حمله به نفتکش‌ها در نزدیکی امارات؛ دو نفتکش عربستان آسیب جدی دیده‌اند

حمله به نفتکش‌ها در نزدیکی امارات؛ دو نفتکش عربستان آسیب جدی دیده‌اند...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۲/۲۳ ارتش

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آرامکو، #اردیبهشت، #امور_خارجه، #ایالات_متحده، #ایران، #تنگه، #تنگه_هرمز، #خبر، #خبرگزاری، #خلیج_فارس، #دریای_عمان، #دریایی، #دولت، #سعودی، #سلامت، #سپاه، #سپاه_پاسداران، #عباس_موسوی، #عربستان، #عربستان_سعودی، #عمان، #فارس، #فجیره، #موسوی، #نظامی، #نفت_خام، #هرمز، #وزارت_امور_خارجه، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_نفت، #پاسداران

نگارش از مسعود سالاری
• به روز شده در: ۱۳/۰۵/۲۰۱۹ - ۰۸:۱۷
خالد فالح ، وزیر نفت عربستان اعلام کرد از چهار نفتکشی که روز یکشنبه در نزدیکی آب‌های امارات عربی متحده در دریای عمان مورد حمله « خرابکارانه » قرار گرفتند ، دو نفتکش متعلق به این کشور بوده است.
آقای فالح اعلام کرد این دو نفتکش روز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت در منطقه‌ای نزدیک به آب‌های سرزمینی امارات عربی متحده هدف « حمله خرابکارانه » قرار گرفته‌اند. خبرگزاری دولتی سعودی روز دوشنبه به نقل از وزیر نفت این کشور گفت یکی از این شناورها در حال عزیمت به بندر رأس‌ ‌تنوره برای بارگیری نفت خام عربستان بوده است. این محموله قرار بود برای تحویل به یکی از مشتریان شرکت نفت آرامکو سعودی در آمریکا بارگیری شود.
وزیر نفت عربستان همچنین گفت که این حملات باعث بروز خسارات مادی و « تخریب جدی » دو نفتکش شده ، اما در جریان آن به کسی آسیب نرسیده و نشتی نفت نیز روی نداده است.
اعلام حمایت عربستان از امارات
به دنبال حملات روز یکشنبه به ۴ نفتکش در نزدیکی بندر فجیره ، وزارت امور خارجه عربستان سعودی با انتشار بیانیه‌ای حمایت خود را از دولت ابوظبی اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری دولتی سعودی در این بیانیه‌ آمده است که حملات اخیر « تهدید خطرناکی را برای امنیت کشتیرانی » ایجاد کرده و بر امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی « تأثیر منفی » می‌گذارد.
روز یکشنبه وزیر امور خارجه امارات از « عملیات خرابکارانه » علیه چهار فروند کشتی نفتکش در نزدیکی آب‌های سرزمینی این کشور در فجیره خبر داده بود. وی بدون اشاره به جزئیات دیگری در مورد ماهیت و عوامل این عملیات گفته بود که به کسی آسیب نرسیده است.
بندر فجیره امارات که در شرق این کشور و بلافاصله بعد از تنگه هرمز قرار دارد ، بزرگ‌ترین مرکز ذخیره نفت در دریای عمان به شمار می‌رود.
https://fa.euronews.com/2019/05/13/iran-called-the-attack-on-oil-tankers-in-oman-sea-alarming
حمله به نفتکش‌ها؛ ایران نسبت به « دسیسه بدخواهان » هشدار داد

* * * سید عباس موسوی ، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه در واکنش به حمله به چند نفتکش در دریای عمان نسبت به « دسیسه بدخواهان » هشدار داد
.
آقای موسوی حوادث روز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت را « نگران‌کننده » و « تاسف‌بار » خواند و همزمان خواهان روشن شدن ابعاد دقیق این حادثه شد.
وی با اشاره به « تاثیر منفی » این حوادث بر سلامت کشتیرانی و امنیت عبور و مرور دریایی نسبت به هرگونه « دسیسه از سوی بدخواهان » جهت « برهم زدن ثبات و امنیت در منطقه » هشدار داد و خواهان هوشیاری کشورهای منطقه نسبت به هرگونه ماجراجویی از سوی عوامل خارجی شد.
به گفته کارشناسان ، خبر حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان در حالی منتشر می‌شود که افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه و تهدیدهای سپاه پاسداران ایران ، احتمال بروز ناامنی برای کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در خلیج فارس و دریای عمان را افزایش داده است.
ایالات متحده آمریکا نیز اخیرا به کشتی‌های تجاری خود نسبت به « حمله احتمالی » مستقیم یا نیابتی ایران هشدار داده بود.
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر از استفاده از تنگه هرمز منع شویم آن را ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۲/۰۲ ارتش
علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز دوشنبه ۲۲ آوریل (۲ اردیبهشت) تهدید کرد در صورتیکه ایران از استفاده از تنگه هرمز ...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

ایران یک کشتی کره جنوبی را توقیف کرد / منابع مطلع: علت توقیف ایجاد آلو...
entekhab.ir ۱۳۹۹/۱۰/۱۵ اخبار
به گزارش «انتخاب»؛ منابع مطلع در گفت‌وگو با تسنیم تاکید کردند که یک کشتی با پرچم کره جنوبی در خلیج فارس توقیف شده است. ایجاد آلودگی زیست محیطی و شیمیا...ادامه مطلب»

اسپانیا و ژاپن در ائتلاف دریایی برای نظارت بر تنگه هرمز شرکت نمی‌کنند ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۵/۱۱ ارتش
بسیاری از متحدان آمریکا در کشاکش تصمیم برای شرکت در ائتلافی دریایی هستند که قرار است جهت تأمین امنیت عبور و مرور در تنگه هرمز تشکیل شود. آمریکا از ۶۰ ...ادامه مطلب»


EOF