران امیدوار است با بهره‌گرفتن از امکان این سازوکار مالی بتواند به مشکلات پیش آمده به دنبال اعمال تحریم‌های آمریکایی سر و سامان دهد.
آمریکا با ورود دونالد ترامپ ، رییس‌جمهوری آمریکا به قدرت از توافق هسته‌ای برجام خارج شد و دور تازه‌ای از تحریم‌ها را علیه ایران وضع کرد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

هلگا اشمید: اینستکس عملیاتی شد، اولین تراکنش مالی در حال انجام است ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۴/۰۸ اخبار
هلگا اشمیت، دیپلمات آلمانی و معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در شهر وین، در پیامی ...ادامه مطلب»

کمپین حمایت از اعطای جایزه صلح نوبل برای ظریف...
nazarnews.com ۱۳۹۴/۰۵/۳۱ سیاست
نشان نوبل به مرد صلح سال اعطا شود، کسي که ثابت کرد به جاي جنگ و تهديد مي توان با مذاکره، صلح را برقرار کرد . http://www.nazarnews.com/47817 تلاش فعال...ادامه مطلب»


EOF