قیمت‌های عجیب و غریب در بازار/ ۲۰۶ بیش از ۲۰ میلیون تومان گران شد

قیمت‌های عجیب و غریب در بازار/ ۲۰۶ بیش از ۲۰ میلیون تومان گران شد ...
khabaronline.ir ۱۳۹۸/۰۲/۰۹ خودرو

کلیدواژه ها:#Khabaronline.ir، #التهاب، #ایران، #ایرنا، #بازار، #بخش_خصوصی، #بهمن، #تهران، #تومان، #تویوتا، #خودرو، #خودروسازی، #دلار، #سامان، #ساندرو، #سایپا، #سمند، #سند، #سوزوکی، #شورای_رقابت، #طلا، #فروردین، #مجلس، #مردم، #مزدا، #نمایندگان، #نمایندگان_مجلس، #هیوندای، #وارداتی، #واردکننده، #پراید، #پرده، #پلاک، #پژو، #پژو_پارس، #پژو_۴۰۵، #چین، #گازسوز

ایرنا نوشت: رصد قیمت های خودرو در ساعت های پایانی معاملات دیروز (یکشنبه) حکایت از ارقام عجیب و غریبی داشت؛ ارقامی که حتی در مقایسه با هجدهم فروردین ماه امسال تفاوت های اساسی داشته و مشتریان و مصرف کنندگان خودرو دلیلی منطقی برای این افزایش ها پیدا نمی کنند.
به طور نمونه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که ۱۸ فروردین ماه ۷۲ میلیون تومان قیمت داشت ، دیروز به ۹۵ میلیون تومان رسید. پژو ۲۰۶ وی ۸ در مدت یاد شده از ۸۸ میلیون تومان به ۱۱۴ میلیون تومان ، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ از ۸۶ میلیون به ۱۱۲ میلیون تومان ، سمند ال. ایکس از ۷۲ میلیون به ۸۶ میلیون تومان ، پژو ۴۰۵ جی. ال. ایکس از ۶۸.۵ میلیون به ۸۵ میلیون تومان و سراتو شرکتی سایپا از ۲۴۵ میلیون به ۳۳۰ میلیون تومان رسید.
رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران در این زمینه می گوید: افرادی که خودرو دارند ، قیمت های سلیقه ای می دهند ، اگر خواهان کاهش التهاب در بازار خودرو هستیم باید خودرو به اندازه کافی در بازار موجود باشد.
به اعتقاد « سعید موتمنی » اگر خودروسازان داخلی قادر به تامین نیاز بازار نیستند ، وزارت صنعت باید دستکم اجازه ورود خودروهای زیر ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار کارکرده به داخل را صادر کند.
وی بیان داشت: حتی یک روز وقفه در عرضه خودرو به بازار ، بازگشت آن به حالت عادی و خروج از بی تعادلی را هفته ها به تاخیر می اندازد.
موتمنی به گذشت ۱۸ روز از آغاز مجدد فعالیت بازار پس از پشت سرگذاشتن عید اشاره کرد و گفت: تاکنون التهاب بازار فروکش نکرده و شاهدیم قیمت ها بطور ساعتی در بازار بالا می رود.
وی اظهار داشت: افزایش ۷۰ تا ۸۰ درصدی قیمت خودروهای مونتاژی و رشد پنج تا ۳۰ میلیون تومانی قیمت خودروهای داخلی در چند روز اخیر به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و هیچ اتفاقی در سایر بازارها از جمله طلا ، سکه و ارز نیفتاده که چنین رشد قیمتی را شاهد باشیم.
این مقام صنفی به قیمت ۴۸۰ میلیون تومانی مزدا ۳ گروه بهمن در بازار اشاره کرد و گفت: پارسال همین موقع با چنین مبلغی می شد یک تویوتا لندکروز کارکرده خریداری کرد.
وی ادامه داد: در حالی که اسفندماه پارسال با عرضه مداوم خودرو از سوی خودروسازان ، وضعیت آرامی را در بازار شاهد بودیم ، اما اکنون دوباره بازار ملتهبی را شاهد هستیم.
موتمنی در عین حال خاطرنشان ساخت که در طرف تقاضا نیز مردم برای خرید خودرو صف نکشیده اند ، اما آنانی که پول دارند نسبت به خرید اقدام می کنند و خودروها را از پارکینگی به پارکینگ دیگر جابجا می کنند.
وی تاکید کرد: ثبات بازار مستلزم عرضه خودرو است.
** قیمت سایر خودروها
در واپسین ساعت های معاملات دیروز ، هر دستگاه پراید ۱۱۱ به ۵۱ میلیون تومان ، پراید ۱۳۱ به ۴۷.۵ میلیون تومان ، ساینا ۶۱ میلیون تومان ، پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۱۵۵ میلیون تومان ، پژو ۲۰۷ دنده ای ۱۲۴ میلیون تومان ، پژو ۴۰۵ اس. ال. ایکس ۸۸ میلیون تومان ، پژو پارس دنده ای ۱۰۱ میلیون تومان ، پژو پارس اتوماتیک ۱۴۷ میلیون تومان ، پژو پارس ال. ایکس (TU۵) معادل ۱۲۰ میلیون تومان ، سمند ال. ایکس ۸۵ میلیون تومان ، سمند ای. اف۷ به ۸۹ میلیون تومان ، سمند دوگانه پایه گازسوز ۹۴ میلیون تومان و رانا ۹۰ میلیون تومان قیمت خورد.
همچنین هر دستگاه هایما اس ۵ به ۳۰۰ میلیون تومان ، هایما اس ۷ به ۳۲۰ میلیون تومان ، دانگ فنگ اچ. سی. کراس ۱۵۵ میلیون تومان ، پژو ۲۰۰۸ به ۴۱۰ میلیون تومان ، سوزوکی گراند ویتارا به ۵۵۰ میلیون تومان ، ساندرو ۱۸۵ میلیون تومان و ساندرو استپ وی ۲۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شد.
برخی نمایشگاه داران در این زمینه به ایرنا گفتند: افزایش قیمت ها اکنون ساعتی شده و به هیچ عنوان نمی توان قیمتی برای خودروها به مشتریان ارائه داد.
آنان گفتند: قیمت برخی خودروها در مقایسه با فروردین ماه پارسال سه برابر شده و مسئولان تا کی می خواهند دست روی دست بگذارند و نظاره گر باشند؟ اگر نمی توانند بازار را مدیریت کنند حداقل اجازه ورود خودروی کارکرده بدهند ، زیرا فقط عرضه خودرو است که می تواند این وضعیت را سر و سامان دهد.
یکی از نمایشگاه داران شرق تهران که خواست تا نامش فاش نشود ، گفت: تا پنج سال قبل هر دستگاه تویوتا پرادو در بازار ۱۸۰ میلیون تومان داد و ستد می شد ، اما همان خودرو با وجود چند سال کارکرد امروز به بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان معامله می شود.
وی بیان داشت: در جهان اکثر مردم سوار خودروهای زیر ۱۰ هزار دلار می شوند ، خودرو کالایی مصرفی است و مانند کشور ما نیست که به کالایی لوکس یا سرمایه ای تبدیل شده و خودروهایی که باید در حقیقت به قبرستان خودروها منتقل شوند ، با چند برابر قیمت خرید فروخته می شوند.
درجا زدن صنعت خودرو
نمایشگاه دار دیگری گفت: در حالی که در سال های گذشته در صنایع دفاعی پیشرفت های چشمگیری داشته ایم ، چطور در صنعت خودرو درجا زده ایم؟ این نشان می دهد که « نخواستیم تا در خودروسازی رشد کنیم » و در ۲ تا سه دهه گذشته در عمل واردکننده و نه تولیدکننده بودیم.
وی گفت: معلوم است که خودروسازان تا حالا آدرس غلط می دادند و خودروی ملی حرفی بیش نیست ، بلکه قطعه از چین و سایر کشورهای سفارش می دادند و برچسب « ساخت ایران » به آنها می زدند.
وی تاکید کرد: وزارت صنعت باید فکر اساسی درخصوص این صنعت و بازار آن بیندیشد ، بازار نیاز روزانه دارد و باید این کالا را از بورس بازی خارج کرد.
این فعال بازار خودرو معتقد است که ثبت نام های خودرویی خودروسازان باید تعطیل شود ، زیرا بر مبنای نیاز بازار نیست.
وی نبود یا کمبود قطعه در بازار را بهانه ای بیش ندانست و ادامه داد: شاهیم وقتی یک خودروی لوکس وارداتی با مشکل مواجه می شود ، طی ۲۴ ساعت قطعه مورد نیاز آن را از کشورهای همسایه وارد کرده و آن را تعمیر می کنند؛ بنابراین مشکل کسری قطعات قابل حل است و بخش خصوصی راه آن را به خوبی بلد است.
این فعال بازار خودرو مدعی شد که دست هایی پشت پرده است تا بازار را مدیریت کرده و به قیمت های دلخواه برساند.
وی بیان داشت: وقتی طی ۱۰ روز قیمت خودروهای مونتاژی تا ۱۰۰ میلیون تومان بالا می رود ، افزایش ۲۰۰ میلیون تومانی خودرویی همچون هیوندای سانتافه طبیعی است.
برپایه این گزارش ، مصاحبه شوندگان معتقد بودند اگر خواهان آرامش در بازار خودرو هستیم ، باید عرضه کافی در بازار داشته باشیم ، در غیر این صورت قیمت ها غیرقابل پیش بینی تر از امروز خواهد شد و سرنوشت چنین التهابی نامعلوم خواهد بود.
آنان گفتند: باید جلوی این رویه گرفته شود ، زیرا قیمت خودرو روی قیمت سایر کالاها نیز تاثیر می گذارد و نتیجه آن ، یاس و ناامیدی مردم خواهد بود.
مصاحبه شوندگان افزودند: پیشتر شورای رقابت بر عملکرد خودروسازان نظارت داشت ، اما از زمانی که این شورا از مرجعیت قیمت گذاری کنار زده شد دیگر نظارتی هم در کار نیست.
به گفته آنان ، برخی مسئولان و نمایندگان مجلس در ماه های گذشته در حمایت از صنعت خودرو ، تقصیر التهاب بازار را بر دوش دلالان می انداختند ، اما امروز که قیمت های کارتکسی در نمایندگی های خودروسازان اینقدر بالاست ، آیا باز هم پای واسطه ها در میان است؟
« کارتکس یعنی علاوه بر اینکه خودرو صفر کیلومتر است ، خودرو هنوز پلاک نشده و سند خودرو به نام هیچ شخصی صادر نشده است. »
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
پرفروش‌ترین برندهای بازار ژاپن در نیمه اول سال 2016 ...
car.ir ۱۳۹۵/۰۵/۱۸ خودرو
امروزه ژاپن یکی از چهار تولیدکننده برتر خودرو در دنیاست و از این لحاظ در کنار ممالکی همچون چین، آمریکا و آلمان جای می‌گیرد. این کشور 128 میلیونی از با...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

دیوان محاسبات رانت‌خواری 650 میلیون یورویی را تایید کرد/ انتشار گزارش ...
mehrnews.com ۱۳۹۳/۰۲/۲۹ اقتصاد
توکلی در نشست خبری مهر؛ دیوان محاسبات رانت‌خواری 650 میلیون یورویی را تایید کرد/ انتشار گزارش کمیسیون اصل 90 ؛ به زودی نماینده مردم تهران در مجلس شورا...ادامه مطلب»

ویراژ خودروسازان امریکایی برای حضور در بازار ایران ...
eghtesadeiranonline.com ۱۳۹۳/۰۸/۰۵ خودرو
حضور بنز، فولوکس واگن، ولوو و فیات نیز در ایران قطعی شد ویراژ خودروسازان امریکایی برای حضور در بازار ایران دبیر دومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو ایرا...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»


EOF