سیل از شمال، روانه غرب و جنوب ایران شد؛ افزایش تلفات جانی در شیراز

سیل از شمال، روانه غرب و جنوب ایران شد؛ افزایش تلفات جانی در شیراز ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۱/۰۵ تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آبگرفتگی، #آذربایجان، #آذربایجان_غربی، #اردبیل، #استان_تهران، #استان_سیستان_و_بلوچستان، #استان_فارس، #استان_هرمزگان، #استان_چهارمحال_و_بختیاری، #استان_کرمانشاه، #استاندار_تهران، #اسحاق، #اسحاق_جهانگیری، #اصفهان، #البرز، #الله، #ایران، #ایرانشهر، #ایلام، #بارش_باران، #بازار، #بختیاری، #بلوچستان، #بندرعباس، #بوشهر، #تلفات، #تهران، #توییتر، #جاجرود، #خبر، #خراسان، #خراسان_شمالی، #خلیج_فارس، #خودرو، #خوزستان، #دروازه، #دروازه_قرآن، #ذهاب، #زاینده، #زاینده_رود، #سرپل_ذهاب، #سیستان، #سیستان_و_بلوچستان، #شهرداری، #شهرداری_تهران، #شهرستان، #شورای_شهر، #شورای_شهر_تهران، #شیراز، #غربی، #فارس، #فاطمه، #فرودگاه_مهرآباد، #فروردین، #قرآن، #قشم، #لرستان، #مازندران، #مجلس، #محور، #مردم، #مهرآباد، #میدان، #هرمزگان، #هلال_احمر، #هما، #همدان، #هواشناسی، #هوشنگ، #وزارت_نیرو، #وکیل، #پلدختر، #چهارشنبه، #چهارمحال، #چهارمحال_و_بختیاری، #کردستان، #کرمانشاه، #کهکیلویه، #کوهدشت، #گلستان، #گیلان

یک هفته پس از جاری شدن سیل در چهار استان شمالی ایران با ورود سامانه بارشی جدید به غرب و جنوب ایران در تازه‌ترین مورد استان لرستان با طغیان رودخانه مواجه شده ، شیراز در سیل گرفتار شده و ۲۵ محور مواصلاتی ایران مسدود شده است.
سازمان هواشناسی ایران در تازه‌ترین اطلاعیه خود از ورود سامانه جدید بارشی به این کشور خبر داده است. سامانه‌ای که از صبح روز دوشنبه فعال شده و پیش‌بینی شده تا پایان روز چهار‌شنبه تمامی استان‌های غربی و جنوبی را با خطر جاری شدن سیل مواجه خواهد کرد.
با آغاز بارندگی‌ها ، پلیس راه ایران نیز اعلام کرد که ۲۵ محور مواصلاتی کشور مسدود شده و فرودگاه مهرآباد تهران نیز اعلام کرده که تا پایداری شرایط جوی و تدابیر ایمنی پروازها در سطوح پروازی با توجه به شرایط جوی حاکم بر برخی مناطق کشور برخی پروازها کنسل شده ویا با تاخیر انجام می‌شوند.
یک هفته پس از وقوع سیل در استان‌های گلستان ، مازندران ، گیلان و خراسان شمالی جاری ، بارش باران دوباره در این استان‌ها آغاز شده و هواشناسی خراسان شمالی از احتمال جاری شدن سیل در مناطق جنوب و جنوب شرق این استان خبر داد.
تلفات جانی سیل در شیراز
بارندگی شدید به همراه تگرگ که از حدود ساعت ۸ صبح دوشنبه در شیراز آغاز شده بود ، موجب جاری شدن سیل در این شهر شد. افزایش سرعت سیل در شیب ورودی شهر شیراز از سوی دروازه قرآن موجب واژگونی و تصادف سریالی حدود ۲۰۰ خودرو شد. در جریان این سیل تعدادی از شهروندان و مسافران نوروزی این شهر کشته شدند.
پیشتر مسئولان بهزیستی استان فارس از کشته شدن ۴ نفر در جریان سیل شیراز خبر داده بودند ولی سپس این تعداد از سوی اورژانس کشور به ۱۷ نفر افزایش یافت. همچنین ۶۸ نفر نیز تاکنون بر اثر جاری شدن سیل در شیراز مصدوم شده‌اند.
به گفته رئیس اورژانس ایران ، ۳۸ نفر از مصدومان در مراکز درمانی بستری و ۳۰ نفر نیز به صورت سرپایی درمان شدند. ۱۷ کشته سیل در شیراز نیز شامل سه کودک ، ۶ مرد و ۸ زن است.
سیلاب شدید همچنین در میدان ابوکلام و بخش هفت تنان و مسیرهای منتهی به این مناطق جاری شده و ورودی شیراز از سمت پل شهید اسکندری به سمت اصفهان را مسدود کرده است.
بخش‌هایی از شهر شیراز از جمله بازار وکیل ظهر دوشنبه دچار آب گرفتگی شد و بنا بر اعلام سازمان آتش نشانی این شهر ، تعداد آب‌گرفتگی‌ها و تخلیه منازل رو به افزایش بود.
عنایت‌الله رحیی ، استاندار فارس بعدازظهر دوشنبه اعلام کرد که سیل جاری شده در شمال و شمال غرب شیراز مهار شده ولی طبق پیش‌بینی‌ها بارش در اکثر نقاط این استان تا صبح چهارشنبه ۷ فروردین ادامه خواهد داشت.
استان لرستان
با آغاز بارش شدید باران از روز دوشنبه استان لرستان نیز گرفتار سیل شد. جاری شدن سیلاب در مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها باعث مسدود شدن جاده ترانزیتی این استان و راه ارتباطی ۲۰ روستا شد.
بارش‌ سیل‌آسای روز دوشنبه همچنین موجب خروش رودخانه « خرم رود » در مرکز لرستان شد و در روستای « سرسنگر » شهرستان کوهدشت موجب کشته شدن یک زن و مصدومیت یک زن دیگر شد.
مدیرکل دفتر بحران وزارت نیرو خبر داد که به دلیل وقوع سیلاب در استان لرستان ، برق حدود ۵۰ روستا و آب نزدیک به ۶۰ روستا قطع شده است.
بنا بر اعلام هلال احمر این استان ، شهرستان‌های پلدختر ، کوهدشت ، سلسله و خرم آباد در سیل گرفتار شده‌اند.
طغیان رودخانه در استان کرمانشاه نیز یک کشته بر جای گذاشت. هوشنگ بازوند ، استاندار کرمانشاه ضمن اعلام این خبر گفت که برخی از زلزله زدگان شهرستان سرپل ذهاب که در کنار رودخانه و مکان های ناامن اسکان یافته بودند ، به دنبال جاری شدن سیل به مکان‌های امن انتقال داده شدند.
همچنین وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در استان سیستان و بلوچستان موجب مسدود شدن ۴ مسیر « دلگان - زهکلوت » ، « بزمان - دلگان » ، « ایرانشهر -خیرآباد » و « ایرانشهر به مهرستان » شد.
با مواج و طوفانی شدن خلیج فارس ، مسیرهای تردد شناورهای مسافری بین جزایر استان هرمزگان نیز از جمله قشم بسته شد.
در همین حال ، گزارش‌های منتشر شده از وقوع سیلاب و آب گرفتگی معابر در بندرعباس حکایت دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی نیز اعلام کرد که با توجه به اینکه عمر مفید برخی سدهای استان مرکزی تمام شده ، احتمال شکستگی این سدها در صورت مواجه شدن با بارش های سنگین وجود دارد. به گفته عزت الله آمره‌ای ، سدهای هندودر ، چال هما و سدهای منطقه قره کهریز احتمال شکستگی دارند و در معرض خطر هستند.
بارش باران در استان چهارمحال و بختیاری هم موجب طغیان زاینده رود شده و مناطق حاشیه این رودخانه‌ها را با خطر وقوع سیل مواجه کرده است.
آماده باش در تهران
الهام فخاری ، عضو شورای شهر تهران نیز از آماده باش فرمانداری و شهرداری تهران خبر داد.
الهام فخاری در صفحه توییتر خود نوشت فرمانداری های تهران ، ری و شمیرانات و نیروهای شهرداری تهران آماده باش کامل هستند. لایروبی مسیرها ، روددره ها ، مسیل ها چک شده ، نیروهای مدیریت شهری برای جلوگیری از حضور مردم در محوطه های پرخطر مستقر هستند.
فاطمه ذوالقدر ، نماینده مردم تهران در مجلس ایران هم از اطمینان خاطر استاندار تهران برای آماده باش در قبال احتمال سیل و آبگرفتگی در برخی رودخانه های استان تهران خبر داد. به گفته او احتمال طغیان در حریم رودخانه کن و جاجرود وجود دارد.
گذشته از تهران ، احتمال جاری شدن سیل در استان‌های همدان ، البرز ، ایلام ، خوزستان ، بوشهر ، کردستان ، اردبیل ، آذربایجان غربی و شرقی نیز همچنان بالاست.
در چنین شرایطی ، اسحاق جهانگیری ، معاون اول رییس‌جمهوری ایران نیز از استانداران کرمانشاه ، ایلام ، چهارمحال و بختیاری ، کهکیلویه و بویراحمد ، لرستان و خوزستان خواسته تا آمادگی لازم را برای مقابله با وقوع سیل داشته باشند و هماهنگی‌های لازم را در این خصوص انجام دهند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

آغاز به کاردانشگاه آزاد اسلامی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۱/۰۵/۱۰ تاریخ
دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌ای دانشگاهی در ایران و خارج ازایران است و از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در ایران است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد. ...ادامه مطلب»

حیات وحش ایران: پلنگ طبس ...
tabasenc.ir ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ طبیعت
پلنگ طبس | دسته بندی حیات وحش طبس این حیوان منطقه نایبند زیست میکند .پناهگاه حیات وحش نایبندان در جنوب و جنوب غربی طبس واقع شده است. فاصله پناهگاه ت...ادامه مطلب»

19 استان در سوگ فاجعه منا ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۷/۱۳ اخبار
پیکر مطهر جمعی از حجاج جان‌باخته شهرستان‌ها که در فاجعه غمبار «منا» قربانی بی‌تدبیری سعودی‌ها شدند، امروز دوشنبه در برخی از مراکز استان‌ها تشییع و برا...ادامه مطلب»


EOF