آخرین طرح اروپا برای نجات برجام

آخرین طرح اروپا برای نجات برجام ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۳/۲۹ سیاست

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آلمان، #آژانس_بین‌المللی_انرژی_اتمی، #اتحادیه_اروپا، #اراک، #اروپا، #اروپایی، #اعتراض، #ایران، #ایرانی، #اینستکس، #برایان_هوک، #برجام، #بروکسل، #بریتانیا، #تهران، #حسن_روحانی، #خاورمیانه، #خبر، #رئیس_سیاست_خارجی، #روحانی، #روسیه، #رویترز، #سازمان_انرژی_اتمی، #سازمان_انرژی_اتمی_ایران، #سیاست، #سیاست_خارجی، #فرانسه، #محور، #پاریس، #چهارشنبه، #چین، #کشورهای_عضو، #کمیسیون_مشترک، #کندی

آلمان ، فرانسه و بریتانیا در نظر دارند تا پیش از رسیدن به پایان مسیر دیپلماتیکی که از ۱۵ سال پیش آغاز شده ، آخرین طرح خود را برای وادار کردن ایران به ادامه حضور در توافق هسته‌ای حاصل شده در سال ۲۰۱۵ میلادی ، به اجرا بگذارند.
همزمان با افزایش تنش میان ایران و آمریکا در خاورمیانه ، سازمان انرژی اتمی ایران روز دو‌شنبه اعلام کرد که این کشور در ادامه برنامه خود برای کاهش تعهداتش در چارچوب برجام تا ۶ تیر (۸ روز دیگر) از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند. در همین حال بهروز کمالوندی ، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران ، روز چهارشنبه اعلام کرد که مهلت دو ماهه به اروپایی ها برای نجات برجام قابل تمدید نیست.
در واکنش به این تصمیم ایران ، سران اتحادیه اروپا از جمله آلمان و فرانسه این کشور را به خویشتن‌داری بیشتر دعوت کرده‌اند ، هر چند که همزمان هشدار داده‌اند که در صورت خروج از برجام ، ایران مشمول تحریم‌ها و سخت‌گیری‌های این اتحادیه خواهد شد.
با این وجود ، آلمان ، فرانسه و بریتانیا معتقدند که همچنان با تقویت مناسبات دیپلمایتک و مذاکره با مقام‌های ایرانی امکان نجات توافق هسته‌ای و وادار کردن این کشور به پایبندی به مفاد برجام وجود دارد.
بر همین اساس ، مقام‌های ارشد سیاسی این سه کشور روز پنج‌شنبه و حول محور نجات توافق هسته‌ای با ایران مذاکرات خود را با همتایانشان از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل آغاز خواهند کرد.
همچنین به گفته برخی دیپلمات‌های اروپایی ، مقام‌های ارشد سیاسی سه کشور ارشد اتحادیه قصد دارند در روز ۲۷ ماه ژوئن که با پایان مهلت تعیین شده از سوی ایران برای پایبندی به برجام ، مصادف است با برایان هوک ، رئیس « گروه اقدام ایران » در وزارت خارجه آمریکا در پاریس دیدار کنند.
در همین حال ، اروپا گزینه دیدار وزارء خارجه آلمان ، فرانسه و بریتانیا از تهران و مذاکره در خصوص توافق هسته‌ای را نیز در دست بررسی دارد.
سه دیپلمات اتحادیه اروپا نیز به رویترز خبر داده‌اند که احتمال دارد جلسه کمیسیون مشترک برجام که پس از خروج آمریکا از آن با حضور ایران ، روسیه ، چین ، آلمان ، فرانسه و بریتانیا همچنان فعال است ، طی دو هفته آینده بار دیگر برگزار شود.
با این وجود ، ایران بارها اعلام کرده که اروپا پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور ، تلاش کافی برای نجات برجام نکرده است. مقام‌های ایرانی از اروپا انتظار دارند ، خرید نفت از این کشور را آغاز کنند و معاملات تجاری فیمابین را از طریق فعال‌سازی کانال مالی اینستکس برقرار کنند.
حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران ۸ ماه مه گذشته در اعتراض به اقدام آمریكا در خروج از توافق هسته‌ای و آن چه که کندی اروپا در عمل به تعهداتش عنوان شد ، دو گام اعتراضی ایران شامل « توقف فروش اورانیوم غنی‌سازی شده و آب‌سنگین برای ۶۰ روز » را به اعضای برجام اعلام كرد.
آقای روحانی تاکید کرده بود که اگر اروپایی‌ها در این مدت به جبران بپردازند ایران نیز به شرایط قبل بازمی‌گردد؛ در غیر این صورت ، ۲ اقدام دیگر را در پیش خواهد گرفت. اقدا‌هایی که سازمان انرژی اتمی ایران ، افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم و فعالسازی راکتور آب سنگین اراک عنوان کرده است.
مقام‌های ایرانی طی روزهای اخیر نیز بارها اعلام کرده‌اند که حفظ یکجانبه برجام دیگر ممکن نیست.
با این وجود ، اروپا امیدوار است که ایران همچنان قصد خروج از برجام را نداشته باشد و آن چنان که فدریکا موگرینی ، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اعلام کرده ، معیار اصلی این اتحادیه برای پذیرش ادعای خروج از برجام ، گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که همواره پایبندی ایران به تعهداتش را تائید کرده است.
گزارش آتی آژانس در مورد عملکرد هسته‌ای ایران در پایان ماه اوت منتشر خواهد شد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

هلگا اشمید: اینستکس عملیاتی شد، اولین تراکنش مالی در حال انجام است ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۴/۰۸ اخبار
هلگا اشمیت، دیپلمات آلمانی و معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در شهر وین، در پیامی ...ادامه مطلب»

ترجمه ضمائم برنامه اقدام مشترک(برجام) منتشر شد ...
mehrnews.com ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ اخبار
وزارت امور خارجه شناسهٔ خبر: 2860785 - جمعه ۲۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱ سیاست > سیاست خارجی وزارت امور خارجه سند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به همراه ...ادامه مطلب»


EOF