نزار زاکا آزاد شد

نزار زاکا آزاد شد...
entekhab.ir ۱۳۹۸/۰۳/۲۱ اخبار

کلیدواژه ها:#Entekhab.ir، #آزادی، #ارتباط، #ارتباطات، #اسلامی، #اسماعیلی، #الله، #انقلاب، #ایران، #ایرانی، #اینترنت، #بیروت، #تهران، #توسعه_پایدار، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #جهانی، #حزب_الله، #حسن_روحانی، #خبر، #خبرگزاری، #خبرگزاری_فارس، #خرداد، #رئیس‌جمهور_ایران، #روحانی، #سفارت_ایران، #سفارت_ایران_در_بیروت، #شهیندخت_مولاوردی، #عید_فطر، #غلامحسین_اسماعیلی، #فارس، #قانونی، #قوه_قضائیه، #لبنان، #لبنانی، #موافقت، #موسوی، #میشل_عون، #نصرالله، #چهارچوب

بر اساس گزارش رسانه ها ، نزار زاکا ، زندانی لبنانی که به جاسوسی برای آمریکا متهم شده ، آزاد شد. او تحویل مدیر اداره امنیت عمومی ‎لبنان که در تهران حضور دارد شده است.
به گزارش « انتخاب » ، پیشتر خبرگزاری فارس و خبرگزاری صداوسیما به نقل از منابع آگاه خود گزارش داده بودند که نزار زاکا ، شهروند آمریکایی-لبنانی که در سال ۲۰۱۵ به اتهام جاسوسی در ایران دستگیر شده بود ، تا چند ساعت دیگر به حزب الله لبنان تحویل داده خواهد شد.
بر اساس این خبر « تحویل زاکا صرفا بنا به درخواست و میانجیگری سیدحسن نصرالله بوده است و هیچگونه مذاکره‌ای در هیچ سطحی با فرد و دولتی انجام نشده و صرفا بنا بر احترام و منزلت سیدحسن نصرالله برای نظام جمهوری اسلامی ایران این امر صورت پذیرفته است. »
هفته گذشته در روز ۱۴ خرداد ، وزارت خارجه لبنان اعلام کرد که از طریق سفارت ایران در بیروت به آن‌ها اطلاع داده شده است که جمهوری اسلامی ایران با آزادی نزار زاکا موافقت کرده است.
۴ روز بعد ، « دیلی استار » لبنان در خبری به نقل از « یک منبع » ادعا کرده که « نزار زاکا » تا دو روز دیگر وارد بیروت می‌شود.
یک روز بعد در ۱۹ خرداد ، غلامحسین اسماعیلی ، سخنگوی قوه قضائیه گفت که نزار زاکا در میان افراد عفو شده از سوی رهبر معظم انقلاب قرار ندارد.
اسماعیلی گفت: « در لیست عفوشدگان رهبری برای عید فطر اسم ایشان ارسال نشده است؛ البته اخیرا خود نزار زاکا تقاضای آزادی مشروط کرده و تقاضایی هم از سوی رئیس جمهور لبنان در ارتباط با مساعدت در مورد این محکوم واصل شده که این تقاضا و بررسی‌های قضائی در چهارچوب ضوابط و مقررات قانونی انجام می‌شود و اگر چنانچه بررسی‌های قضائی منتهی به نتیجه شد ، آن را اطلاع‌رسانی می‌کنیم. »
امروز ۲۰ خرداد ، موسوی ، سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که برخی از رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که در مقابل آزادی نزار زکا جاسوس آمریکایی که تبعه لبنان است قرار است چندین زندانی ایرانی آزاد شوند و مبادله‌ای در این زمینه صورت بگیرد ، گفت: من در خصوص مسائل امنیتی اظهارنظری نمی‌کنم و اجازه دهید که مقامات ذی ربط در این ارتباط اظهارنظر کنند.
در همین روز ، روزنامه « الجمهوریه » لبنان گزارش داد ، « میشل عون » ، رئیس جمهور این کشور اعلام کرده است: « از زمانی که نزار در تهران بازداشت شد ، نامه‌ها و درخواست‌هایی [برای کمک به آزادی وی]دریافت کردم. با خانواده وی نیز دیدار داشتم و مذاکرات ناموفقی که برای تبادل انجام شد ، دنبال می‌کردم. زمانی که دریافتم مسأله وی نباید طول بکشد دست به کار شدم » .
عون توضیح داد: نزار قبل از اینکه آمریکایی باشد ، لبنانی است و نباید تنهایش گذاشت. نزد رئیس‌جمهور ایران حسن روحانی (برای آزادی وی) پادرمیانی کردم و وی [با درخواست من برای پیگیری موضوع] موافقت کرد. « عباس ابراهیم » مدیرکل امنیت عمومی را مأمور کردم تا هر آنچه لازم است در این باره انجام دهد ، وی مرد این مأموریت‌هاست » .
نزار زاکا ، سرپرستی یک نهاد غیرانتفایی را بر عهده دارد که در زمینه آزادی اینترنت و ارتباطات فعالیت می‌کند. او که گرین کارت آمریکا را هم دارد به دعوت شهیندخت مولاوردی ، معاون وقت رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در سال ۱۳۹۴ به منظور شرکت در دومین نمایشگاه و همایش بین‌المللی نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار ، به تهران سفر کرده بود و همانجا دستگیر شد.
زاکا همچنین در زمان دستگیری نایب رئیس اتحادیه جهانی فناوری اطلاعات « WITSA » بود.
---بر اساس گزارش رسانه ها ، نزار زاکا ، زندانی لبنانی که به جاسوسی برای آمریکا متهم شده ، آزاد شد. او تحویل مدیر اداره امنیت عمومی ‎لبنان که در تهران حضور دارد شده است. ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

نزار زکا پس از آزادی و خروج از ایران: بازداشت من «آدم ربایی» بود ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ سیاست
نزار زکا شهروند لبنانی و مقیم آمریکا پس از گذراندن بیش از چهار سال حبس در ایران روز سه شنبه آزاد شد و ایران را ترک کرد. او با پروازی به همراه ژنرال عب...ادامه مطلب»

جهان نيوز - روحانی: ملت ایران را نمی‌توان به تسلیم واداشت/ هرکس پاسخ م...
jahannews.com ۱۳۹۲/۰۵/۱۶ اخبار
به گزارش جهان به نقل از تسنیم، مراسم تحلیف حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد. ۶۰ هیئت خارجی در این مراسم تحلیف ...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

قطع روابط دیپلماتیک ایران و کانادا...
parseed.ir ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ تاریخ
در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با ۱۷ شهریور ۱۳۹۱، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در ...ادامه مطلب»


EOF