تعویق راه‌اندازی بازار متشکل ارز؛ کاهش قیمت دلار ادامه دارد

تعویق راه‌اندازی بازار متشکل ارز؛ کاهش قیمت دلار ادامه دارد ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۲/۳۰ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آنلاین، #استانبول، #اقتصاد_ایران، #ایران، #ایسنا، #بازار، #بانک_مرکزی، #بانک_مرکزی_ایران، #تهران، #تومان، #خبر، #خبرگزاری، #دامنه، #دلار، #دوبی، #دولت، #سلیمانیه، #فرهاد، #هرات، #وزیر، #وزیر_اقتصاد، #کشف

با وجود به تعویق افتادن آغاز به کار بازار متشکل ارز ، بهای دلار در بازار آزاد ایران به سیر نزولی خود ادامه داد.
قیمت فروش هر دلار آمریکا در بازار آزاد ایران مطابق روند نزولی یک هفته گذشته خود ، در مبادلات روز یکشنبه به ۱۴ هزار و ۴۵۰ تومان رسید. نرخی که هزار و ۱۵۰ تومان پایین‌تر اوج قیمتی دلار در سال ۱۳۹۸ خورشیدی بود که در آغاز معاملات هفته گذشته بازار تهران ثبت شد.
ادامه کاهش قیمت‌ها در بازار ارز در شرایطی است که بر خلاف وعده فرهاد دژپسند ، وزیر اقتصاد ایران ، بازار متشکل ارز که قرار بود با هدف « کشف قیمت واقعی دلار » از هفته پیش آغاز به کار کند ، به دلایل نامعلومی به تعویق افتاده است.
خبرگزاری ایسنا با تایید این خبر به نقل از رئیس کل بانک مرکزی ایران نوشته است: « نمی توانیم زمانی برای آغاز فعالیت بازار متشکل ارز اعلام کنیم. »
بازار متشکل ارز چیست؟
بازار متشکل ارز در پی برقراری ساز و کاری شبیه معاملات بورس‌های کالایی است. بدین صورت که حجم مشخصی از ارز بر اساس قیمت پایه پیشنهادی در سیستم معاملاتی برخط(آنلاین) بازار متشکل عرضه می‌شود و در مقابل ، خریداران ، سفارش حجم مورد نیاز و قیمت مدنظر خود را ثبت می‌کنند.
در صورت تطبیق حجم و قیمت دو طرف ، معامله تحت نظارت بازار متشکل ارز انجام می‌شود. اما اگر قیمت پیشنهادی خریداران پایین‌تر از بهای مدنظر فروشنده باشد ، یا فروشنده باید قیمت عرضه را کاهش دهد یا خریداران قیمت مدنظرشان را افزایش دهند و یا دو طرف از انجام معامله انصراف دهند.
همچنین در صورتی که حجم ارز متقاضی از حجم عرضه کمتر باشد ولی قیمت مدنظر او با نرخ مدنظر فروشنده همسان باشد ، ابتدا به میزان مورد خواست متقاضی اول ، معامله انجام می‌شود و سپس برای خرید ارز باقیمانده ، سایر متقاضیان با یکدیگر رقابت خواهند کرد.
در واقع نرخ معاملات ارز که بر پایه مبادلات عمده ارز تعیین می‌شود ، اصطلاحا « کشف نرخ » گفته می‌شود.
دولت و بانک مرکزی ایران امیدوارند که با راه‌اندازی بازار متشکل ارز ، تعیین نرخ دلار از بازارهای دوبی ، استانبول ، سلیمانیه و هرات به تهران منتقل شود.
همچنین متولیان این بازار پیش‌بینی می‌کنند که با اعمال دامنه محدود نوسان روزانه نرخ در بازار متشکل ، بتوانند از بروز شوک‌های قیمتی جلوگیری کنند.
مبادلات بانکی فعالان این بازار باید شفاف باشد و خریداران به منظور کاهش ریسک افزایش لغو معاملات ، باید ضمانت‌های بانکی لازم را به مدیران بازار متشکل ارايه کنند.
البته بازیگران اصلی این بازار صرافی‌های رسمی ، بانک‌ها و بانک مرکزی خواهند بود و معامله خُرد در آن ممکن نخواهد بود.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

حذف صفرهای ریال در گفت‌وگو با چهار اقتصاددان؛ جهش تورم یا بازگشت نرخ‌ه...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ اقتصاد
در حالی که دولت ایران تصمیم گرفته است چهار صفر ریال را حذف کند، اکثر اقتصاددانان ایرانی معتقدند این اقدام دردی از اقتصاد ایران دوا نمی‌کند. علی ربیعی،...ادامه مطلب»


EOF