گیلان و کاروانسرای تی تی

گیلان و کاروانسرای تی تی ...
1host2u.com ۱۳۹۸/۰۲/۲۱ تاریخ

کلیدواژه ها:#1host2u.ir، #آثار_ملی_ایران، #آجر، #استان_گیلان، #انگلیسی، #ایران، #تاریخ، #تی_تی_کاروانسرا، #تیموریان، #حکومت، #حیوانات، #دیلمان، #رشت، #روایت، #رودسر، #زبان_فارسی، #زبان_گیلکی، #زیبایی، #سیاهکل، #شاه، #شمال_ایران، #شهرستان، #شهرستان_رودسر، #صفوی، #طالقان، #غربی، #فارسی، #فضا، #لاهیجان، #معماری، #گیلان، #گیلکی

اگر تا به حال به گیلان سفر کرده اید و به کاروانسرای تی تی نرفته اید حتما از این جای قشنگ و باستانی دیدن کنید چرا که خاطره دوره صفوی برای شما زنده میشود.

“کاروانسرای تی تی” یا “تی تی کاروانسرا” مربوط به دوره صفوی است و در روستای بالارود شهرستان سیاهکل ، واقع شده است. کاروانسرای باستانی تی تی را باید در شهرستان سیاهکل (یکی از شهرهای استان گیلان در شمال ایران) و در مسیر راه کاروانی دیلمان به لاهیجان ، بر سر دوراهی رودخانه باباکوه و میثم ‌رود ببینید. جایی درست در ۱۰ كیلومتری جاده سیاهكل به دیلمان و بر پای تپه ای نسبتا بلند و سرسبز که در گذشته راه اصلی كاروان رو از لاهیجان به دیلمان و طالقان بوده است.

معماری این کاروانسرا آنقدر چشم نواز است که گردشگر ساعتها از دیدن این جای باستانی خسته نمی شود.این معماری از سنگ ساخته شده که شاید اگر تک تک این سنگها زبان گویا داشتند خاطراتی شنیدنی برای نسل امروز داشتند.
کاروانسرای تی تی در شهرستان سیاهکل قرار گرفته است و از جهت های مختلف در ۲۵ کیلومتری شهر لاهیجان و ۷۵ کیلومتری شهر رشت و در سمت راست ساحل شیم رود و محل تلاقی آب شیم رود و بابا کوه قرار گرفته است. کاروانسرای تی تی در سیاهکل در سال ۱۳۷۵ به شماره ی ۱۷۸۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است.
حال سوالی به ذهن هر گردشگر میرسد که چرا نام این کاروانسرا را تی تی نهادند.
دو روایت در تاریخ آمده که در روزگاری ، تی تی خانم که عمه ی یکی از شاهان سلسله ی صفوی بوده است ، تصمیم گرفت که کاروانسرای زیبایی به نام خود در منطقه ی سیاهکل بنا نمایدو روایت دیگرکه این کاروانسرا در زمان حکومت محلی کیایی که در عصر تیموریان بر لاهیجان حکمرانی می کردند ، ساخته شد و بعدها توسط حکومت صفویه نابود شدند و آثار به جا مانده از آنان به نام دوره صفویه به ثبت رسیده است.
کاروانسرای تی تی یعنی کاروانسرای شکوفه زیرا تی تی در زبان گیلکی به معنای شکوفه است و از آن جایی که در زبان گیلکی مانند زبان انگلیسی جای صفت و موصوف بر خلاف زبان فارسی عوض می شود ، بنابراین نام اصلی این کاروانسرا ، تی تی کاروانسرا می باشد.
این بنا از سنگ رودخانه ای وبا آجر و ملات گچ و ساروج ساخته شده است
ورودی بنای این کاروانسرا در ضلع شمالی آن قرار گرفته است پس از گذر از فضای ورودی کاروانسرا فضای هشتی و سپس میانسرا قرار گرفته است.در ضلع شرقی و غربی فضای هشتی این کاروانسرا از طریق فضاهایی که در وسط ان وجود دارد ، به ۲ اتاق با مساحت ۱۷ مترمربع را پیدا خواهید کرد که به اصطلاح به آن فضای میانسرا می گویند. باید ذکر کنیم که مساحت این میانسرا برابر است با ۳۹۸ مترمربع است و در وسط آن نیز حوض کوچکی قرار گرفته است.

در چهار کنج ساختمان کاروانسرای تی تی در سیاهکل اتاق مربع شکلی به مساحت ۱۴ مترمربع قرار گرفته است. پس از این فضا خواهید دید که قبل از ورود به اتاق های این کاروانسرا ، با یک فضای نیم هشت مواجه می شویم.
در جبهه جنوبی بنای این کاروانسرا یک فضای شاه نشین و در دو طرف دیگر آن نیز ۲ اتاق همانند قسمت شمالی کاروانسرا قرار گرفته است. در وسط کاروانسرا حوضی کوچک قرار گرفته است و در چهار کنج آن اتاق مربع شکلی به مساحت ۱۴ متر مربع که محل استراحت کاروانیان و حفاظت آنان از راهزنان و حیوانات وحشی بوده ، قرار گرفته است.
اهمیت کاروانسرای تی تی گوشه ای از اهمیت مسیر عبوری سیاهکل و موقعیت راهبردی این شهر را به آیندگان خود نشان می دهد زیرا در گذشته ، شمال کشورمان یکی از مناطق تولید ابریشم اعلا بوده است که این کالا نیز از این مسیر به بخش های مرکزی ایران فرستاده می شده.
سومین دورهمی گروه هم اندیشی گیلان تحت عنوان اتوبوس همدلی در تاریخ پنجشنبه مورخ 98/2/26 شهرستان رودسر بر گزار میکند.
از کار آفرینان ومبتکران گردشگری فرهنگی هنری کشاورزی اقتصادی و ایده ها و ابتکارات توسعه گردشگری و تبادل تجارب در این زمینه ها دعوت میشود به این جمع بپیوندند.
عزیزانی که تمایل دارند در این دور همی ها ما را همراهی کنند با شماره 09117491587 خانم شمالی تماس بگیرند.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
نگاهی به ” سرزمین گیلان” در اولین سال های قرن نوزدهم...
gaahang.com ۱۳۹۴/۰۷/۲۸ تاریخ
نویسنده: الکساندر چودزکو مترجم: سیروس سهامی چاپ دوم/ ۱۳۸۸٫ نشر فرهنگ ایلیاا ———– بخش پایانی ———— علی صدیقی/ شهروند / عصر...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی شاه صفی یکم ...
1host2u.com 28/01/1629 تاریخ
شاه صفی یکم (زاده ۱۶۱۱ - درگذشته ۱۲ مه ۱۶۴۲) ششمین پادشاه صفوی ایران است که از ۱۰۰۷ تا ۱۰۲۱ خورشیدی، (۱۶۲۹ تا ۱۶۴۲ میلادی یا ۱۰۳۸ تا ۱۰۵۲هجری قمری) به...ادامه مطلب»

آرامگاه کوروش بزرگ بنایی بی‌ زرق و برق ولی محبوب...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۹/۰۴/۰۲ تاریخ
آرامگاه کوروش بزرگ که مقبره کوروش دوم هخامنشی ملقب به کوروش بزرگ یا کوروش کبیر است، بنایی است بی‌پیرایه با معماری منحصربه‌فرد، که در فاصله حدود یک کیل...ادامه مطلب»

تپه‌های هزارساله، چاه فاضلاب شد ...
shahrvand-newspaper.ir ۱۳۹۵/۰۸/۰۳ تاریخ
گزارش «شهروند» از کشف شهر زیرزمینی در دیلمان تپه‌های هزارساله، چاه فاضلاب شد هنوز مجوزی برای حفاری «روستای میکال» صادر نشده است دستکَندها در روستای خر...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی لطفعلی‌خان زند ...
parseed.ir 10/05/1789 تاریخ
لطفعلی‌خان زند (زادهٔ ۱۱۴۸ – درگذشته ۱۱۷۳ شمسی) یا لطفعلی‌شاه زند نهمین و آخرین فرمانروای زند بود که در میان سال‌های ۱۱۶۸ تا ۱۱۷۳ خورشیدی به مدت شش سا...ادامه مطلب»


EOF