سخنی با‌مسؤولانی که باواقعیت‌های جدید بیگانه‌اند به چه حقی مردم ایران را از «بیت کوین» محروم می کنید؟!

سخنی با‌مسؤولانی که باواقعیت‌های جدید بیگانه‌اند به چه حقی مردم ایران را از «بیت کوین» محروم می کنید؟! ...
asriran.com ۱۳۹۸/۰۴/۲۵ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #ارز_دیجیتال، #اروپا، #ایران، #ایران_ممنوع، #ایرانی، #بازار، #بانک_مرکزی، #بیت_کوین، #بیت‌کوین، #دلار، #دولت، #عصر_ایران، #غیرقانونی، #قاچاق_کالا_و_ارز، #مردم، #مردم_ایران، #ژاپن، #کانادا، #یارانه

فقط در 24 ساعت گذشته 81 میلیارد و 22 میلیون دلار ارز دیجیتال در سراسر جهان معامله شده است.
عصر ایران - رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفته است: تولید بیت کوین در ایران غیرقانونی است و مشاهده شود به صورت جدی برخورد می کنیم.
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی هم با بیان اینکه موضوع تولید بیت‌کوین به دولت محول شده است ، گفته که خرید و فروش بیت کوین در ایران ممنوع است و مردم نباید وارد این حوزه شوند.
این ها ، نمونه ای است از خروارها اظهار نظر مسؤولان ایرانی درباره ارزهای دیجیتال؛ گو این که هنوز متوجه نشده اند ارز دیجیتال یک "واقعیت مسلم و جدی" در جهان امروز و مناسبات تجاری آن است.
درست در همان ساعاتی که مسؤولان ایرانی درباره ارزهای دیجتال امر و نهی می کردند ، دنیا بی توجه به این حرف های بی پشتوانه در حال تبادلات مالی خود با ارزهای دیجیتال بود کما این که درست در همین لحظه ای که شما در حال خواندن این مطلب هستید ، « خرید و فروش ارز دیجیتال » و « خرید و فروش با ارز دیجیتال » در جریان است.
فقط در 24 ساعت گذشته 81 میلیارد و 22 میلیون دلار ارز دیجیتال در سراسر جهان معامله شده که بیش از 64 درصد آن متعلق به بیت کوین بوده است. آن وقت بی توجه به این اتفاقات بزرگ و واقعی ، در کشور ما هنوز دارند درباره این که چگونه مردم را از این واقعیت اقتصادی محروم کنند ، نقشه می کشند!

مسؤولان ما در حالی که بدون داشتن دانش کافی درباره ارزهای دیجیتال ، در اندیشه ایجاد محدودیت هستند که دنیا در حال گسترش استفاده از دستگاه های خودپرداز ارزهای دیجیتال است و شما می توانید ارزهای دیجیتال خود را در این دستگاه ها به صورت پول رایج کشور میزبان دستگاه دریافت کنید. طبق آخرین آمار ، آمریکا و کانادا به تنهایی 74 درصد دستگاه های خودپرداز ارز دیجیتال دنیا را در اختیار دارند و بعد از آن اروپا 22 درصد در رتبه دوم است.
همچنین بسیاری از فروشگاه ها - اعم از فروشگاه های خیابانی و اینترنتی - در سراسر جهان ، کالا و خدمات خود را با ارزهای دیجیتال می فروشند و شرکت های متعددی در دنیا برای عرضه محصولات خود پذیرای ارزهای دیجتال هستند. به عنوان مثال فروشگاه های زنجیره ای Bic Camera در ژاپن زمینه فروش محصولات خود با بیت کوین را فراهم کرده اند و هر فرد می تواند تا معادل 100 هزار ین ژاپن از این فروشگاه با بیت کوین خریداری کند.

در این میان محروم کردن مردم ایران از استخراج و خرید و فروش ارزهای دیجیتال واقعاً چه معنایی دارد؟! حتی استناد به قیمت برق نیز در یک دید کلان و بلند مدت منطقی به نظر نمی رسد. بازار ارز دیجیتال در سال های اخیر برغم افت و خیزهای مکرر ، در مجموع صعودی بوده است. به عنوان مثال بیت کوین در 17 می 2010 تنها 0.003 دلار قیمت داشته است ولی امروز هر بیت کوین بیش از 12 هزار دلار خرید و فروش می شود.
بنابراین سود این بازار می تواند به حدی بالا باشد که اساساً قیمت برق در آن گم است و ارزآوری کلانی که می تواند برای کشور داشته باشد ، به مراتب بالاتر از یارانه برق است.
استخراج کننده بیت کوین ، در واقع محصولی را تولید می کند که در بازار امروز دنیا ، هر واحد آن 12 هزار دلار می ارزد و پیش بینی می شود قیمت آن تا یکی تا دو سال آینده 100 هزار دلار - و بلکه بیشتر - را نیز رد کند (هر چند که مانند هر بازار دیگری در دنیا کاهش قیمت نیز متصور است ولی در دراز مدت عمده کارشناسان افزایش قیمت آن را پیش بینی می کنند).
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

سخنگوی دولت: اقدامات عربستان سعودی نمی تواند اجرای برجام را مخدوش کند...
dolat.ir ۱۳۹۴/۱۰/۱۵ اخبار
سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود به صورت مفصل دیدگاه های دولت جمهوری اسلامی ایران درباره حوادث اخیر سفارت عربستان و قطع رابطه این کشور با ایران را ت...ادامه مطلب»

حذف صفرهای ریال در گفت‌وگو با چهار اقتصاددان؛ جهش تورم یا بازگشت نرخ‌ه...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ اقتصاد
در حالی که دولت ایران تصمیم گرفته است چهار صفر ریال را حذف کند، اکثر اقتصاددانان ایرانی معتقدند این اقدام دردی از اقتصاد ایران دوا نمی‌کند. علی ربیعی،...ادامه مطلب»


EOF