فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر از استفاده از تنگه هرمز منع شویم آن را خواهیم بست

فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر از استفاده از تنگه هرمز منع شویم آن را خواهیم بست ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۲/۰۲ ارتش

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آبان، #اردیبهشت، #اسلامی، #اسماعیل_کوثری، #اقیانوس_هند، #العالم، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #ایالات_متحده، #ایتالیا، #ایران، #ایسنا، #تاریخ، #تایوان، #تحریم، #ترامپ، #ترکیه، #تنگه، #تنگه_هرمز، #حسن_روحانی، #حمل_و_نقل، #خبر، #خلیج_فارس، #دریای_عمان، #دریایی، #دولت، #روحانی، #سعودی، #سپاه، #سپاه_پاسداران، #سپاه_پاسداران_انقلاب_اسلامی، #شبکه_العالم، #صادرات، #عراق، #عربستان، #عربستان_سعودی، #عمان، #فارس، #موسوی، #میلیون_بشکه، #نفت_خام، #هرمز، #هند، #وزیر، #وزیر_خارجه، #پاسداران، #چین، #ژاپن، #کویت، #یونان

علیرضا تنگسیری ، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، روز دوشنبه ۲۲ آوریل (۲ اردیبهشت) تهدید کرد در صورتیکه ایران از استفاده از تنگه هرمز منع شود این نیرو اقدام به بستن تنگه هرمز خواهد کرد.
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت: « تنگه هرمز طبق قوانین بین المللی یک گذرگاه دریایی است و اگر از استفاده از آن منع شویم ، آن را خواهیم بست. »
آقای تنگسیری این اظهارات را در گفتگو با شبکه العالم و ساعاتی پس از اعلام تصمیم تازه و قریب الوقوع آمریکا برای به صفر رساندن فروش نفت ایران اعلام کرد.
رسانه های آمریکایی روز یکشنبه به نقل از مقامات وزارت خارجه این کشور خبر دادند دونالد ترامپ قصد دارد معافیت های نفتی شش ماهه‌ای را که اواخر سال گذشته میلادی برای هشت کشور کرۀ جنوبی ، چین ، هند ، ژاپن ، تایوان ، ترکیه ، ایتالیا و یونان تعیین کرده بود ، لغو کند.
بنابراین گزارش ها ، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا ، روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که از تاریخ ۲ مه هیچ نوع معافیت نفتی به هیچ کشوری که در حال حاضر خریدار نفت خام ایران است داده نخواهد شد.

دریادار تنگسیری ، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسدارانعکس:ایسنا ، سید مهدی موسوی

* * * سخنان تازه فرمانده نیروی دریایی سپاه درباره تنگه هرمز ، تازه ترین مورد از تهدیدهای مقامات ایران برای بستن این آبراهه بین المللی به حساب می آید.
حسن روحانی ، رئیس جمهوری ایران پیشتر در سال گذشته به هنگام نزدیک شدن موعد اجرای تحریم نفتی آمریکا علیه ایران گفته بود « معنی ندارد ایران نتواند نفتش را صادر کند و دیگران صادرکنند. »
پس از این اظهارات ، شماری از فرماندهان سپاه پاسداران نیز از احتمال بسته شدن تنگه هرمز از سوی ایران سخن گفته بودند.
اسماعیل کوثری ، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران در مصاحبه ای اعلام کرده بود که اگر قرار بر منع صادرات نفت ایران باشد ، ایران نیز « اجازه خروج نفت به دیگر نقاط دنیا از طریق تنگه خلیج فارس » را نمی‌دهد.
در زمان دولت محمود احمدی‌نژاد نیز ایران در تقابل با تحریم‌های اقتصادی و فشارهای سیاسی آمریکا موضوع بستن تنگه هرمز را مطرح کرده بود.
تنگه هرمز آبراهه‌ای مشترک میان ایران و عمان است که خلیج فارس را به دریای عمان و سپس اقیانوس هند متصل می‌کند.
این تنگه یکی از هشت گذرگاه استراتژیک حمل و نقل دریایی نفت جهان است و روزانه ۱۷.۴ میلیون بشکه معادل حدود ۳۰ درصد از نفت عبوری از گذرگاه‌های استراتژیک جهان از این تنگه می‌گذرد.
این میزان نفت شامل محموله‌های ایران ، عربستان سعودی ، عراق ، امارات عربی متحده و کویت است.
تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران از ۱۳ آبان سال ۹۷ به اجرا درآمد و ایالات متحده اعلام کرد با پشتیبانی دیگر کشورها از طرح قطع خرید نفت ایران و اعمال تحریم‌های ثانویه ، صادرات نفت این کشور را به صفر خواهد رساند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

رییس جمهور روحانی: همیشه با مردم مانند ایام انتخابات برخورد کنید/ از د...
asriran.com ۱۳۹۶/۰۳/۰۱ سیاست
موسیقی‌های سطح پایین را نمی پسندیم، هرچند برخی گفتند خوب است. نخستین نشست خبری رئیس دولت دوازدهم که در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران ...ادامه مطلب»

حزب سبزهای آلمان خواستار سفر فوری وزیر خارجه به تهران شد...
dw.com ۱۳۹۸/۰۲/۲۳ سیاست
سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون حزب سبزها در پارلمان فدرال آلمان (بوندس‌تاگ) از هایکو ماس وزیر خارجه این کشور می‌خواهد با توجه به تشدید مناقشه در خلیج فار...ادامه مطلب»

تبعات اقتصادی تحریم نفتی کامل ایران؛ دلار تا چه نرخی گران می‌شود؟ ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۲/۰۳ اقتصاد
دولت آمریکا روز دوشنبه به طور رسمی اعلام کرد که معافیت‌‌ ۶ ماهه هشت کشور از شمول تحریم خرید نفت ایران با اتمام در دوم ماه می (۱۲ اردیبهشت ماه) تمدید ن...ادامه مطلب»


EOF