حشد الشعبی در نواحی سیل زده چه می کند؟

حشد الشعبی در نواحی سیل زده چه می کند؟...
irna.ir ۱۳۹۸/۰۱/۳۰ ارتش

کلیدواژه ها:#Irna.ir، #آیت_الله، #اروپایی، #اسلامی، #اعتراض، #اعتراضات، #افغان، #افغانستان، #اقلیت، #الله، #انقلاب، #ایران، #ایرانی، #ایرنا، #بسیج، #بسیج_مردمی، #بسیج_مردمی_عراق، #بعثی، #بغداد، #ترکمن، #تهران، #تکفیری، #جلب، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #حرم، #حشد_الشعبی، #خبر، #خودرو، #خوزستان، #داعش، #دفاع_مقدس، #دولت، #سعودی، #سفیر، #سلطنت، #سپاه، #سپاه_پاسداران، #سیستانی، #عراق، #عراقی، #عرب، #غربی، #فاطمیون، #قاسم_سلیمانی، #قالب، #قطار، #لرستان، #ماشین_آلات، #مجازی، #مدافع_حرم، #مرجع، #مردم، #مرز، #مسلح، #مسیحیان، #مقتدی_صدر، #مقدس، #مهران، #موسی، #موصل، #پارلمان، #پاسداران، #پاکستان، #پهلوی، #کیهان

ه گزارش گروه تحلیل ، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا ، حضور نیروهای بسیج مردمی عراق در نواحی سیل زده جنوب غربی کشور حرف و حدیث های بسیاری را طی روزهای اخیر به دنبال داشت.
تهران- ایرنا- حضور نیروهای بسیج مردمی عراق در استان های سیل زده که به منظور امدادرسانی صورت گرفته واکنش های بسیاری را به دنبال داشته است. در این میان ، هجمه تبلیغاتی علیه « حشد الشعبی » بسیار برجسته به نظر می رسد.

* * * این تشکل در سال 2014 میلادی (1393 خورشیدی) و پس از سقوط موصل به دست داعش ، با فتوای آیت الله « سیدعلی سیستانی » مرجع عالی شیعیان برای مبارزه با تروریست تروریست های تکفیری ایجاد شد که البته در کنار شیعیان ، بسیاری از سنی های عراقی و دیگر اقلیت های مذهبی و قومی نظیر ایزدی ها ، ترکمن ها ، مسیحیان و ... به آن پیوستند.
دو سال و اندی بعد ، پارلمان عراق بسیج مردمی عراق را به عنوان بخشی از نیروهای مسلح این کشور مورد شناسایی قرار داد.
به نوشته رسانه ها ، گروهی از نیروهای حشد الشعبی و « جنبش النجباء » که یکی از چهل و چند تشکل تحت هدایت بسیج مردمی عراق است با یکصد خودرو سبک و سنگین و تجهیزاتشان از مرز مهران وارد ایران و روانه نواحی سیل زده شده اند.
برخی هم از حضور نیروهای جهادی فاطمیون متشکل از داوطلبان مدافع حرم از همسایگان شرقی ، در استان لرستان برای یاری رساندن به سیل زدگان خبر دادند.
در ابتدا بیانیه ای انتشار یافت که در آن حشد الشعبی اعلام داشته بود یگان مهندسی و برخی ماشین آلات سنگین این سازمان برای منحرف کردن جریان آب سیل و جلوگیری از ورود آن به عراق وارد خاک ایران شده‌ است. در ادامه ، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد بیان داشت که اعضای حشد الشعبی با اخذ روادید از نمایندگی دیپلماتیک ایران در عراق برای کمک رسانی خواستار سفر به استان های غربی کشور شده اند.
روزنامه « کیهان » روز شنبه در گزارشی آورد: در پی دعوت فرمانده محبوب مدافعان حرم ، سردار سرلشگر قاسم سلیمانی برای کمک به سیل زدگان ، رزمندگان مدافع حرم از حشدالشعبی عراق تا لشکر فاطمیون افغانستان در قالب موکب‌های خدمت رسانی و اردوهای جهادی به مناطق سیل زده کشورمان شتافته‌اند.
** کمک رسانی حشد الشعبی چرا حساسیت برانگیز شد؟
چندی پیش « موسی غضنفری آبادی » رئیس دادگاه انقلاب تهران گفته بود که « اگر ما انقلاب را یاری نکنیم ، حشد شعبی عراق ، فاطمیون افغان ، زینبیون پاکستان و حوثی‌های یمن خواهند آمد و انقلاب را یاری خواهند کرد. » این اظهارنظر هر چند در همان زمان هم بازخوردهایی غالبا منفی را به دنبال داشت اما در بحبوحه سیلاب و پس از ورود نیروهای بسیج مردمی عراق ، برخی با یادآوری این سخنان مدعی شدند که هدف اصلی حضور حشد الشعبی مسائلی جدا از امدادرسانی است.
برخی گفتند سپاه پاسداران که از ابتدای وقوع سیل به دنبال بهره جویی سیاسی و تبلیغاتی از فرایند امدادرسانی بوده از طریق ورود نیروهای بسیج مردمی و قطار کردن صدها خودرو از مرز مهران تا خوزستان به دنبال مانور تبلیغاتی و قدرت نمایی بوده است.
گروهی در کانال های تلگرامی نوشتند که در مراسم استقبال از نیروهای حشد الشعبی هیچ مقام اجرایی و مسوول کنسولی حضور نداشته و این به معنای نادیده انگاشتن دولت از سوی فرماندهان سپاه بوده است.
از دیگر ادعاهای که مطرح شده این بود که حضور نیروهای بسیج مردمی عراق در خاک ایران با هدف عادی سازی این اقدام صورت گرفته تا در موقع لزوم از ظرفیت آن ها برای سرکوب اعتراضات استفاده شود.
تحریک تعصبات قومی و ملی هم موضوعی بود که در طیفی از اظهارنظرها به چشم می خورد. از جمله ، یکی از سلبریتی ها در صفحه مجازی خود ، فیلم اعتراض یک شهروند عرب خوزی به حضور عراقی ها در ایران برای امدادرسانی را بازنشر و از آن دفاع کرد؛ اقدامی که به رغم برخی بازخوردهای مثبت ، موجی مخالف را علیه وی و در حمایت از حضور حشد الشعبی به راه انداخت و برخی این پرسش را مطرح کردند که اگر عده ای موبور و اروپایی برای کمک به سیل زدگان می آمدند آیا با رفتار و واکنشی مشابه اعتراض به حضور بسیجی های عراقی روبرو می شدند؟
در اردوگاه مدافعان حشد الشعبی ، برخی تصاویری را انتشار دادند که فرماندهان کنونی بسیج مردمی عراق را در زمره رزمندگان سال های دفاع مقدس نشان می دهد؛ نیروهایی که به گفته مدافعانش سال ها است وفاداری خود را به انقلاب و جمهوری اسلامی به اثبات رسانده و در عرصه جنگ برای دفاع از ایران علیه تجاوز بعثی ها جانفشانی کرده اند.
** هجمه رسانه های خارجی به بسیجی های عراق
حشد الشعبی در دوره های مختلف با هجمه های رسانه ای روبرو بوده است. یکی از مهمترین مقاطع یورش به بسیج مردمی عراق ، تدارک عملیات آزادسازی موصل بود؛ عملیاتی که از مهرماه 95 شروع شد و رسانه ها و مقامات سعودی اصرار داشتند تا به واسطه بافت سنی مذهب موصل ، حشد الشعبی از حضور در این عملیات کنار گذاشته شود.
در روزهای اخیر بیش از آنکه مخالفت های مجازی با حضور حشد الشعبی در استان هایی چون خوزستان به چشم آید ، حمله تبلیغاتی ورای مرزهای ایران جلب توجه می کند.
در یکی از اظهارنظرهایی که باید بیشتر در قالب رقابت های سیاسی درونی عراق به آن نگریست ، « مقتدی صدر » رهبر ائتلاف « السائرون » با انتقاد از حشد الشعبی گفته که عراقی ها در اولویت امدادرسانی قرار دارند و باید به جای کمک به ایرانی ها ، نیازمندان عراق یاری می شدند.
از سوی دیگر « رضا پهلوی » سرکرده سلطنت طلبان مدعی شده نیروهای حشد الشعبی تروریست به شمار می آیند و مردم آنان را از ایران بیرون می کنند؛ اظهاراتی خصمانه که در رسانه های خارج نشین به صورت ویژه بازتاب یافته است.
در کنار موضع گیری های اینچنینی ، انتشار اخباری از درگیری میان نیروهای حشد الشعبی با پلیس عراق در موصل از دستورکاری منجسم برای هدف قرار دادن بسیج مردمی عراق و ایجاد پوشش منفی خبری برای این گروه نشان دارد.
با وجود این تفاسیر ، آنچه که در بیانیه های رسمی بسیج مردمی عراق و انعکاس اقداماتش در مناطق سیل زده به چشم می آید ، این است که حشد الشعبی با هدف ساخت و ترمیم مساجد و مدارس ، تامین کالاهای اساسی و اعزام تیم‌های جهادی برای رفع انسداد معابر و ... در خوزستان و دیگر نواحی سیل زده حضور یافته است.
---تهران- ایرنا- حضور نیروهای بسیج مردمی عراق در استان های سیل زده که به منظور امدادرسانی صورت گرفته واکنش های بسیاری را به دنبال داشته است. در این میان ، هجمه تبلیغاتی علیه « حشد الشعبی » بسیار برجسته به نظر می رسد. ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

حملات تروریستی داعش در تهران ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۶/۰۳/۱۷ تاریخ
حملات ۱۳۹۶ تهران به حملات تروریستی داعش به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم سید روح‌الله خمینی در ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ (۷ ژوئن ۲۰۱۷ میلادی) در تهران اشاره دار...ادامه مطلب»

قتل محمدرضا کلاهی عامل انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در هلند ...
tarikhirani.ir ۱۳۹۴/۰۹/۲۴ تاریخ
از کلاهی قاتل تا معتمد مقتول تاریخ ایرانی: در سی‌وهشتمین سالگرد شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و ۷۲ نفر از مسئولان نظام در هفتم تیر ۱۳۶۰، اطلاعات جدیدی از...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»


EOF