دادگاهی در آلمان ممنوعیت پرواز ماهان‌ایر را تائید کرد

دادگاهی در آلمان ممنوعیت پرواز ماهان‌ایر را تائید کرد ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۳/۲۶ خودرو

کلیدواژه ها:#Dw.com، #آلمان، #اتحادیه_اروپا، #اروپا، #اروپایی، #اسلامی، #ایالات_متحده، #ایران، #ایرانی، #ایرانی‌تبار، #بهمن، #تجهیزات، #تحریم، #ترامپ، #جمهوری_اسلامی، #حمایت_ایران، #خبرگزاری، #خرداد، #دانمارک، #دولت، #سرباز، #سوریه، #سپاه، #سپاه_پاسداران، #سپتامبر، #فرانسه، #فرود، #قتل، #لبنان، #مونیخ، #نظامی، #هایکو_ماس، #هلند، #هواپیمایی، #واشنگتن، #وزیر، #وزیر_خارجه، #پاسداران، #ژانویه

دادگاه شهر لونه‌بورگ شکایت ماهان‌ایر علیه ممنوعیت نشستن و برخاستن هواپیماهای این شرکت در آلمان را ناوارد دانست. مجوز استفاده هواپیماهای ماهان‌ایر از فرودگاه‌های آلمان از ماه ژانویه لغو شده است.
شکایت شرکت ماهان‌ایر علیه لغو مجوز استفاده هواپیماهای این شرکت از فرودگاه‌های آلمان بی‌نتیجه ماند و دادگاه رسیدگی کننده به این پرونده در شهر لونه‌بورگ اعمال این ممنوعیت را موجه اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری آلمان حکم دادگاه روز گذشته (جمعه ۲۴ خرداد/ ۱۴ ژوئن) صادر شده است. بر پایه این حکم رعایت "منافع عمومی سیاسی" آلمان ، لغو یا تعلیق مجوز پرواز هواپیماها در این کشور را توجیه می‌کند.
اداره فدرال هوانوردی آلمان ۲۱ ژانویه سال جاری به دلیل آنچه نگرانی‌های امنیتی و سیاسی خوانده شده ، حکم ممنوعیت فرود و برخاستن هواپیماهای شرکت ماهان‌ایر از فرودگاه‌های این کشور را صادر کرد.
ماهان‌ایر به عنوان دومین شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۱ به اتهام همکاری با سپاه پاسداران در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفت.
آمریکا در سال‌های گذشته بارها ماهان‌ایر را به انتقال افراد و تجهیزات نظامی برای شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان و دیگر گروه‌های مورد حمایت ایران در سوریه متهم کرده است.
ممنوعیت سابقه‌دار علیه ماهان‌ایر
پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان‌ایر به کشورهای اروپایی در سپتامبر ۲۰۰۷ نیز به دلیل "عدم رعایت استانداردهای ایمنی اتحادیه اروپا" برای حدود یک سال ممنوع شده بود.
شرکت ماهان‌ایر که پیشتر هفته‌ای یک پرواز به مونیخ و یکی به دوسلدورف داشته در شکایت خود مدعی شده که ممنوعیت پرواز هواپیماهای این شرکت به فرودگاه‌های این دو شهر باید دارای زمان‌بندی مشخص می‌بود. دادگاه این ایراد را وارد ندانسته است.
مطابق گزارش‌ها دولت دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری آمریکا پس از اعلام خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ، متحدان اروپایی خود را برای همراهی با واشنگتن ، از جمله تحریم ماهان‌ایر ، تحت فشار قرار داده است.
فشار آمریکا و حکم قطعی دادگاه
ظاهرا این فشارها در تصمیم دولت آلمان برای لغو مجوز پرواز هواپیماهای ماهان به این کشور بی‌تاثیر نبوده است. هایکو ماس ، وزیر خارجه آلمان اول بهمن علت این اقدام را حمل اسلحه و سرباز به مناطق جنگی در سوریه توسط ماهان‌ایر عنوان کرد و این تصمیم را ضروری خواند.
بیژن جیرسرایی ، سخنگوی ایرانی‌تبار روابط خارجی فراکسیون دموکرات‌های آزاد آلمان (FDP) همان زمان در مصاحبه با دویچه‌وله گفته بود که تصمیم آلمان برای لغو مجوز پرواز ماهان‌ایر پس از فشارهای دولت آمریکا اتخاذ شده است.
آلمان و شمار دیگری از کشورهای اروپایی نظیر فرانسه یکی دیگر از علت‌های تحریم ماهان‌ایر و برخی دیگر از شرکت‌های ایرانی را فعالیت‌های ماموران امنیتی جمهوری اسلامی در اروپا عنوان می‌کنند که گفته می‌شود به احتمال بسیار زیاد در قتل دو نفر از مخالفان رژیم در هلند و برنامه‌ریزی برای انفجارهایی در فرانسه و دانمارک دست داشته‌اند.
حکم دادگاه لونه‌بورگ در مورد موجه بودن ممنوعیت استفاده هواپیماهای ماهان‌ایر از فرودگاه‌های آلمان قطعی است و قابل تجدید نظرخواهی نیست. پیش از این دادگاه بدوی شهر برانشوایگ شکایت ماهان‌ایر را با این استدلال که شواهد کافی در مورد دست داشتن این شرکت در انتقال افراد و تجهیزات به مناطق جنگی و دخالت ایران در برخی عملیات تروریستی در اروپا وجود دارد ، رد کرده بود.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

قطع روابط دیپلماتیک ایران و کانادا...
parseed.ir ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ تاریخ
در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با ۱۷ شهریور ۱۳۹۱، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در ...ادامه مطلب»

دولت آلمان مجوز پرواز "ماهان ایر" را لغو کرد ...
dw.com ۱۳۹۷/۱۱/۰۲ اخبار
دولت آلمان به دلیل "نگرانی‌های امنیتی و جاسوسی" مجوز پرواز شرکت هواپیمایی "ماهان ایر" را لغو کرد. دلیل این تصمیم ظن سوءاستفاده از هواپیماهای این شرکت ...ادامه مطلب»

اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا ...
iranmatlab.ir ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ اخبار
اخبار سیاست خارجی - اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا هیلاری کلینتون که ظاهرا برای انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016 آماده می‌شود ضمن دفاع از ع...ادامه مطلب»

آلمان: مسئول راه نیفتادن سامانه اینستکس خود ایران است ...
p.dw.com ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ سیاست
وزارت خارجه آلمان می‌گوید علت راه نیفتادن سازوکار حمایت از مبادلات تجاری و مالی با جمهوری اسلامی به تهران مربوط است. ایران کم‌کاری کشورهای اروپایی برا...ادامه مطلب»


EOF