هشدار کارشناسان: طاق کسری به مرمت فوری نیازمند است

هشدار کارشناسان: طاق کسری به مرمت فوری نیازمند است ...
dw.com ۱۳۹۷/۱۲/۲۱ تاریخ

کلیدواژه ها:#Dw.com، #الجزیره، #ایران، #ایرانی، #ایسنا، #ایوان، #باستان‌شناسی، #تاریخ، #تیسفون، #حسن_روحانی، #حکومت، #خبرگزاری، #دجله، #روحانی، #سازمان_میراث_فرهنگی، #سازمان_میراث_فرهنگی،_صنایع_دستی_و_گردشگری، #سازمان_میراث_فرهنگی،_صنایع_دستی_و_گردشگری_ایران، #ساسانیان، #سلمان_فارسی، #صدام، #صدام_حسین، #صنایع_دستی، #ضدایرانی، #طاق_کسری، #طوفان، #عراق، #عراقی، #فارسی، #فرهنگ، #مدائن، #میراث_فرهنگی، #وزیر، #پارلمان، #پایتخت، #کنون، #یونسکو

بنا به گزارش‌های تازه بخش دیگری از بنای تاریخی طاق کسری در خاک عراق فرو ریخته است. کارشناسان از حسن روحانی می‌خواهند که در گفت‌وگو با مقام‌های عراقی ضرورت رسیدگی به این عمارت باستانی را مطرح کند.

همزمان با سفر حسن روحانی ، رئیس جمهوری ایران به عراق ، کارشناسان و مقام‌های باستان‌شناسی ایران ، از او خواسته‌اند که مسئله رسیدگی هرچه سریع‌تر به "طاق کسری" را با مسئولان عراقی مطرح کند ، زیرا این بنای تاریخی در خطر نابودی قرار دارد.
رئیس انجمن علمی باستان‌شناسی ایران در نامه‌ای به علی‌اصغر مونسان ، رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، از او خواسته است که همزمان با سفر رئیس‌جمهوری ایران به عراق ، "با رایزنی با رئیس‌جمهور و وزیر فرهنگ و گردشگری عراق ، افزون بر مرمت و بازسازی طاق کسری ، این یادگار درخشان فرهنگ و تمدن ایرانی در کشور عراق ، زمینه حضور باستان‌شناسانِ متخصص ایرانی را برای پژوهش‌ها و کاوش‌های دامنه‌دار باستان‌شناسی در میراث فرهنگی و تمدنی ایران فراهم کنند. »
محمدحسن طالبیان ، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایران ، در گفت‌وگو‌‌یی با خبرگزاری دانشجویی ایسنا گفته است: « هرچند این بنای تاریخی نیازمند مرمت و توجه است ، اما متأسفانه توجه چندانی در طول سال‌های گذشته به آن نشده است. »
گفته می‌شود که در روزهای اخیر باز هم بخش دیگری از این کاخ باستانی فرو ریخته است.
کاظم الشمری ، نماینده پارلمان عراق از ائتلاف ملی ، اخیرا از مقام‌های کشورش خواست هرچه زودتر برای نجات "طاق کسری" چاره‌اندیشی کنند.
او با انتشار تصاویری که نشان می‌داد بخش‌هایی از این اثر باستانی فروریخته ، از رئیس جمهوری ، نخست‌وزیر و وزیر فرهنگ عراق و همچنین از سازمان یونسکو خواست هرچه زودتر برای نجات و ترمیم این بنا اقدام کنند.
به گفته صاحب‌نظران این بنای تاریخی در سال‌های اخیر بارها دچار تخریب شده ، طوفان رود دجله بخش‌هایی از آن را تخریب کرده و بخش‌هایی از آن فرو ریخته است اما طاق پرشکوه آن پس از ده‌ها قرن همچنان استوار است ، هرچند به مراقبت فوری نیاز دارد.
ایوان مداین ، آیینه عبرت
کارشناسان تاریخ و آثار باستانی ، از ایران و جهان ، بارها نسبت به ویرانی "طاق کسری" هشدار داده‌اند ، اما تا کنون هیچ اقدام مهمی برای حفظ این عمارت تاریخی انجام نگرفته است.
حسین علی مصحب ، رئيس پارلمان ایالتی مدائن ، انتقاد کرده است که مقام‌های دولتی عراق نه به بقای این عمارت علاقه‌مند هستند و نه از اهمیت تاریخی آن باخبرند.
او به خبرگزاری الجزیره گفته است که متخصصان عراقی و بین‌المللی باید در "طاق کسری" فعالیت کارشناسانه انجام دهند ، تا اهمیت این عمارت پرشکوه برای گردشگران شناخته شود.
این عمارت در تیسفون ، پایتخت باستانی ساسانیان در کرانه رود دجله قرار گرفته و به "ایوان مداین" هم نامدار است. اهالی محل آن را به "سلمان پاک" نیز می‌شناسند ، زیرا گفته می‌شود که سلمان فارسی ، از یاران پیامبر اسلام در نزدیکی آن دفن شده است.
رژیم سابق عراق در دوران صدام حسین ، با گرایش شدید ضدایرانی ، به وضعیت اسفبار این بنا کمترین توجهی نداشت.
حکومت ایران ، با این که بودجه‌های کلانی برای کمک به عتبات مذهبی و پایگاه‌های دینی در عراق خرج می‌کند ، اما در مراقبت از آثار باستانی ایران در خاک عراق تاکنون هیچ گام عملی برنداشته است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

اگر ۱۶ سال قبل صدای طاق کسری را شنیده بودند... ...
isna.ir ۱۳۹۹/۱۰/۱۵ تاریخ
شاید اگر ۱۶ سال و هشت ماه قبل که کارشناسان میراث فرهنگی سازمان وقت میراث برای بررسی ترک‌های ایجادشده در طاق کسری اعلام آمادگی کرده بودند، امکان حضور آ...ادامه مطلب»

کشف جام مرمری بی‌نظیر در شهر سوخته ...
dolat.ir ۱۳۹۳/۱۰/۰۹ تاریخ
کشف جام مرمری بی‌نظیر در شهر سوخته در این کاوش ها از داخل گور یک زن حدود 28 تا 30 ساله و کودکش جامی مرمری و بسیار زیبا بدست آمد که تاکنون در شهر سوخت...ادامه مطلب»

بوی جوی مولیان آید همی: درباره رودکی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۳/۰۷/۰۱ هنر
شعر پارسی و رودکی ملقب به استاد شاعران رودکی در بسیاری از موارد از اولین‌ها در ادبیات پارسی است. او آثار بسیاری را خلق نمود که متأسفانه جز پاره‌ای از ...ادامه مطلب»

نبرد قادسیه...
fa.wikipedia.org 16/11/636 تاریخ
نبرد قادسیه، نبردی است که در شوال سال ۱۵ هجری قمری برابر با نوامبر ۶۳۶ میلادی میان سپاه خلافت راشدین به فرماندهی سعد بن ابی وقاص و لشکر ایرانشهر به فر...ادامه مطلب»


EOF