اِل‌پلاستیکو! دیدار پرهیاهوی پرسپولیس- سپاهان-یک نفر فوتی و بیش از 250 نفر زخمی شدند

اِل‌پلاستیکو! دیدار پرهیاهوی پرسپولیس- سپاهان-یک نفر فوتی و بیش از 250 نفر زخمی شدند...
asriran.com ۱۳۹۸/۰۲/۰۷

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #استقلال، #اسپانیا، #اصفهان، #انگلستان، #ایران، #تاریخ، #تبریز، #تلفات، #تهران، #خبر، #دروازه، #سامان، #سرباز، #سپاهان، #فوتبال_ایران، #مجازی، #مردم، #پرسپولیس، #ژاپن، #کنگره

همه این هیاهو ، جنجال ، خون و خونریزی و فحاشی و سنگ‌پرانی برای یک مسابقه 90 دقیقه‌ای میان دو تیم پرافتخار فوتبال ایران بود که در نهایت تنها یک شوت در چارچوب دروازه داشتند! آماری که نشان می‌دهد باید از اساس به کیفیت این فوتبال شک کرد و با صراحت پرسید ارزش این همه حاشیه تلخ را دارد؟
عصرایران؛ احسان محمدی- « یک نفر فوتی و بیش از 250 نفر زخمی شدند » . این می‌تواند تلفات ناشی از یک زلزله شش‌ریشتری در ژاپن باشد اما سرهای شکسته ، صندلی‌های شکسته و قلوه سنگ‌های خون‌آلود تنها خروجی دیدار پرهیاهوی پرسپولیس- سپاهان در لیگ برتر فوتبال ایران شدند.
بهمن‌ماه سال گذشته در یادداشتی با عنوان « این لیگ کُشته می‌دهد » با ذکر نشانه‌هایی نوشتم که پیش بینی خوشایندی نیست اما این سبک و سیاق داغ‌کردن تنور لیگ حتماً باعث مرگ می‌شود.
همه این هیاهو ، جنجال ، خون و خونریزی و فحاشی و سنگ‌پرانی برای یک مسابقه 90 دقیقه‌ای میان دو تیم پرافتخار فوتبال ایران بود که در نهایت تنها یک شوت در چارچوب دروازه داشتند! آماری که نشان می‌دهد باید از اساس به کیفیت این فوتبال شک کرد و با صراحت پرسید ارزش این همه حاشیه تلخ را دارد؟
این مسابقه را به تقلید از لالیگای اسپانیا ، الکلاسیکوی فوتبال ایران نام گذاشته‌اند اما کیفیت آن_ دستکم در خلق موقعیت گل_ بیشتر به ال پلاستیکو شبیه بود!
کار از پرتاب سنگ و بطری گذشت و سربازان نیروی‌انتظامی را از روی سکوها به پیست دور زمین پرتاب کردند! حالا فضای مجازی به عرصه جدال تازه‌ای تبدیل شده است. طرفین با انتشار عکس‌های خون‌آلود تلاش دارند اثبات کنند دیگری این کار را کرده وگرنه ما عصاره فضل و فرهنگیم و امکان ندارد حتی فحاشی کنیم!
یکی از بازیکنان سپاهان هم توصیه کرده که قرمزها به اصفهان نروند که خون به پا می‌شود! این حرف در شرایطی گفته می‌شود که دو تیم در مرحله نیمه نهایی جام‌حذفی باید با هم دیدار کنند.
مسابقه‌ای که تساوی ندارد و در نهایت یک تیم باید برنده شود. از تبریز هم کسانی می‌گویند که آماده پذیرانی داغ! از هواداران پرسپولیس هستند و ...
قصد نصیحت ندارم که گوش همه‌مان پُر است. عبرت هم نمی‌گیریم. سرباز احمدی یادمان هست که با ترقه چشمش را کور کردیم؟ کسی از حال و روز خانواده آن جوان خبر دارد که ترک موتور نشسته بود و در تونل هوادار تیم رقیب ، پرچمش را کشید و نقش بر زمین شد و جان باخت؟ چشم هوادار استقلال که در فینال جام حذفی کور شد ، به روشنایی باز می‌شود؟
ما از تاریخ هیچ عبرتی نمی‌گیریم ، که اگر می‌گرفتیم برای یک مسابقه میان‌مایه فوتبال اینطور به قصد کُشت به جان هم نمی‌افتادیم و 250 زخمی نمی‌دادیم.
برخلاف فضاسازی پرسر و صدای هواداران فوتبال این یک جنگ میان « تهران » و « اصفهان » نیست ، که اگر بود باید نمودهای دیگر آن را دید اما مردم دو استان با هم مراوده دارند و در سفرها و فرصت‌های مختف دوشادوش هم هستند. همه هواداران پرسپولیس و سپاهان هم این رفتارهای پرخاشگرانه را ندارند و بسیاری از آنها اتفاقاً از این وضعیت دل‌چرکین هستند اما این تعداد اندک مثل پول خُرد هیاهو می‌کنند و به چشم می‌آیند. با این همه ، نمی‌توان با توجیه اندک بودن شمار آنها ، این درجه از خشم متراکم شده و هر روز در حال گسترش را نادیده گرفت.
« باید کار فرهنگی کرد » ، « باید زیر ساخت‌ها را تقویت کرد » ، « باید بسته‌های فرهنگی میان هواداران توزیع کرد » ، « باید... » ، این مجموعه « بایدها » که هرگز عملی نمی‌شود را کنار بگذارید و سیستم بلیت‌فروشی را اصلاح کنید.
در کشوری مانند انگلستان که خشونت ها بارها از زمین فوتبال به خیابان کشیده شد و فوتبال ، کَُشته داد ، در کنار آن بایدهای فرهنگی ، سیستم بلیت‌فروشی را سامان دادند ، صندلی هر هوادار مشخص شد ، دوربین‌های مداربسته با دقت هواداران را رصد کرد و ... تا هر کس تاوان پرخاشگری‌اش را با زندان ، جریمه یا منع از حضور در ورزشگاه بدهد.
هزینه دارد؟ هزینه‌اش از جان آدم‌ها و آبروی کشور بالاتر است؟ برای دهها و صدها کنگره و سمینار و نشست بی‌فایده که سر سوزنی در زندگی مردم تغییری ایجاد نمی‌کند بودجه دارید ، برای جان مردم ندارید؟ به ما نشان بدهید که « جان » ما هم برایتان اهمیت دارد و تنها پلکانی برای رسیدن شما به « نان » نیستیم.
توضیح اورژانس تهران درباره فوت یک نفر در جریان بازی پرسپولیس سپاهان

حواشی بازی روز جمعه دو تیم فوتبال پرسپولیس و سپاهان با گذشت یک روز همچنان ادامه دارد. دکتر پیمان صابریان ، رئیس اورژانس تهران ، روز شنبه ۷ اردیبهشت (۲۷ آوریل) درباره خبر فوت یک نفر در ورزشگاه آزادی گفت که این فرد ۳۳ ساله به دلیل "سوءمصرف مواد مخدر دچار ایست قلبی -تنفسی شد و جان خود را از دست می‌دهد و هیچ‌ارتباطی به درگیری‌ها بین طرفداران دو تیم پرسپولیس و سپاهان ندارد."

صابریان روز جمعه و در پایان بازی متشنج پرسپولیس سپاهان ، از مصدوم شدن ٢۴۵ و جانباختن یک تن از تماشاچیان بازی سپاهان-پرسپولیس خبر داده بود
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

علی کریمی جادوگر و مارادونای آسیا ...
1host2u.com ۱۳۹۵/۰۸/۱۵ مردم
محمد علی کریمی پاشاکی متولد 17 آبان ماه 1357 درکرج ؛ مشهور به علی کریمی ؛ بازیکن و مربی فوتبال ایران . کیست که او را نشناسد ؟ او نیاز به معرفی ندارد...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

چرا «همای» با ایرادات اش دوست داشتنی است؟ ...
bartarinha.ir ۱۳۹۵/۰۱/۰۶ مردم
«سعید جعفزاده احمد سرگورابی» را با نام هنری «پرواز همای» می شناسیم؛ همان کسی که یک دهه پیش، با آلبومی از اجرای کنسرتش در تهران، ناگهان سروصدایی به پا...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»


EOF