موافقت دادستانی فرانسه با استرداد یک مهندس ایرانی به آمریکا

موافقت دادستانی فرانسه با استرداد یک مهندس ایرانی به آمریکا ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۲/۱۱ ارتش

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #الله، #انقلاب، #ایالات_متحده، #ایران، #ایرانی، #تحقیقاتی، #تهران، #جنگ_سرد، #خبرگزاری، #خبرگزاری_فرانسه، #دادستان، #سرد، #سپاه، #سپاه_پاسداران، #صنعتی، #فرانسه، #فرانسوی، #فرودگاه_شهر، #مسکو، #مفهومی، #موافقت، #پاسداران، #پهپاد

دادستانی فرانسه با استرداد یک مهندس ایرانی که قرار بازداشت وی توسط ایالات متحده آمریکا صادر شده بود ، موافقت کرد. وکلای فرد دستگیر شده ضمن محکوم کردن این اقدام آنرا مبتنی بر درخواستی با ماهیت سیاسی قلمداد کرده‌اند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه رای موافق دادستانی اکس - آن - پرووانس قرار است روز بیست و دوم مه در دادگاه تجدید نظر مورد بررسی قرار گیرد.
فرد دستگیر شده جلال روح الله نژاد نام دارد که روز دوم فوریه با پروازی از مسکو که از تهران برخاسته بود وارد فرودگاه شهر نیس فرانسه شد و به موجب قرار بازداشتی که پیش‌تر از سوی مقامات قضایی آمریکا صادر شده برای استرداد تحت بازداشت قرار گرفت.
بر اساس گزارش رسانه ها جلال روح الله نژاد برای دریافت روادید فرانسه مسائل مرتبط با امور حرفه ای و کاری را به عنوان دلایل سفر خود کرده بود.
دو قاضی فدرال در ایالت کارولینای جنوبی این مهندس ایرانی را به تلاش برای خرید سیستم های مایکروویوهای صنعتی و سامانه‌های ضد پهپاد برای ارسال به ایران متهم کرده‌اند. بر اساس این گزارش اقدام فرد یاد شده تحت پوش معاملات تجاری با امارات عربی متحده انجام شده است.
مقامات قضایی آمریکا معتقدند سیستم های صنعتی یاد شده به راحتی قابلیت تغییر کاربری و تبدیل شدن به سلاح‌های تخریبی بسیار هدفمند را دارد.
خبرگزاری فرانسه در گزارش خود آورده است که آقای روح الله نژاد این ماموریت را از جانب شرکت ایرانی رایان رشد افزار ، مجموعه ای مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب در ایران انجام داده است.
تخلفات فرد یاد شده که دستگاه قضایی آمریکا دست بر روی آن گذاشته طی ماه ژوئن ۲۰۱۶ و آوریل ۲۰۱۸ انجام شده و بر اساس قوانین آمریکا در مجموع مجازات شصت سال زندان را برای مهندس ایرانی به همراه خواهد داشت.
جلال روح الله نژاد ضمن رد اتهام های وارده و اینکه هیچ ارتباطی با موارد مطرح شده ندارد ، تایید کرده است که به مدت ده سال برای سازمان هوا فضای ایران تحقیقات صرفا علمی انجام داده است. این در حالیست که ایالات متحده آمریکا معتقد است که فعالیت های تحقیقاتی فرد یاد شده بر روی توسعه موشک های بالیستیک متمرکز بوده است.
به گفته سرژ بوکوئیچ ، دادستان این پرونده در فرانسه « جاسوس و دانشمند برجسته دو مفهومی هستند که هیچ تناسبی با یکدیگر ندارند. » به گفته وی هیچ مانع حقوقی بر سر استرداد فرد متهم وجود ندارد و تخلفاتی که از سوی آمریکایی ها رصد شده معادلی حقوقی در فرانسه دارد.
وکلای مدافع فرد متهم استدال مطرح شده از سوی دادستان فرانسوی را رد و تاکید کرده اند که دستگاه قضایی فرانسه نمی تواند این فرد را برای تحمل شصت سال زندان به آمریکا مسترد کند.
ژان ایو لو بورنیه ، یکی از وکلای مدافع پرونده با اشاره به تنش های ایران و آمریکا و اینکه تمام راه ها برای « خفه کردن ایران » به کار گرفته شده است این سوال را مطرح کرده است: « آیا پذیرفتی است که دادگاه شرایط موجود میان ایران و آمریکا ، دو کشوری که در جنگ سرد به سر می برند را نادیده بگیرد؟ »
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

پایان عملیات تروریستی گزارش ایسنا از حادثه تیراندازی در مجلس و حرم ام...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۳/۱۷ ارتش
یک مقام آگاه از پایان عملیات تروریستی که صبح امروز در مجلس شورای اسلامی رخ داد، خبر داد. این منبع آگاه به ایسنا گفت: دقایقی پیش(ساعت ۱۵:۰۰) نیروهای ام...ادامه مطلب»

كشف كودتاي عناصر ضد انقلاب براي براندازي جمهوري اسلامي ايران (1361 ش) ...
rasekhoon.net ۱۳۶۱/۰۱/۲۲ تاریخ
تقویم تاریخ: كشف كودتای عناصر ضد انقلاب برای براندازی جمهوری اسلامی ایران (1361 ش) آیت الله ری شهری رئیس دادگاه انقلاب اسلامی ارتش در اطلاعیه ای از دس...ادامه مطلب»

بازخوانی 30 خرداد 1360؛ چرا پارتیزان‌های خلقی علیه مردم ایران دست به ا...
mashreghnews.ir ۱۳۶۰/۰۳/۳۰ تاریخ
در سه سال اول، مشکلاتی نظیر شورش‌های جدایی‌طلب، کودتا، تظاهرات خیابانی و ... باعث ناامنی در فضای داخلی کشور شده بود. یکی از گروه‌های که تا سال 1360 به...ادامه مطلب»

ترجمه ضمائم برنامه اقدام مشترک(برجام) منتشر شد ...
mehrnews.com ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ اخبار
وزارت امور خارجه شناسهٔ خبر: 2860785 - جمعه ۲۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱ سیاست > سیاست خارجی وزارت امور خارجه سند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به همراه ...ادامه مطلب»


EOF