صادرات، پیاز را کم‌یاب و گران کرد!

صادرات، پیاز را کم‌یاب و گران کرد! ...
isna.ir ۱۳۹۸/۰۱/۰۳ واردات-صادرات

کلیدواژه ها:#Isna.ir، #اسفند، #ایسنا، #بازار، #تورم، #تومان، #صادرات، #فروردین، #مردم، #میدان، #واردات، #پرتقال، #کاهو، #گوجه_فرنگی

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی ضمن تایید افزایش قیمت پیاز در بازار ، صادرات این محصول را دلیل اصلی گرانی آن دانست و تصریح کرد: چغندر ، کاهو و گوجه‌فرنگی هم شامل صادرات و گرانی شدند در صورتیکه تا بازار داخلی به محصولی احتیاج دارد ، نباید صادر شود که مسئولان مربوطه باید در این زمینه اقدام کنند.
طی روزهای اخیر عرضه پیاز به عنوان یکی از اقلام پر مصرف در سبد خانوار در مغازه‌های سطح شهر کاهش یافته و قیمت آن به کیلویی ۱۱ هزار تومان رسیده است که اسدالله کارگر در گفت‌وگو با ایسنا ، ضمن تأیید این موضوع ، علت افزایش قیمت این محصول را صادرات آن عنوان کرد و گفت: بارندگی و سیل اخیر در این موضوع کمی تأثیرگذار بوده اما دلیل اصلی کاهش عرضه و افزایش قیمت پیاز در بازار داخلی صادرات است که باید جلوی آن را بگیرند.
وی افزود: جلوگیری از صادرات مربوط به ما نمی‌شود و ما تنظیم بازار سطح شهر را بر عهده داریم که وقتی مصرف‌کننده ناراضی باشد ، می‌گوئیم شرایط از مبدأ این‌طور است و تقصیر فروشنده نیست.
چغندر و کاهو هم شامل صادرات و گرانی شدند!
کارگر با بیان اینکه در شهرهای دیگر هم وضعیت همین‌طور است ، گفت: در همه زمینه‌ها حتی چغندر و کاهو هم افزایش قیمت داشتیم. برای مثال چغندر که مصرف همگانی هم ندارد در سطح شهر با قیمت ۷,۰۰۰ تومان هم به فروش می‌رسد. اما ما فقط نظاره‌گر و توزیع‌کننده هستیم. میوه و صیفی از میدان مرکزی خرید می‌شود و ما پس از آن مسئولیت داریم اگر اعضایی از قیمت تخطی کنند ، آن را بررسی کنیم. اما به موضوع صادرات و واردات وارد نمی‌شویم ، چون در حیطه کاری ما نیست.
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با بیان اینکه اعضای اتحادیه به سود منطقی محصولات قانع هستند ، گفت: مردم وقتی خرید می‌کنند با اعضای ما برخورد بد و نارضایتی دارند ، به همین دلیل برخی فروشندگان وقتی می‌بینند عرضه محصولی موجب جنگ اعصاب است ، اصلاً آن را به مغازه‌هایشان نمی‌آورند. برخی دیگر هم برای اینکه مغازه‌شان خالی نباشد ، با سود ۱۰ تا ۱۵ درصد می‌فروشند ، در حالی که اجازه دارند تا ۳۵ درصد روی محصول سود ببرند.
مردم در فصل فراوانی هم گوجه‌فرنگی را گران خریدند؛ تقصیر صادرات بود!
کارگر در پاسخ به اینکه چرا در شرایطی که در کشور به محصولی نیاز داریم ، اقدام به صادرات می‌شود؟ اظهار کرد: ما هم در این زمینه انتقاد داریم و می‌گوئیم تا مردم نیاز دارند ، این کار را نکنند. در بحث گوجه فرنگی هم این مشکل را داشتیم و در زمان فراوانی گوجه ، مردم آن را گران خریدند. اما به محض اینکه جلوی صادرات را بستند و فقط صحبت شده بود که جلوی صادرات بسته شده ، قیمت آن کیلویی ۱,۵۰۰ تومان کاهش داشت.
وی درباره شرایط قیمتی در بازار میوه بیان کرد: میوه خیلی فراوان بود و استقبال مناسبی هم وجود داشت و کمبودی در این زمینه نیست. البته به دلیل بحث تورم ، میوه‌ها هم افزایش قیمت خود را داشتند ولی کمبودی نداریم. درباره میوه‌هایی مانند سیب و پرتقال هم نامه‌نگاری کردیم که از ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین جلوی صادرات را گرفتند.
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم سال آینده با صادرات و ارزآوری که در بخش کشاورزی داشتیم ، این بخش رونق پیدا کند و آنها تشویق شوند که هم بتوانند نیاز کشور را تأمین کنند و هم بتوانند صادرات داشته باشند ، زیرا با توجه به قیمت ارز ، این موضوع هم برای کشاورزان به‌صرفه است اما تاکید ما این است که تا کشور احتیاج دارد ، نباید محصولی صادر شود.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
نوبخت: حقوق کارمندان و بازنشستگان از فروردین افزایش می یابد/ انتخابات...
dolat.ir ۱۳۹۴/۱۲/۱۲ اخبار
سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود اعلام کرد کارمندان و بازنشستگان درباره افزایش حقوق خود نگران نباشند و مسایل بودجه ای بین مجلس و دولت تا هفته سوم ف...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

زنگنه: دوران بخور بخور تمام شده/ نصف نیروهای وزارت نفت مازاد هستند ...
asriran.com ۱۳۹۳/۰۵/۲۳ اقتصاد
زنگنه: دوران بخور بخور تمام شده/ نصف نیروهای وزارت نفت مازاد هستند میزان تولید در چند سال گذشته از زمان جنگ هم بدتر بود / مردم باید باور داشته باشند ...ادامه مطلب»

انگور؛ کیلویی ۶۰ هزار تومان!/ مافیای میوه در دست یک خانواده...
dana.ir ۱۳۹۴/۰۳/۳۱ اقتصاد
موضوع گران بودن میوه در کشور و آمار شگفت انگیز کشف میوه های قاچاق، بحث دیشب گفتگوی ویژه خبری بود. اینطور که پیداست بازار میوه با بی نظمی و بلبشوی بسیا...ادامه مطلب»


EOF