کشف یکی از زیستگاه‌های اصلی مرجان‌های فنجانی در خلیج فارس

کشف یکی از زیستگاه‌های اصلی مرجان‌های فنجانی در خلیج فارس ...
isna.ir ۱۳۹۸/۰۲/۲۵ طبیعت

کلیدواژه ها:#Isna.ir، #استرالیا، #اقیانوس_هند، #اندونزی، #ایسنا، #تحقیقاتی، #تنگه، #تنگه_هرمز، #خلیج_عدن، #خلیج_فارس، #دریای_سرخ، #طبیعت، #عدن، #غربی، #فارس، #هرمز، #هند، #وزارت_علوم، #ژاپن، #کاوشگر، #کشف

در پی پنجمین گشت تحقیقاتی کاوشگر خلیج فارس ، یکی از زیستگاه‌های اصلی مرجان‌های منزوی (مرجان فنجانی) در خلیج فارس کشف شد.
به گزارش ایسنا ، دکتر عبدالوهاب مقصودلو ، عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و مجری برنامه علمی پایش سواحل در این خصوص گفت: طی نمونه‌برداری‌های انجام شده در پنجمین گشت کاوشگر خلیج‌فارس که در عمق نزدیک به ۹۰ متری در بخش غربی تنگه هرمز انجام شد ، گونه‌ای از مرجان‌های منزوی به‌نام Cynarina lacrymalis با تراکم بالای ۳۰۰-۲۰۰ عدد در مترمربع در زیستگاه شنی صدفی مشاهده شد که پیشتر در خلیج‌فارس گزارش نشده بود.
وی اظهار کرد: گونه‌های مرجان منزوی متعلق به مرجان‌های سخت هستند که برخلاف آبسنگ‌های مرجانی ، ریف یا صخره تشکیل نداده و زندگی کلونی ندارند.
دکتر مقصودلو با بیان این‌که پراکنش این گونه در منطقه اقیانوس هند – آرام غربی بوده و از محدوده بین کشندی تا زیرکشندی و اعماق ۴۰۰ متر حضور دارد ، تصریح کرد: سوابق این گونه از دریای سرخ و خلیج عدن ، اندونزی ، ژاپن و شرق استرالیا گزارش شده ، اما این اولین گزارش از حضور این گونه در محدوه تنگه هرمز و در تراکم بالا است.
وی با اشاره به این مطلب که وضعیت حفاظت از گونه مشاهده شده بر مبنای رده‌بندی مرکز بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) گونه‌ای نزدیک به تهدید‏ است ، افزود: گونه‌های « نزدیک به تهدید » نیاز به توجه و حفاظت بیشتر در آینده دارند. بنابراین ضروری است ضمن توجه و حفاظت بیشتر در آینده جمعیت آن سالانه بررسی شود ، ضمن این‌که این نوع مرجان دارای طیف تحملی وسیعی نسبت به تغییر شرایط محیطی بوده و از این رو مورد توجه آکواریوم‌داران است.
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم ، قبلاً دو گونه Heterocyathus aequicostatus و Heteropsammia cochlea در تراکم اندک از مناطق بین‌کشندی شمال غرب خلیج فارس و توسط محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی مشاهده و گزارش شده بود.
دبیر رقیه‌السادات حسینی
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

سازمان بنادر: نفتکش سابیتی به تنگه باب المندب رسیده / این نفتکش تا ٩ ر...
entekhab.ir ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ اخبار
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: کشتی سابیتی تا ٩ روز دیگر وارد کشور می‌شود و تعمیرات آن در بندرعباس آغاز خواهد شد. بر اساس اظهارت مدیرعامل سازم...ادامه مطلب»

گفت‌وگو با بازرس خارجی در آسمان! ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۵/۰۳ اخبار
همیشه گردن‌بندی از جنس سنگ کهربا به گردن دارد، از این‌که زنان ایرانی را در حال فعالیت در حوزه صنایع دستی می‌بیند، خوشحال می‌شود و سریع دوربینش را درمی...ادامه مطلب»

فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر از استفاده از تنگه هرمز منع شویم آن را ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۲/۰۲ ارتش
علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز دوشنبه ۲۲ آوریل (۲ اردیبهشت) تهدید کرد در صورتیکه ایران از استفاده از تنگه هرمز ...ادامه مطلب»

آخرین بازماندگان دایناسورها درخلیج فارس/«مالکان زمین» درخطرانقراض ...
mehrnews.com ۱۳۹۵/۰۲/۲۷ طبیعت
شناسهٔ خبر: 3658412 - یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۰ استانها > هرمزگان قشم - «مالکان زمین» یش از ۲۰۰ میلیون سال است که ساکن کره زمین هستند. و انقراض ...ادامه مطلب»


EOF