ظریف خطاب به بریتانیا: فورا به توقیف نفت‌کش حامل نفت ایران پایان دهید

ظریف خطاب به بریتانیا: فورا به توقیف نفت‌کش حامل نفت ایران پایان دهید ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۴/۱۷ اخبار

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #اتحادیه_اروپا، #اروپا، #اعتراض، #امور_خارجه، #ایران، #بریتانیا، #تحریم، #تفنگداران، #تفنگداران_دریایی، #جبل‌الطارق، #جواد_ظریف، #دادگاه_عالی، #دریایی، #سوئدی، #سوریه، #عباس_عراقچی، #نتانیاهو، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_امور_خارجه_ایران

محمد جواد ظریف ، از بریتانیا خواست که فورا به توقیف نفت‌کش حامل نفت ایران پایان دهد.
یک ابرنفتکش که از ایران حرکت کرده بود ، چهارم ژوئیه (۱۳ تیر) از سوی تفنگداران دریایی بریتانیا و مقامات جبل الطارق توقیف شد.
وزیر امور خارجه ایران ، امروز هشتم ژوئیه (۱۷ تیر) در دو توئیت به توقیف این نفت‌کش اعتراض کرد: « ایران نه عضو اتحادیه اروپاست و نه مشمول تحریم نفتی اروپا می‌شود. تا جایی‌که می‌دانم اتحادیه اروپا ضد فرا سرزمین گرایی بود. »
مقامات بریتانیایی مستقر در جبل‌الطارق همزمان با توقیف نفت‌کش ایران ، اعلام کرده‌ بودند که دلایل کافی در دست داشته‌اند تا براساس تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه ، کشتی « گریس۱ » را متوقف کنند؛ آن‌ها معتقدند که مقصد نهایی این نفتکش سوریه بوده است. اما روز گذشته عباس عراقچی ، معاون وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که برخلاف ادعای بریتانیا مقصد نفتکش توقیف شده ایران ، کشور سوریه نبوده است.
دادگاه عالی جبل الطارق توقیف این ابرنفتکش را تا روز ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) تمدید کرده است.
ظریف در ادامه توئیت خود نوشت: « توقیف نفت‌کش حامل نفت ایران که از طرف « گروه بی » انجام شد ، دزدی دریایی و یک بدعت خطرناک است و باید فورا پایان یابد. »
« گروه بی » اصطلاحی است که نخستین بار اواخر آوریل با اوج گرفتن تنش‌ها بین ایران و آمریکا از سوی ظریف مطرح شد. وی بولتون ، بن‌سلمان ، بن‌زاید ، بنیامین نتانیاهو (معروف به بی بی) را اعضای گروه بی می‌خواند.
وزیر امور خارجه ایران در دومین توئیت امروز خود ، اقدام به بازنشر توئیت کارل بیلت دیپلمات سوئدی کرد و یک کلمه در توضیح این توئیت نوشت: « دقیقا » .
آقای بیلت در توئیت خود نوشته بود: « مشروعیت اقدام بریتانیا برای توقیف نفتکش حامل نفت ایران که به سوریه می‌رفت جای سوال دارد. برخی آن را مرتبط با تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه عنوان می‌کنند اما ایران عضو اتحادیه اروپا نیست. اتحادیه اروپا تحریم‌های خود را به دیگران تحمیل نمی‌کند. این کاری است که آمریکا انجام می‌دهد. »
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

کمپین حمایت از اعطای جایزه صلح نوبل برای ظریف...
nazarnews.com ۱۳۹۴/۰۵/۳۱ سیاست
نشان نوبل به مرد صلح سال اعطا شود، کسي که ثابت کرد به جاي جنگ و تهديد مي توان با مذاکره، صلح را برقرار کرد . http://www.nazarnews.com/47817 تلاش فعال...ادامه مطلب»

قطع روابط دیپلماتیک ایران و کانادا...
parseed.ir ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ تاریخ
در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با ۱۷ شهریور ۱۳۹۱، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در ...ادامه مطلب»

72 ساعت نفس‌گیر هسته‌ای...
donya-e-eqtesad.com ۱۳۹۲/۰۸/۱۹ سیاست
دنياي اقتصاد- در شرایطی که وزرای خارجه پنج کشور از 6 کشور مذاکره‌کننده با ایران –به جز چین- راهی ژنو شده بودند تا گفت و گوهای هسته‌ای با ایران را نها...ادامه مطلب»


EOF