اسپانیا و ژاپن در ائتلاف دریایی برای نظارت بر تنگه هرمز شرکت نمی‌کنند

اسپانیا و ژاپن در ائتلاف دریایی برای نظارت بر تنگه هرمز شرکت نمی‌کنند ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۵/۱۱ ارتش

کلیدواژه ها:#Dw.com، #آزادی، #آلمان، #آلمانی، #اتحادیه_اروپا، #اروپا، #اروپایی، #استرالیا، #اسپانیا، #امور_خارجه، #ایالات_متحده، #ایران، #ایرانی، #بانکوک، #بریتانیا، #بوریس_جانسون، #بیمه، #تنگه، #تنگه_هرمز، #جلب، #خبرگزاری، #خلیج_فارس، #دریایی، #دولت، #سپاه، #سپاه_پاسداران، #سیدنی، #شرکت‌های_کشتیرانی، #عمان، #فارس، #فرانسه، #مرداد، #منطقه_خلیج، #نظامی، #هایکو_ماس، #هرمز، #وارداتی، #واردکننده، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_خارجه، #وزیر_دفاع، #پاسداران، #پایتخت، #ژاپن

بسیاری از متحدان آمریکا در کشاکش تصمیم برای شرکت در ائتلافی دریایی هستند که قرار است جهت تأمین امنیت عبور و مرور در تنگه هرمز تشکیل شود. آمریکا از ۶۰ کشور برای مشارکت در این ائتلاف دعوت کرده است.
مایک پمپئو ، وزیر خارجه ایالات متحده که در حال حاضر در بانکوک به سر می‌برد ، روز یکشنبه ۱۳ مرداد (چهارم اوت) برای شرکت در دیدار سالانه مقام‌های استرالیا و آمریکا به پایتخت استرالیا سفر می‌کند.
ماریس پین ، وزیر امور خارجه و لیندا رینولدز ، وزیر دفاع استرالیا در سیدنی از وزیر خارجه ایالات متحده استقبال خواهند کرد.
مقام‌های استرالیا هنوز به دعوت آمریکا پاسخ قطعی نداده‌اند و می‌گویند که هر تلاش نظامی جهت تأمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز به تأمل و مشاوره بیشتری نیاز دارد.
تقاضای آمریکا از متحدان خود مبنی بر اعزام نیروی پشتیبانی برای تأمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس از محورهای اصلی گفت‌وگوها خواهد بود و مایک پمپئو بی‌تردید می‌کوشد نظر مثبت سران استرالیا را به مشارکت در این ائتلاف جلب کند.
ماتیاس کورمان ، عضو کابینه دولت استرالیا به خبرگزاری اسکای‌نیوز گفته است که دولت استرالیا درباره اعزام نیرو به خلیج فارس هنوز هیچ تصمیمی نگرفته است.
اما مخالفان ، از جمله حزب سبزها ، اعتقاد دارند که زمامداران استرالیا سرانجام به پیروی از آمریکا کشور را "به سمت این جنون" هدایت خواهند کرد.
پاسخ منفی اسپانیا
به دنبال پاسخ منفی اتحادیه اروپا و چند کشور اروپایی مانند آلمان و فرانسه به دعوت آمریکا ، دولت اسپانیا نیز روز جمعه (دوم اوت) به تقاضای آمریکا مبنی بر مشارکت در نظارت نظامی بر تنگه هرمز پاسخ منفی داد.
به گزارش رسانه‌های اسپانیا مقام‌های این کشور تأیید کرده‌اند که از ایالات متحده چنین دعوتی دریافت کرده‌اند. همان منبع گفته است که دولت اسپانیا قصد ندارد در چنین ائتلافی شرکت کند.
هایکو ماس ، وزیر امور خارجه آلمان نیز به صراحت گفته است که کشورش در مأموریتی که آمریکا تدارک می‌بیند ، شرکت نخواهد کرد.
روز سه‌شنبه (۲۹ ژوئیه) آمریکا به طور رسمی از آلمان تقاضا کرده بود که برای مشارکت در ائتلافی برای تضمین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز به خلیج فارس نیرو بفرستد.
مخالفت ژاپن
به گزارش رسانه‌های ژاپن این کشور در ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا در تنگه هرمز مشارکت نخواهد کرد.
به گفته این منابع دولت ژاپن ممکن است چند ناو و هواپیمای گشت‌زنی به منطقه اعزام کند تا از دور مراقب رفت و آمد کشتی‌هایش باشند.
برای ژاپن اهمیت حیاتی دارد که انتقال نفت از خلیج فارس به شکلی مناسب ادامه داشته باشد ، زیرا هرنوع اخلالی در این امر می‌تواند به اقتصاد ژاپن آسیب بزند. ژاپن چهارمین کشور واردکننده نفت در جهان است و بیش از ۸۰ درصد از نفت وارداتی آن از این منطقه گذر می‌کند.
بریتانیا که در ابتدا پیشنهاد یک مأموریت دریایی با هدایت کشورهای اروپایی را برای تأمین امنیت دریایی در منطقه خلیج فارس مطرح کرده بود ، اکنون خواهان دخالت مستقیم آمریکا است.
بوریس جانسون ، نخست‌وزیر جدید بریتانیا اظهار داشت که مأموریت مشترک برای پشتیبانی از امنیت و آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز باید به رهبری ایالات متحده آمریکا صورت گیرد.
موضوع محافظت از کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز از زمان تشدید تنش‌ها در خلیج فارس و توقیف یک نفتکش بریتانیایی توسط سپاه پاسداران ایران مطرح شد.
افزایش هزینه عبور از تنگه هرمز
ادامه وضعیت تنش‌آلود در خلیج فارس رفت‌وآمد کشتیرانی در تنگه هرمز را مختل کرده و باعث نگرانی شرکت‌های کشتیرانی شده است. حدود یک سوم نفت صادراتی جهان از این آبراهه گذر می‌کند. روزانه تنها ۲۰ تا ۳۰ بارکش بزرگ آلمانی از این منطقه عبور می‌کنند.
با افزایش خطرات عبور از تنگه هرمز ، هزینه بیمه نیز بالا رفته و بر اثر آن مخارج تجارت دریایی افزایش یافته است.
مسئولان نهادهای اصلی صنعت و تجارت آلمان با وجود ابراز نگرانی از وضعیت ناآرام در آب‌های جنوب ایران ، نسبت به هر اقدامی که به تنش در منطقه دامن بزند ، هشدار می‌دهند.
دولت آلمان به طور رسمی مشارکت خود در ائتلافی به رهبری آمریکا برای نظارت بر رفت و آمد در تنگه هرمز را رد کرده است.
اتحادیه تجارت دریایی و انجمن سراسری صنایع آلمان عقیده دارند که شرکت در یک هیئت مستقل اروپایی "قابل مطالعه" است ، آن هم به این شرط که در جهت و با هدف تنش‌زدایی در منطقه فعالیت داشته باشد.
به گفته روزنامه "هندلزبلات" که دیدگاه رؤسای صنایع و تجارت را بازتاب داده ، روز شنبه (سوم اوت) قرار است دیداری میان مسئولان ایرانی و عمانی صورت گیرد ، که امید می‌رود به کاستن از تنش‌ها در آب‌های منطقه کمک کند.
عمان پیش از این نیز در ایفای نقش میانجیگری میان ایران و آمریکا توفیق‌هایی داشته است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

امریکا مأیوس از اروپا برای تشکیل ائتلاف در تنگه هرمز، به آسیا و استرال...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ ارتش
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه و مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در حالی عازم آسیا و اقیانوسیه شده‌اند که دولت واشنگتن تاکنون در همراه کردن متحد...ادامه مطلب»

هایکو ماس: آلمان در عملیات آمریکا در تنگه هرمز مشارکت نمی‌کند ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۵/۱۰ سیاست
وزیر امور خارجه آلمان یک بار دیگر مخالفت دولت متبوعش با خواست آمریکا مبنی بر مشارکت در مأموریت دریایی برای حفاظت از کشتیرانی در تنگه هرمز را اعلام داش...ادامه مطلب»

اجلاس وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا درباره امنیت تنگه هرمز ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۶/۰۷ سیاست
وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر بحران ایران و همچنین تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز گفت‌وگو می‌کنند. از ایجاد یک ماموریت اروپایی ...ادامه مطلب»

حزب سبزهای آلمان خواستار سفر فوری وزیر خارجه به تهران شد...
dw.com ۱۳۹۸/۰۲/۲۳ سیاست
سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون حزب سبزها در پارلمان فدرال آلمان (بوندس‌تاگ) از هایکو ماس وزیر خارجه این کشور می‌خواهد با توجه به تشدید مناقشه در خلیج فار...ادامه مطلب»


EOF