اتحادیه اروپا از لغو معافیت آمریکا برای خرید نفت ایران انتقاد کرد

اتحادیه اروپا از لغو معافیت آمریکا برای خرید نفت ایران انتقاد کرد ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۲/۰۴ سیاست

کلیدواژه ها:#Dw.com، #اتحادیه_اروپا، #اردیبهشت، #اروپا، #اروپایی، #اسراییل، #اسلامی، #امارات_متحده_عربی، #امور_خارجه، #ایالات_متحده، #ایتالیا، #ایران، #برجام، #تایوان، #تحریم، #ترامپ، #ترکیه، #توافق_هسته_ای، #جمهوری_اسلامی، #جهانی، #خاورمیانه، #دلار، #دولت، #سعودی، #سلاح، #عربستان، #عربستان_سعودی، #هند، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #چین، #ژاپن، #یونان

اتحایه اروپا با انتقاد از تصمیم آمریکا برای اعمال تحریم علیه کشورهایی که از ایران نفت می‌خرند ، هشدار داد که چنین اقدامی می‌تواند به تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای آسیب وارد کند.
مایا کوچیانچیچ ، سخنگوی کمیسیون اروپایی روز سه‌شنبه با ابراز تاسف از تصمیم آمریکا برای لغو معافیت برخی از کشورها برای خرید نفت از ایران گفت چنین تصمیمی توافق اتمی با ایران را بیش از پیش تضعیف می‌کند.
کشورهای اروپایی از زمان اعلام تحریم‌های نفتی ایران ، از خرید نفت این کشور خودداری کرده‌اند. همزمان ، چین و ترکیه دو مشتری اصلی نفت ایران ، که به مدت شش ماه از معافیت‌های دولت آمریکا برای خرید نفت ایران برخوردار شده بودند ، به تندی از تصمیم اخیر این کشور برای تمدید نکردن این معافیت‌ها انتقاد کردند. با این حال ، برخی کشورهای مخالف جمهوری اسلامی در منطقه از جمله اسراییل از تصمیم آمریکا استقبال کرده‌اند.
آمریکا روز دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۸ اعلام کرد که معافیت کشورهایی که تاکنون مجاز به خرید نفت ایران بوده‌اند تمدید نخواهد شد.
از دوم ماه مه سال جاری ایتالیا ، تایوان ، ترکیه ، چین ، ژاپن ، کره‌ جنوبی ، هند و یونان نیز مانند دیگر کشورها اجازه ندارند که از ایران نفت خریداری کنند ، در غیر این صورت با جریمه‌هایی از جانب آمریکا روبه‌رو خواهند شد.
مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه ایالات متحده ، پس از انتشار بیانیه‌ای در این باره در یک کنفرانس شرکت کرد و گفت که عربستان سعودی و امارات متحده عربی وعده داده‌اند کمبود نفت ایران را جبران کنند.
با این حال ، به دنبال اعلام تصمیم جدید آمریکا ، قیمت نفت در عرصه جهانی افزایش یافته است.
وزیر امور خارجه آمریکا گفت که هدف این اقدام ، تضعیف "رژیمی قانون‌شکن" است که به گفته او "در دهه‌های اخیر خاورمیانه را دچار بی‌ثباتی کرده است".
به گفته پمپئو درآمد نفتی جمهوری اسلامی پیش از خروج آمریکا از برجام سالانه ۵۰ میلیارد دلار بوده است.
دونالد ترامپ سال گذشته خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام را اعلام کرد و پس از آن ، به‌صورت یکجانبه تحریم‌های گسترده‌ای را علیه جمهوری اسلامی به مرحله اجرا گذاشت.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

واکنش‌های جهانی به تحریم ایران؛ مسکو: دوران ضرب‌الاجل به سر آمده است ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۸/۱۷ اخبار
دور جدید تحریم های آمریکا بر ضد ایران که از روز دوشنبه ۵ نوامبر/۱۴ آبان اجرایی شد به اذعان کارشناسان هدفمندترین و سنگین‌ترین مجازات‌هایی است که تا کنو...ادامه مطلب»

اعلام جزئیات دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران: ۵۰ بانک و شرکت‌های ...
entekhab.ir ۱۳۹۷/۰۸/۱۵ سیاست
مایک پومپئو و استیو منوچین، وزیران خارجه و خزانه‌داری آمریکا، روز دوشنبه ۱۴ آبان جزئیات بازگشت تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را اعلام کردند. به گز...ادامه مطلب»

جک استرا: غیررسمی به ایران مشورت می‌دهم ...
tabnak.ir ۱۳۹۵/۱۲/۲۷ سیاست
وزر امور خارجه پیشین انگلیس با مطلوب خواندن سطح روابط لندن- تهران گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درک صحیحی از اوضاع سیاسی و روابط بین الملل ندار...ادامه مطلب»


EOF