معامله ۱۰ میلیون دلاری ایران و عربستان برای آزادی یک نفت‌کش

معامله ۱۰ میلیون دلاری ایران و عربستان برای آزادی یک نفت‌کش ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۴/۳۱ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آزادی، #اردیبهشت، #اروپا، #اسلامی، #ایران، #ایران_و_عربستان، #ایرانی، #بندر_عسلویه، #تیرماه، #جمهوری_اسلامی، #حافظ، #خبر، #خبرگزاری، #خبرگزاری_مهر، #خلیج_فارس، #دریانوردی، #دریای_سرخ، #دلار، #سازمان_بنادر_و_دریانوردی، #سازمان_ملل، #سازمان_ملل_متحد، #سعودی، #سوئز، #سوئیس، #سوریه، #شرکت_ملی_نفتکش_ایران، #شرکت_ملی_نفت‌کش_ایران، #عربستان، #عربستان_سعودی، #عسلویه، #عمان، #فارس، #فروردین، #لندن، #محیط_زیست، #ملل_متحد، #نفت_خام، #چراغ، #کانال_سوئز

نفت‌کش حادثه دیده ایرانی ، هپینس۱(Happiness 1) که حامل محموله نفتی به ارزش تقریبی ۵۵ میلیون دلار بود ، با پرداخت هزینه‌ بیش از ۱۰ میلیون دلار از سوی ایران به عربستان سعودی پس از ۸۰ روز توقف ، عازم خلیج فارس شد.
آغاز ماموریت
نفت‌کش « هپینس۱ » که فروردین ماه گذشته پس از بارگیری نفت در بندر عسلویه ، عازم کانال سوئز شده بود ، صبح روز سه‌شنبه ۱۰ام اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ ، حدود ساعت ۸:۳۵ صبح به وقت ایران ، « هپینس۱ » به عنوان عضو ناوگان شرکت ملی نفت‌کش ایران در دریای سرخ دچار سانحه می‌شود.
پایگاه « Tanker Trackers » که تردد نفتکش‌ها در آب‌های جهان را رصد می‌کند ، به نقل از یک مقام بازنشسته در شرکت ملی نفت‌کش ایران احتمال برخورد موشک به پاشنه این کشتی را مطرح کرد و مدعی شد که « هپینس۱ » در حال انجام ماموریت انتقال نفت به سوریه دچار نشت نفت شده است.
در نهایت این سوپر تانکر ۳۰۰ هزار تنی ایرانی با ۲۶ خدمه شامل ۲۴ ایرانی و دو بنگلادشی در ۷۰ کیلومتری جنوب بندر جده عربستان سعودی متوقف شد. سوپر تانکری که محموله آن بنا بر تایید منابع مختلف خبری بین یک تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام برآورد شده است.
دو روز بعد ، شرکت ملی نفتکش ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که یکی از کشتی‌های ناوگان این شرکت که در دریای سرخ به سمت کانال سوئز درحرکت بوده ، به علت آب‌گرفتگی موتورخانه به‌ناچار از ادامه‌ی مسیر بازماند.
سازمان بنادر و دریانوردی ایران هم تایید کرد که بر اثر وقوع سانحه‌ای ، آب وارد موتورخانه این کشتی شده و موتور آن از کار افتاده است. این سازمان بدون اشاره به علت وقوع این سانحه تاکید کرد که مقصد محموله « هپینس۱ » اروپا بوده است.
نفت‌کش دیگری به نام ثابتی (Sabeti) که هپینس۱ را دنبال می‌کرده خدمه آن را نجات می‌دهد و بنا بر اعلام شرکت ملی نفت‌کش ایران ، با هدایت کمیته‌ی اضطرار این شرکت و تدابیر لازم از سوی پرسنل نفتکش سانحه دیده ، نفت‌کش در وضعیت باثبات قرار می‌گیرد.
استمداد از عربستان
با این وجود ، خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (SPA) روز پنج‌شنبه ۱۲ام اردیبهشت (۲ ماه مه) به نقل از سخنگوی رسمی نیروهای گارد ساحلی این کشور از دریافت درخواست کمک به نفت‌کش حادثه دیده « هپینس۱ » به دلیل خرابی موتور و دشواری کنترل آن خبر داد.
به گفته مقام‌های عربستانی ، ایران درخواست کمک خود را از سوی دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد ارائه کرده بود.
سپس شناورهای امدادی عربستان با نظارت اداره محیط زیست این کشور به محل توقف نفت‌کش ایرانی اعزام و هپینس۱ به نزدیک‌ترین بندر ایمن یعنی جده منتقل می‌شود.
پس از انجام اقدام‌های فوری برای جلوگیری از غرق‌شدن هپینس۱ ، با پذیرش هزینه‌های مترتب از سوی شرکت ملی نفتکش ایران ، تعمیرات اساسی آن آغاز و آب انباشت شده در موتورخانه هپینس۱ آن تخلیه می‌شود.
بیشتر بخوانید:نفتکش هپینس-۱ با چراغ سبز عربستان راهی ایران شد
به گفته مقام‌های ایرانی ، در جریان تعمیر این نفت‌کش که تا اوایل خردادماه گذشته به طول انجامید ، عربستان در انتقال لوازم یدکی مورد نیاز و بسته‌های مواد غذایی برای خدمه نفت‌کش همکاری کرده است.
بروز اختلاف مالی
با این وجود ، عربستان پیش از صدور اجازه ترک هپینس۱ برای هر روز نگهداری آن ۲۰۰ هزار دلار از شرکت ملی نفتکش ایران مطالبه می‌کند. رقمی که مجموع آن تا اوایل تیرماه گذشته به ۱۰ میلیون دلار می‌رسد.
این در حالی است که ایران پیشاپیش دو یدک‌کش برای بازگرداندن هپینس۱ به بندر جده اعزام کرده بود ، یدک‌کش‌هایی که هزینه توقف روزانه آنها به ۳۰ هزار دلار می‌رسید.
ایران همچنین با بحرانی شدن شرایط خدمه گرفتار و افزایش نگرانی‌ها نسبت به تبعات زیست محیطی توقف بیشتر هپینس۱ در جده ، از عمان و سوئیس به عنوان حافظ منافع عربستان برای آغاز رایزنی‌های دیپلماتیک کمک می‌خواهد.
پس از پرداخت ۱۰ میلیون دلار مورد مطالبه عربستان از سوی ایران ، این کشور برای صدور مجوز ترخیص هپینس۱ مسئله تائیدیه‌های بین‌المللی را مطرح می‌کند.
نزدیک به یک هفته پیش ایران از عملکرد عربستان در جریان برگزاری اجلاس سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) در لندن انتقاد و بیانیه‌ای علیه این کشور قرائت می‌کند. سرانجام با میانجی‌گری سفارت عربستان در لندن و انجمن بین‌المللی صنفی دریانوردان (ITF) اجازه خروج هپینس۱ پس از ۸۰ روز توقف در بندر جده صادر می‌شود و نفت‌کش ایرانی ۶:۱۵ روز شنبه با کمک یدک‌کش‌های عربستان بندر جده را ترک می‌کند و به یدک‌کش‌های ایرانی تحویل داده می‌شود.
سازمان بنادر و دریانوردی ایران پیش‌بینی کرده که با توجه به سرعت پایین حمل هپینس۱ توسط یدک‌کش‌های ایرانی ، این نفتکش تا دو هفته آینده وارد آب‌های ایران ‌شود.
پیشتر خبرگزاری مهر ، هزینه تعمیر و نگهداری هپینس۱ در بندر جده را ۷ تا ۸ برابر رقم واقعی برآورد کرده بود.
ایران و عربستان سعودی از سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون روابط دیپلماتیک رسمی ندارند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

همایش بین‌المللی تجاوز و دفاع...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۷/۰۵/۱۷ تاریخ
کنفرانس بین‌المللی تجاوز و دفاع نخستین کنفرانسی بود که به منظور بررسی و تحلیل جنگ ایران و عراق شکل گرفت. مکان برگزاری آن تهران و تاریخ برپایی آن ۱۷ مر...ادامه مطلب»

آغاز رسمی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران....
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۶/۳۱ تاریخ
عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ (۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰) حمله به ایران را آغاز کرد. نیروهای عراقی به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده بودند که نواحی بزرگی از غرب ایران را اشغ...ادامه مطلب»


EOF