آلمان برای پیوستن به ائتلاف نظامی آمریکا در تنگه هرمز «تردید» دارد

آلمان برای پیوستن به ائتلاف نظامی آمریکا در تنگه هرمز «تردید» دارد ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۵/۰۹ ارتش

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آسیا، #آلمان، #اتحادیه_اروپا، #ارتش، #اروپا، #امارات_متحده_عربی، #ایالات_متحده، #ایران، #باب، #بحرین، #برلین، #بریتانیا، #به_کمک، #تنگه، #تنگه_هرمز، #حزب_دموکرات، #خلیج_عدن، #خلیج_فارس، #دارایی، #دریای_سرخ، #دریایی، #سعودی، #سفیر، #صادرات، #صدراعظم، #عدن، #عرب، #عربستان، #عربستان_سعودی، #فارس، #فرانسه، #منطقه_خلیج، #میلیون_بشکه، #نظامی، #نمایندگان، #نیروهای_ائتلاف، #هرمز، #وزیر، #پهپاد، #چهارشنبه، #کنون

اولاف شولتس ، معاون صدراعظم و وزیر دارایی آلمان ، روز چهارشنبه ۳۱ ژوئیه درباره درخواست ایالات متحده برای پیوستن این کشور به ائتلاف نظامی در تنگه هرمز بسیار « تردید » دارد.
وی به تلویزیون زد.دی.اف گفت اهمیت دارد که از افزایش تنش نظامی در منطقه اجتناب شود و چنین عملیاتی خطر کشیده شدن به سمت یک درگیری بزرگتر را به همراه دارد. از این رو گمان نمی‌کند که این اقدام فکر خوبی باشد.
سفیر آمریکا در برلین روز سه‌شنبه گفته بود ایالات متحده به طور رسمی از آلمان درخواست کرده است تا در عملیات حفاظت از تنگه هرمز و « مقابله با تجاوزکاری ایران » به فرانسه و بریتانیا بپیوندد.
یوهان وادفول ، یک مقام ارشد وزارت خارجه آلمان و از نمایندگان حزب دموکرات مسیحی ، نیز روز گذشته با انتقاد از سیاست‌های تازه بریتانیا در همسویی با آمریکا گفته بود ایالات متحده مسیر کاملا متفاوتی از مسیر اتحادیه اروپا در پیش گرفته است.
پیشتر ژنرال جوزف دانفورد ، رئیس ستاد فرماندهی مشترک ارتش ایالات متحده آمریکا ، اعلام کرده بود که این کشور امیدوار است طی دو هفته آینده به کمک متحدانش از جمله بریتانیا ائتلافی نظامی در منطقه خلیج فارس برای حفاظت از آبهای استراتژیک ایران و یمن تشکیل دهد.
گفته می‌شود در چارچوب این طرح ، آمریکا نقش فرماندهی ، کنترل و نظارت بر فعالیتهای نیروهای ائتلاف را برعهده خواهد داشت و کشورهای متحد در ائتلاف نیز کار گشت‌زنی دریایی در کنار کشتی‌های فرماندهی آمریکا و اسکورت کشتی‌های تجاری را انجام خواهند داد.
امروز چهارشنبه همچنین نشست مشترکی با حضور آمریکا ، بریتانیا و دیگر متحدان این کشورها به منظور بحث درباره تشکیل ائتلاف نظامی در خلیج فارس در بحرین برگزار می‌شود.
نزدیک به یک پنجم نفت جهان از مسیر تنگه هرمز منتقل می‌شود و ایران تا کنون بارها تهدید کرده درصورتی که نتواند نفت خود را صادر کند ، این تنگه را خواهد بست. این در حالی است که بنابر آخرین گزارش ها صادرات نفت ایران در ماه ژوئیه به حدود ۱۰۰هزار بشکه سقوط کرده است.
تقویت امنیت رفت و آمد کشتی‌ها در تنگه باب المندب که دریای سرخ را به خلیج عدن و دریای عرب متصل می‌کند نیز برای آمریکا و متحدانش از اهمیت برخوردار است.
علاوه بر کالاهای تجاری ، روزانه نزدیک به ۴ میلیون بشکه نفت از مسیر باب المندب به اروپا ، ایالات متحده و آسیا منتقل می‌شود و آمریکا همچنین عربستان سعودی و امارات متحده عربی از حملات حوثی‌های یمن در حوالی این تنگه نگران هستند.
تصمیم برای ایجاد این ائتلاف بویژه پس از آن گرفته شد که شماری از تانکرهای نفتی در ماه‌های مه و ژوئن در نزدیکی تنگه هرمز مورد حمله قرار گرفتند و ایران یک پهپاد تجسسی آمریکا را نیز در این منطقه سرنگون کرد.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»

امریکا مأیوس از اروپا برای تشکیل ائتلاف در تنگه هرمز، به آسیا و استرال...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ ارتش
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه و مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در حالی عازم آسیا و اقیانوسیه شده‌اند که دولت واشنگتن تاکنون در همراه کردن متحد...ادامه مطلب»

هایکو ماس: آلمان در عملیات آمریکا در تنگه هرمز مشارکت نمی‌کند ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۵/۱۰ سیاست
وزیر امور خارجه آلمان یک بار دیگر مخالفت دولت متبوعش با خواست آمریکا مبنی بر مشارکت در مأموریت دریایی برای حفاظت از کشتیرانی در تنگه هرمز را اعلام داش...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»


EOF