دوهزار هنرمند به ″وضعیت حاکم بر موسیقی ایران″ اعتراض کردند

دوهزار هنرمند به ″وضعیت حاکم بر موسیقی ایران″ اعتراض کردند ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۳/۱۱ هنر

کلیدواژه ها:#Dw.com، #اسلامی، #اعتراض، #اعتراضات، #ایران، #حسین_علیزاده، #خرداد، #دولت، #رافائل، #ساسان، #فاطمی، #فردین، #فرهنگ، #فریدون، #قانونی، #مجلس، #مجلس_شورای_اسلامی، #مدیریتی، #هنر، #وزیر، #چهارشنبه

در ایران نامه اعتراض‌آمیز هنرمندان موسیقی منتشر شده است. اهل موسیقی از "دخالت‌های امنیتی" در کار هنری انتقاد کرده‌اند. نامه را گروه بزرگی از هنرمندان از جمله حسین علیزاده ، فریدون شهبازیان و علی‌اکبر شکارچی امضا کرده‌اند.
دوهزار نفر از هنرمندان عرصه موسیقی در نامه‌ای سرگشاده به وضعیت حاکم بر موسیقی ایران اعتراض کرده‌اند.

این نامه انتقادی در اعتراض به مصوبه اخیر مجلس تدوین شده است. مجلس به تازگی قانونی تصویب کرد که به موجب آن ده درصد از درآمد بلیت‌فروشی کنسرت‌های موسیقی به خزانه دولت تعلق گیرد.
بنا به این نامه ، قانون یادشده به پیشنهاد معاون حقوقی وزیر ارشاد و با وجود مخالفت معاونت هنری و مدیر دفتر موسیقی به تصویب مجلس رسیده و "در طی چند ماه گذشته ، اعتراضات صنفی و بازتاب‌های گسترده‌ای را در میان هنرمندان ، رسانه‌ها و‌انجمن‌ها و محافل هنری کشور" برانگیخته است.
تصویب قانون مزبور در مجلس شورای اسلامی استعفای رییس دفتر موسیقی و دبیر اجرایی و مدیر روابط عمومی جشنواره‌موسیقی فجر را در پی داشت.
نامه هنرمندان موسیقی با عنوان "خطاب به وکیلان و وزیران ایران" روز چهارشنبه گذشته (هشتم خرداد) منتشر شده و رسانه‌های گوناگون در روزهای بعد فرازهایی از آن را منتشر کردند.
در نامه هنرمندان موسیقی به عملکردهای اخیر وزارت ارشاد ، دولت و به طور کلی به شرایط نابسامان مدیریتی و چندگانگی تصمیم‌گیری در حوزه‌موسیقی کشور اعتراض شده است.
در نامه از جمله آمده است: « چرا امروز در هر گوشه‌‌‌ی این سرزمین ، هرکس رأساً خود را مُحق می‌پندارد تا به اختیار خود برای موسیقی تعیین تکلیف نماید؟ آیا هنوز آسیب این تشتت و پراکندگیِ ملوک‌الطوایفی را درنیافته‌اید؟ فرهنگ و هنر کشورمان رو به قهقرا نهاده است. اسفبارتر آنکه آیندگانی که در برساختِ این هنر و فرهنگِ سست و در حال زوال هیچ نقشی نداشتند ، وارثان آن خواهند بود » .

نامه سرگشاده هنرمندان موسیقی خطاب به مسئولان با این عبارت پایان یافته است: « پس از ۴۰ سال باید زمان آن رسیده باشد که به دخالت‌های امنیتی در حوزه‌ هنر ، لغو کنسرت‌ها و اجرای هنرمندانی که نان و جان و آبرویشان وابسته به هنر شریفشان است ، پایان ببخشید. »
بیانیه اعتراضی فعالان عرصه موسیقی به امضای بیش از ۲۰۰۰ نفر هنرمندان موسیقی از سراسر ایران و چهره‌های شاخص موسیقی ایران رسیده است ، که از جمله می‌توان از این نام‌ها یاد کرد: حسین علیزاده ، رافائل میناسکانیان ، علی‌اکبر شکارچی ، ساسان فاطمی ، حمید متبسم ، ابراهیم لطفی ، فردین خلعتبری ، مهدی آذرسینا ، فریدون شهبازیان و...
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

حسن روحانی: به مذاکرات بدبین نیستم/دیدار با اوباما مسئله ای فرعی است/ه...
entekhab.ir ۱۳۹۲/۰۵/۱۸ اخبار
نشست‌ خبری حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور عصر امروز با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در ساختمان شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری آغاز شد. به گزارش سروی...ادامه مطلب»

قطع روابط دیپلماتیک ایران و کانادا...
parseed.ir ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ تاریخ
در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با ۱۷ شهریور ۱۳۹۱، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در ...ادامه مطلب»


EOF