استفاده آمریکا از بنادر عمان برای مقابله با تهدیدهای ایران

استفاده آمریکا از بنادر عمان برای مقابله با تهدیدهای ایران ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۱/۰۵ ارتش

کلیدواژه ها:#Dw.com، #ارتش، #اسلامی، #اقیانوس_هند، #انقلاب، #ایالات_متحده، #ایران، #برجام، #بندری، #تنگه، #تنگه_هرمز، #تهران، #جمهوری_اسلامی، #خاورمیانه، #خبرگزاری، #خلیج_فارس، #دولت، #رویترز، #سنگاپور، #سیاست، #عمان، #فارس، #فروردین، #مرز، #مسقط، #منطقه_ویژه_اقتصادی، #نتانیاهو، #نظامی، #هرمز، #هند، #واشنگتن، #پایتخت، #چین، #کنون

آمریکا و عمان توافقنامه‌ای امضا کرده‌اند که به موجب آن ارتش ایالات متحده می‌تواند از امکانات دو بندر عمان برای افزایش امکان مانور خود در منطقه و اتکای کمتر به تنگه هرمز استفاده کند.
آمریکا و عمان روز یکشنبه ، ۴ فروردین ، توافقنامه‌‌ای را امضا کردند که به موجب آن کشتی‌ها و هواپیماهای نظامی آمریکا دسترسی آسان‌تری به امکانات بنادر و فرودگاه های عمان بویژه در بنادر "دقم" و "صلاله" پیدا می‌کنند.
دقم نام بندری در جنوب شرقی عمان است که در ساحل این کشوردر کنار اقیانوس هند قرار دارد. بندر صلاله (مرکز استان ظفار) هم از مناطق گردشگری عمان و هم مرز با کشور یمن است .
خبرگزاری رویترز با اشاره به نقش بی‌طرف و میانجی‌گرانه عمان در عرصه سیاسی خاورمیانه ، نوشته است که برای دولت این کشور توافق جدید بیشتر از جنبه اقتصادی اهمیت دارد و به‌خصوص آن را فرصتی برای توسعه‌ی بندر دقم ارزیابی می‌کند.
سفارت آمریکا در عمان هم در سایت خود توافق را از جنبه اهمیتی که برای نیروهای آمریکایی در دسترسی به بنادر عمان و به شبکه جاده‌های منطقه دارد مورد تاکید قرار داده و از فراهم‌شدن زمینه بیشتر همکاری میان دو کشور برای تامین امنیت منطقه سخن گفته است.
کاهش نیاز به تنگه هرمز
یک مقام آمریکایی هم که خواسته نامش فاش نشود به رویترز گفته است که امکانات جدید در توافقنامه با عمان ، نیاز آمریکا به استفاده از تنگه هرمز را کاهش می‌دهد و بر قدرت مانور و استقامت نیروهای این کشور در شرایط بحرانی می‌افزاید.
او افزوده است که تا کنون تمرکزاستقرار نیروهای آمریکایی در خلیج فارس بوده است ، ولی توسعه برنامه موشکی ایران که به رغم تحریم‌ها و فشارهای آمریکا ادامه یافته حالا جای نگرانی دارد و آمریکا در همین چارچوب به دنبال امکانات بیشتری برای افزایش قدرت حضور و مانور خود در منطقه است.
ایران در چارچوب مناقشات خود با آمریکا بر سر برجام دائم تهدید کرده است که در صورت تشدید "اقدامات خصمانه‌ی واشنگتن و تشدید تحریم‌ها به گونه‌ای که مانع صدور نفت ایران شود" "گزینه‌های مختلفی" دارد که "بستن تنگه هرمز" یکی از آنهاست.
به گزارش رویترز بندر دقم که در ۵۵۰ کیلومتری مسقط ، پایتخت عمان قرار دارد در سال‌های اخیر از یک روستای کوچک که مردمش با ماهیگیری زندگی می‌کردند به یک منطقه ویژه اقتصادی بدل شده که با آمریکا و سنگاپور توافق تجارت آزاد منعقد کرده است.
رویکردهای متفاوت عمان
از نظر تحلیل‌گران ، توافق اخیر آمریکا را در رقابت با چین برای نفوذ هر چه بیشتر در منطقه در شرایط بهتری قرار می‌دهد.
عمان در سال‌های گذشته مناسبات حسنه‌ای با ایران داشته و بعد از انقلاب ۱۳۵۷ سیاستی متفاوت از سایر اعضای شورای خلیج فارس در قبال تهران به پیش برده است. این کشور ولی در دسامبر گذشته میزبان بنیامین نتانیاهو ، نخست‌وزیر اسرائیل بود و در ماه‌های اخیر بر پذیرفتن این کشور به عنوان واقعیتی مشهود در منطقه تاکید کرده است ، سیاست و رویکردی که در تضاد با نوع نگاه جمهوری اسلامی به موجودیت اسرائیل است.
توافق اخیر با آمریکا دومین اقدام عمان در ماه‌های اخیر است که احتمالا ناخشنودی تهران را به دنبال خواهد داشت. جمهوری اسلامی تا کنون در باره این توافق موضعی نگرفته است.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

حزب سبزهای آلمان خواستار سفر فوری وزیر خارجه به تهران شد...
dw.com ۱۳۹۸/۰۲/۲۳ سیاست
سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون حزب سبزها در پارلمان فدرال آلمان (بوندس‌تاگ) از هایکو ماس وزیر خارجه این کشور می‌خواهد با توجه به تشدید مناقشه در خلیج فار...ادامه مطلب»

اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا ...
iranmatlab.ir ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ اخبار
اخبار سیاست خارجی - اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا هیلاری کلینتون که ظاهرا برای انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016 آماده می‌شود ضمن دفاع از ع...ادامه مطلب»

تبعات اقتصادی تحریم نفتی کامل ایران؛ دلار تا چه نرخی گران می‌شود؟ ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۲/۰۳ اقتصاد
دولت آمریکا روز دوشنبه به طور رسمی اعلام کرد که معافیت‌‌ ۶ ماهه هشت کشور از شمول تحریم خرید نفت ایران با اتمام در دوم ماه می (۱۲ اردیبهشت ماه) تمدید ن...ادامه مطلب»


EOF