کشف یکی از زیستگاه‌های اصلی مرجان‌های فنجانی در خلیج فارس

کشف یکی از زیستگاه‌های اصلی مرجان‌های فنجانی در خلیج فارس ...
isna.ir ۱۳۹۸/۰۲/۲۵ طبیعت

کلیدواژه ها:#Isna.ir، #استرالیا، #اقیانوس_هند، #اندونزی، #ایسنا، #تحقیقاتی، #تنگه، #تنگه_هرمز، #خلیج_عدن، #خلیج_فارس، #دریای_سرخ، #طبیعت، #عدن، #غربی، #فارس، #هرمز، #هند، #وزارت_علوم، #ژاپن، #کاوشگر، #کشف

در پی پنجمین گشت تحقیقاتی کاوشگر خلیج فارس ، یکی از زیستگاه‌های اصلی مرجان‌های منزوی (مرجان فنجانی) در خلیج فارس کشف شد.
به گزارش ایسنا ، دکتر عبدالوهاب مقصودلو ، عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و مجری برنامه علمی پایش سواحل در این خصوص گفت: طی نمونه‌برداری‌های انجام شده در پنجمین گشت کاوشگر خلیج‌فارس که در عمق نزدیک به ۹۰ متری در بخش غربی تنگه هرمز انجام شد ، گونه‌ای از مرجان‌های منزوی به‌نام Cynarina lacrymalis با تراکم بالای ۳۰۰-۲۰۰ عدد در مترمربع در زیستگاه شنی صدفی مشاهده شد که پیشتر در خلیج‌فارس گزارش نشده بود.
وی اظهار کرد: گونه‌های مرجان منزوی متعلق به مرجان‌های سخت هستند که برخلاف آبسنگ‌های مرجانی ، ریف یا صخره تشکیل نداده و زندگی کلونی ندارند.
دکتر مقصودلو با بیان این‌که پراکنش این گونه در منطقه اقیانوس هند – آرام غربی بوده و از محدوده بین کشندی تا زیرکشندی و اعماق ۴۰۰ متر حضور دارد ، تصریح کرد: سوابق این گونه از دریای سرخ و خلیج عدن ، اندونزی ، ژاپن و شرق استرالیا گزارش شده ، اما این اولین گزارش از حضور این گونه در محدوه تنگه هرمز و در تراکم بالا است.
وی با اشاره به این مطلب که وضعیت حفاظت از گونه مشاهده شده بر مبنای رده‌بندی مرکز بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) گونه‌ای نزدیک به تهدید‏ است ، افزود: گونه‌های « نزدیک به تهدید » نیاز به توجه و حفاظت بیشتر در آینده دارند. بنابراین ضروری است ضمن توجه و حفاظت بیشتر در آینده جمعیت آن سالانه بررسی شود ، ضمن این‌که این نوع مرجان دارای طیف تحملی وسیعی نسبت به تغییر شرایط محیطی بوده و از این رو مورد توجه آکواریوم‌داران است.
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم ، قبلاً دو گونه Heterocyathus aequicostatus و Heteropsammia cochlea در تراکم اندک از مناطق بین‌کشندی شمال غرب خلیج فارس و توسط محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی مشاهده و گزارش شده بود.
دبیر رقیه‌السادات حسینی
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر از استفاده از تنگه هرمز منع شویم آن را ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۲/۰۲ ارتش
علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز دوشنبه ۲۲ آوریل (۲ اردیبهشت) تهدید کرد در صورتیکه ایران از استفاده از تنگه هرمز ...ادامه مطلب»

سازمان بنادر: نفتکش سابیتی به تنگه باب المندب رسیده / این نفتکش تا ٩ ر...
entekhab.ir ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ اخبار
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: کشتی سابیتی تا ٩ روز دیگر وارد کشور می‌شود و تعمیرات آن در بندرعباس آغاز خواهد شد. بر اساس اظهارت مدیرعامل سازم...ادامه مطلب»

گفت‌وگو با بازرس خارجی در آسمان! ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۵/۰۳ اخبار
همیشه گردن‌بندی از جنس سنگ کهربا به گردن دارد، از این‌که زنان ایرانی را در حال فعالیت در حوزه صنایع دستی می‌بیند، خوشحال می‌شود و سریع دوربینش را درمی...ادامه مطلب»

آلمان برای پیوستن به ائتلاف نظامی آمریکا در تنگه هرمز «تردید» دارد ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۵/۰۹ ارتش
اولاف شولتس، معاون صدراعظم و وزیر دارایی آلمان، روز چهارشنبه ۳۱ ژوئیه درباره درخواست ایالات متحده برای پیوستن این کشور به ائتلاف نظامی در تنگه هرمز بس...ادامه مطلب»


EOF